Slider

Po seniorech je lepší pátrat bezodkladně

Život v Příbrami | Květen 2021

Hledání ze vzduchu i v terénu je vždy náročné. Záběr z pátrání v Brdech. Foto (2x): Policie ČR Příbram

 

V posledních týdnech hledali příbramští policisté hned dvě osoby, vloni proběhlo 14 větších pátracích akcí. Podle zkušeností policie se osvědčuje zahájit hledání co nejdříve.

V úterý 30. března jsme pátrali na Příbramsku po dvou osobách. V ranních hodinách jsme přijali oznámení o 71letém seniorovi z Příbrami, který brzy ráno odešel vyvenčit psa a domů se již nevrátil. Do pátrací akce byla následně zapojena i veřejnost prostřednictvím médií a muže se podařilo díky tomu najít v dopoledních hodinách na kraji Příbrami. V pořádku byl poté převezen domů. 

V nočních hodinách nám bylo oznámeno pohřešování 16letého mladíka ze Sedlčanska, který odešel kolem jedné hodiny odpolední z domu, nevzal si telefon ani peněženku. I při tomto pátrání napomohla veřejnost, která nám poskytla určité poznatky vedoucí poté k nalezení chlapce. Včera krátce po poledni byl vypátrán v jedné obci na Dobříšsku a také on se v pořádku vrátil do svého bydliště. 

Loni proběhlo na Příbramsku 14 větších pátracích akcí, kdy jsme hledali sedm seniorů, tři děti a čtyři pacienty nemocnic. Každoročně se ztratí několik starších osob při výletech, houbaření, nebo jen nenajdou cestu domů z nákupu. V zimním období je nutno najít člověka během pár hodin, jinak dojde k jeho prochladnutí, v letních měsících zase hrozí dehydratace a různá zranění. Důležité je pohřešovaného člověka vyhledat co nejdříve, ale je to obtížné. Pátrací akce jsou většinou poměrně složité a náročné jak personálně, tak i na použití techniky, jedná se o rozsáhlé plochy k propátrání v nepřehledném terénu. 

Pokud se osoba ztratí a má u sebe mobilní telefon, ať neváhá a co nejdříve se ozve na tísňovou linku. Mohou tak učinit i příbuzní, kteří seniora postrádají. Rozhodně to nechce čekat až na dobu, kdy se začíná stmívat. V případě bloudění je nejlépe jít jedním směrem a orientovat se podle nějakého bodu v krajině. Člověk určitě narazí na nějakou lesní či polní cestu, která ho někam dovede. Co se týká veřejnosti, pokud potkají dezorientovanou či tak působící osobu, ať okamžitě volají na policii. Raději prověříme několik planých poplachů nebo osobu převezeme domů než vystavovat dříve narozené újmě na zdraví či životě.

 

Monika Schindlová, Policie ČR Příbram

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne