Slider

Město opraví „Jedničku“ na náměstí. Úředníci budou zatím v pronajatých prostorách

Život v Příbrami | Červen 2024

Odbor životního prostředí se přestěhoval do Domu Natura. Telefonní čísla, e-mailové adresy a úřední hodiny se nemění. Foto: archiv

V souvislosti s novou legislativou, a s tím souvisejícím nárůstem zaměstnanců městského úřadu, je třeba zajistit další kancelářské prostory. Město jde cestou dočasného pronájmu a přípravou kanceláří ve vlastním objektu.

Město Příbram v současné době řeší potřebu nových prostor pro své zaměstnance. Tato potřeba souvisí s novou legislativou, kdy se hned několika odborů města týká potřeba navýšení počtu zaměstnanců. Po vyhodnocení všech možností jde město cestou dočasného pronájmu v soukromém objektu, kam byl přestěhován Odbor životního prostředí. Souběžně se připravuje rekonstrukce vlastního objektu na náměstí T. G. Masaryka. Pronajaté prostory byly vybírány tak, aby byla zachována dostupnost dalších budov městského úřadu a zároveň, aby se nemusel zmíněný odbor rozdělovat, což by bylo jak pro chod odboru, tak i pro klienty nevhodné.

 

Do nájmu, nebo do vlastního?

Při hledání řešení, kam umístit nové úředníky, se primárně zvažovalo využití vlastních prostor, a to jak aktuálně volných, tak těch, které by si vyžádaly stavební úpravy. S ohledem na potřebu zachování celého odboru v jednom místě nejsou aktuálně volné prostory vhodným řešením. 

Dále se zvažovaly stavební úpravy městských budov, např.: budova restaurace Švejk, nástavba na č. p. 19b (kde donedávna sídlil Odbor životního prostředí), objekty bývalých Rudných dolů či bývalého soudu na nám. T. G. Masaryka. Všechny tyto varianty jsou časově a finančně náročné a neřeší současnou potřebu. 

Potřeba dalších prostor se netýká pouze Odboru životního prostředí, kde do začátku roku 2025 bude s ohledem na legislativní změny nárůst ze stávajících 12 na 16 zaměstnanců, ale také dalších. Odbor stavební úřad a územní plánování počítá s navýšením o šest zaměstnanců z důvodu nového stavebního zákona, přesunu části agendy ze stavebních úřadů obcí I. a II. typu a zrušením jednoho stavebního úřadu v sousední obci. Dopravní úřad se bude od ledna 2025 rozšiřovat o dva zaměstnance z důvodu řešení přestupků po zahájení úsekového měření rychlosti po zprovoznění nového úseku dálnice D4. Od ledna 2025 bude o jedno zaměstnance navýšen také Odbor silničního hospodářství, a to z důvodu řešení přestupků po zahájení vysokorychlostního vážení kamionů po zprovoznění nového úseku dálnice D4. S nevyhovujícími prostory se mj. potýká také Odbor sociálních věcí a zdravotnictví, který má téměř 30 zaměstnanců. 

Třetí možností je tedy řešení situace formou využití nabídky dočasného pronájmu. Prostory k pronájmu musí splňovat několik potřeb – prostory min. pro 16 úředníků, prostory pro jednání, docházkové vzdálenost k ostatním budovám městského úřadu, výhodou je bezbariérovost. Všechny tyto podmínky splňuje pronájem v Domu Natura.

 

Proč do Domu Natura

Do pronajatých prostor v Domu Natura byl přestěhován celý Odbor životního prostředí, který sídlil v budově úřadu č. p. 19b. Bývalé prostory byl pro odbor kapacitně již nedostatečné a odbor navíc čeká zmiňovaný personální nárůst. Minulé prostory navíc nebyly přívětivé pro veřejnost, protože neměly žádné místo pro klienty, dokumenty museli vyřizovat na chodbách. Navíc neexistovala ani zasedací místnost pro jednání odboru nebo jednání s externími dodavateli. 

Na Odboru životního prostředí je v současné době 12 zaměstnanců s tím, že do konce letošního roku bude tento počet navýšen o tři úředníky a na začátku roku 2025 přibyde další pracovník. Prostory pronajímané v Domu Natura jsou tedy určeny pro 16 zaměstnanců a poskytují vyhovující zázemí. 

Smlouva o pronájmu je uzavřena na dobu tří let za celkové nájemné 2 311 000 korun s možností prodloužení o další tři roky za zvýhodněných podmínek. Cena obvyklá v Domě Natura je podle znaleckého posudku 223 Kč/m2, uzavřená smlouva počítá s nájemným 166 Kč/m2

Město zároveň připravuje projekt na rekonstrukci objektu č. p. 1 na náměstí T. G. Masaryka, kam by se následně měl Odbor životního prostředí přestěhovat.

 

Budova č. p. 1 vyžaduje nejdříve rekonstrukci

Dům bývalého soudu na náměstí T. G. Masaryka (č. p. 1) je bez potřebné rekonstrukce nevyhovující k přestěhování zmíněného Odboru životního prostředí. Z tohoto důvodu se připravuje rekonstrukce celého objektu tak, aby v něm v budoucnu mohl být nejen zmiňovaný odbor, ale i další prostory k možnému využití městského úřadu. V první fázi se počítá s opravou čelní části budovy – fasády a předního traktu – a následovat bude také rekonstrukce zadního traktu. 

Jednou z možností využití těchto prostor je přestěhování již zmíněného Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, již nyní v tomto objektu funguje sociální poradna města. Zároveň se do budoucna počítá s úplným odstěhováním úředníků z budovy Zámečku-Ernestina, který by měl sloužit výhradně pro potřeby kultury, galerie a uměleckých škol.

 

Švejk je zatím výhodně pronajat

Mezi zvažovanými objekty byla také budova restaurace Švejk, kterou město pronajímá. Přestavba na kancelářské prostory by vyšla zhruba na 10 milionů korun. Tímto krokem by byly znehodnoceny prostory, ve kterých by měla fungovat restaurace, a sál by mohl sloužit ke kulturním účelům. Aktuálně o možnost občasného využívání sálu projevila zájem základní umělecká škola. 

Roční příjem z nájemného činí zhruba 445 000 korun vč. DPH za pronájem hlavních prostor a v dalších částech budovy město inkasuje 278 000 korun. Případná ztráta těchto pronájmů by spolu s nákladem na přestavbu znamenala zásah do rozpočtu města.

 

Rudné doly potřebují masivní investici

Při hledání řešení, kam přestěhovat Odbor životního prostředí, se zvažovaly také prostory budovy bývalých Rudných dolů. Zde se počítalo prozatím s nejnutnější opravou po provedení kompletní opravy střechy, která proběhne v letošním roce. Náklady na opravu budovy Rudných dolů jsou několikanásobně vyšší investicí než u restaurace Švejk. Do budoucna se navíc počítá s úpravou objektu. Možností je využití pro knihovnu a další volnočasové aktivity. 

Budova č. p. 19b, tedy někdejší sídlo Odboru životního prostředí, bude dále využívána pro potřeby úřadu. Předběžně se počítá s přestěhováním Odboru silničního hospodářství, který je personálně menší, a budova bude prostorově dostačující.

 

Home office: ano, či ne?

V rámci hledání řešení byl zmíněn také home office. Zaměstnancům je umožněn home office v odůvodněných případech a pokud to charakter jejich práce umožňuje. Nicméně jako prvoinstanční orgán MěÚ Příbram vyřizuje agendy v přímém kontaktu s klienty – veřejností, tudíž v úředních hodinách je nutné, aby byli zaměstnanci přítomni na pracovišti a byli k dispozici pro vyřizování záležitostí klientů. Toto se týká převážně agend v přenesené působnosti.

Zaměstnanci, kteří vykonávají agendy v samostatné působnosti, spolupracují velmi často na společných řešeních a rovněž s vedením města, kdy nepřítomnost na pracovišti ztěžuje vzájemnou komunikaci, interakci a operativní spolupráci. Rovněž je třeba vzít v úvahu, že někteří zaměstnanci nemají pro výkon práce z domova vhodné podmínky, případně jim takový způsob práce nevyhovuje a mohou se cítit izolováni.

Pro vedoucí odborů to přináší menší možnost kontroly a poskytování zpětné vazby, nižší operativnost a vyšší nároky na řízení týmu. Samostatnou otázkou je pak technická vybavenost, kdy by bylo nutné pro zaměstnance na home office pořídit notebooky, příp. i tiskárny, mobilní telefony s dostatečně vysokým tarifem, rovněž by bylo nutné hradit paušální náhrady. Na toto téma poměrně často probíhá diskuse mezi tajemníky úřadů a panuje v podstatě shoda na názoru, že home office je poskytován pouze ve výjimečných případech a spíše krátkodobě.

 

O tématu se obsáhle diskutovalo na jednání zastupitelstva 22. dubna 2024. Zápis včetně obsahu debaty je k dispozici na webu pribram.eu či pod zkratkou 1url.cz/juG21.

Eva Švehlová
Městský úřad Příbram

Zadávací řízení

  • Podle § 29 odst. 1 písm. h) zákona o zadávání veřejných zakázek, v platném znění, nemusí zadavatel zadávat veřejnou zakázku v zadávacím řízení, je-li předmětem takové zakázky nabytí, nájem nebo pacht existující věci nemovité nebo s ní souvisejících věcných práv. Rada města je oprávněna aplikovat tuto výjimku.

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne