Slider

Litorálem na Nováku povede naučná stezka

Rozvoj města | Červen 2020

Další počin v cestě za zlepšením kvality vody v Novém rybníce jde do finále.

 

Další počin v cestě za zlepšením kvality vody v Novém rybníce jde do finále. Litorální pásmo bude obohaceno i o zábavně naučný prvek

 Uměle vytvořená mělčina je již hotová. V květnu bylo pásmo osázeno rostlinami, které byly pečlivě vybrány za pomoci odborníků. Během tří let by mělo litorální pásmo přinést nejen předpokládané zlepšení kvality vody v rybníce, ale i z estetického hlediska bude kvetoucí „zahrádka“ zajímavým místem. Díky dobrodružné naučné stezce uvidí návštěvníci vše hezky zblízka.

 

Pozvolný spád pro vodní rostliny

Litorální zóna je část jezírka, kde se nachází pozvolný spád a mělčiny. V těchto mělčinách se daří vodním rostlinám a dochází zde k procesům, které přispívají k lepší kvalitě vody. Přeměny probíhající při fotosyntéze a dalších procesech v rostlinách spotřebovávají živiny z vody, které jsou jinak základem pro tvorbu nežádoucích vodních řas. „Zkušenosti z nově vybudovaných přírodních jezírek a koupacích biotopů přesvědčují o tom, že to dává smysl. Díky rozkladným procesům se veškerá hmota, která do rybníka napadá, rozloží a vodní rostliny tuto hmotu přeměňují na biomasu. Tu pak odstraněním zelených částí rostlin lze zužitkovat například ke kompostování,“ řekla Daniela Wagnerová z Odboru životního prostředí města Příbram. 

Aby mohla litorální zóna vzniknout i v Novém rybníce, bylo zapotřebí nejprve vytvořit umělou mělčinu za použití kamenů a štěrku různých frakcí, písku a dalšího materiálu. „Tyto práce probíhaly od prosince 2019. Za pomoci těžké techniky se do rybníka navážel materiál, který bylo potřeba upravit a vrstvit tak, aby vnikly jednotlivé tůňky pro rostliny. Důležité bylo také důkladné zpevnění zakončení litorálu tak, aby časem nedošlo k jeho poničení,“ vysvětlil ředitel Sportovních zařízení města Příbram Jan Slaba. 

Na začátku dubna se začala do rybníka opět napouštět voda a nyní je čas na osazení mělčin vhodnými rostlinami „První várku rostlin přivezl pěstitel na začátku května. Byly to převážně rostliny, kterým pro začátek stačí vlhká půda. V druhé várce jsou již rostliny, které je zapotřebí sázet přímo do vody. Výsadba těchto rostlin bude možná až v době úplného napuštění rybníka,“ uvedl vedoucí areálu Nový rybník Petr Trojan.

 

Litorál přispěje k větší rozmanitosti

Velkým přínosem litorálu je i estetické hledisko. Rostliny kvetou, rozrůstají se, lákají spoustu druhů hmyzu a jsou i útočištěm mnoha vodních živočichů. Tím pádem se zvyšuje biodiverzita celého okolí. Péče o rostliny zahrnuje pravidelné odstraňování odumřelých částí rostlin a čištění sedimentu v břehové zóně se štěrkem. Voda čištěná biologickými procesy je měkká, přirozeně čistá a nezatěžuje kůži dezinfekcí. „Samozřejmě nemůžeme očekávat velké změny ihned. Všechny části systému se musí nejprve usadit a začít fungovat jako celek. V některých případech se i stává, že se kvalita vody zhorší vlivem přidaného materiálu do původního přirozeného prostředí,“ informoval Jan Slaba. 

Trvá zhruba tři roky, než si příroda najde rovnováhu, rostliny zakoření a začnou fungovat jako „čistírny“ vody. Potom bude stát za to projít se po vybudované kamenné stezce a pozorovat život kolem vodní hladiny. „Přidanou hodnotou litorálu pro návštěvníky bude dobrodružná naučná stezka. Stezka je poskládána z volně ložených kamenů a vede napříč celým litorálním pásmem. Kromě zážitku ze zdolání stezky se návštěvníci cestou dozvědí také něco o rostlinách, které zde uvidí,“ doplnil ředitel SZM. 

Miroslava Poláková, SZM Příbram

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne