Slider

Dlužila přes dva miliony, do důchodu může jít už bez nesplacených závazků

Život v Příbrami | Říjen 2022

Na webu milostiveleto.cz si můžete zkontrolovat, zda se na vaši exekuci Milostivé léto vztahuje.

Obrovskou úlevu zažila Martina Jetelová, když se díky Milostivému létu zbavila dluhu převyšujícího dva miliony korun. Stačilo zaplatit tři tisíce a jednu korunu, menší poplatek exekutorovi a po dvaceti letech se z její mysli najednou vytratil pocit, že líp už nebude.

 

Martině se začal rozpadat život, když jí bylo 29 let. Těsně před rozvodem ji postihla mozková příhoda a ona ochrnula na polovinu těla. „Ztratila jsem pojem o všem, o životě, čase i o tom, že jsem matka a mám sedmiletého syna. Nemohla jsem pořádně mluvit, znovu jsem se učila číst, psát, počítat,“ vzpomíná na zlomový moment. Tři roky rehabilitovala a postupně se vracela zpátky do života. V praktických věcech s důvěrou spoléhala na svého tehdejšího partnera, který je ale zanedbával. 

Když se uzdravila a znovu získávala nad vším kontrolu, zjistila, že neplatil nájem, energie, ani služby. Dluh mezitím nabyl obřích rozměrů. „Ze 120 tisíc korun bylo najednou 650 tisíc, takovou částku jsem neměla z čeho splatit. Jsem navíc v částečném invalidním důchodu, v průběhu let mám za sebou tři operace páteře, další menší mozkovou příhodu,“ podotýká. 

Pracovat se ale snažila vždy a splácela, co mohla. Jenomže dluh stále rostl. „V součtu nakonec činil 2 200 000 korun, což znemožňovalo podstoupit oddlužení, přestože se o to klientka několikrát pokoušela,“ doplňuje dluhová poradkyně Člověka v tísni Magdalena Hronová, která Martině nakonec pomohla její situaci významně ulehčit díky akci Milostivé léto. V jejím případě stačilo, aby zaplatila zbytek nesplacené jistiny – tři tisíce a jednu korunu, menší poplatek exekutorovi, aby se vysokého dluhu naráz zbavila. 

Martině zbývá ještě například závazek u nebankovní společnosti. Jistina činí 60 000 korun, ačkoliv celkový dluh se za léta zčtyřnásobil. „Celkově dluží ještě 300 tisíc korun. Můžeme už ale pracovat na tom, aby mohla vstoupit do insolvence. Během tří let bude dál splácet určenou sumu a bude chráněna před prováděním exekucí a také před dalším navyšováním dluhu. Když vše dobře dopadne, do důchodu půjde už úplně bez dluhů. To bych jí moc přála,” uzavírá Magdalena Hronová. 

Na webu milostiveleto.cz si můžete zkontrolovat, zda se na vaši exekuci Milostivé léto vztahuje. Najdete tam další doplňující informace. Dotazy můžete psát také na e-mail jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz. Nebo lze volat od pondělí do pátku (9.00–22.00) na naši help linku 770 600 800. 

Člověk v tísni

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne