Slider

Zaměřeno na cyklisty

Bezpečná Příbram | Červen 2022

Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí také koloběžka. Foto: Policie ČR

V druhé polovině května proběhla dopravně bezpečností akce zaměřená na ohleduplnost řidičů motorových vozidel a cyklistů, a to v rámci celosvětového týdne bezpečnosti silničního provozu.

Policisté sledovali správné předjíždění cyklistů řidiči aut, zda dodržují boční odstup a dávají znamení o změně směru jízdy. U cyklistů se zaměřili na to, jestli nejezdí po chodníku, neřídí pod vlivem návykových látek, zda mají kolo v řádném technickém stavu.

Policejní hlídky při kontrole povinné výbavy jízdního kola zjišťují, jestli je vpředu odrazka bílé barvy, vzadu červené barvy, oranžové odrazky na paprscích kol a na pedálech, navíc musí být zaslepeny trubice řídítek. Za snížené viditelnosti musí mít kolo ještě bílý světlomet vpředu a červené světlo vzadu. Za jízdu pod vlivem alkoholu hrozí cyklistům ve správní řízení pokuta ve výši až 20 000 korun, za odmítnutí podrobit se vyšetření na zjištění alkoholu je pokuta až 50 000 korun. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí také koloběžka.

„Motoristé mají od letošního roku povinnost předjíždět cyklisty s bočním odstupem 1,5 metru. Na silnicích, kde je povolena maximální rychlost 30 km/h, stačí k předjetí boční vzdálenost jednoho metru,“ vysvětlila komisařka příbramské policie Monika Schindlová. V souvislosti s danou právní úpravou došlo ke změně paragrafu, který se týká přejíždění podélné čáry souvislé. „Nyní je to možné i v případě předjíždění cyklisty, ne jen při objíždění překážky či při odbočování na místa ležící mimo pozemní komunikaci,“ dodala Monika Schindlová.

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne