Slider

Walden - jeden den pro dary

Školství | Září 2022

Záběr ze slavnosti, kdy po ukončení studia opouštějí čtyři dívky školu v indickém Rádžasthánu. Foto: Darbari Waldorf School

Řadu let se Waldorfská škola Příbram zapojuje do celosvětové akce Waldorf One World Day, nebo zkráceně WOW Day. Pro lepší zapamatovatelnost v českém jazyce jsme zvolili název Walden.

Myšlenka Waldenu je jednoduchá: jeden den v roce lidé sbírají dary různými způsoby a darují je waldorfským institucím po celém světě, zejména v rozvojových zemích, které poskytují dětem přijímající laskavé místo, kde se mohou učit a vyrůstat, bez ohledu na jejich často drsnou sociální realitu. 

V loňském roce žáci 12. třídy naší školy rozhodli podpořit waldorfskou školu v indickém Darbari. Walden nás učí připravit sociální a kulturní projekt po stránce finanční a organizační. Zajišťujeme kulturní program, prodejní stánky, bazar s použitým zbožím a občerstvení. Loňský výtěžek činil 1090 eur. Díky této podpoře se podařilo prodloužit dětství několika dívkám, které by byly s jistotou v dětském věku provdány. To opravdu není málo. Přikládáme úryvek dopisu od ředitele tamější školy

„Jmenuji se Jacques Monteaux, jsem prezidentem asociace Malenbai a vedoucí Darbari Waldorf School v Indii. Než jsem odešel otevřít tuto školu pro nejchudší v Indii, byl jsem 40 let učitelem ve waldorfské škole ve Francii. Právě jsem se dozvěděl, že u příležitosti WOW Day jste nám poskytli 1090 eur. Je to úžasný dar, který nám pomůže pokračovat v naší vzdělávací práci v této odlehlé části Indie, kde se dívky stále vdávají ve 12 nebo 13, pokud je nemůžeme udržet ve škole. Vaše štědrost pro nás všechny hodně znamená. Na vašich stránkách jsem viděl, že pomáháte i našim ukrajinským přátelům a obdivuji vašeho ducha solidarity a lidskosti. Rád bych se s vámi osobně setkal a představil vám naši pouštní školu v Rádžasthánu.“ 

Letos poprvé Walden pořádáme mimo areál naší školy, a to na Dvořákově nábřeží u rybníka Hořejší Obora. Akce proběhne v sobotu 24. září od 10.00 a podporu zaměříme pro waldorfskou školu v Africe. Těšíme se na vaši návštěvu.

Nela Frantová
žákyně 12. třídy kombinovaného lycea

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne