Všechny cesty vedou do Štěchovic
Povltaví | Červenec - srpen 2024Štěchovice, kostel sv. Jana Nepomuckého. Foto (2×): Jaroslav Hodrment
A naučná stezka Svatojanské proudy, o které jsme psali v minulých článcích, není výjimkou. Ale ještě než do tohoto slavného letoviska dorazíme, prosmýkneme se kolem hráze Štěchovické přehrady. Ta je opravdu zajímavá a stojí alespoň za krátkou zastávku.
Po řadě konceptů a diskusí se nakonec stavěla za 2. světové války, a to podle projektu tehdejšího Ředitelství vodních cest. Dokončena byla v roce 1944, jako druhé dílo Vltavské kaskády (po vodní elektrárně ve Vraném nad Vltavou). Realizace byla ale spojena s nemalými potížemi – komplikované staveniště, proměnlivý stav vody, mnohdy silný proud, tehdy ještě obvyklý krutý mráz a jarní uvolňování ledových ker.
Dnes můžeme obdivovat poctivou řemeslnou práci, nepostrádající svéráznou estetiku, zejména proplouváme-li plavební komorou. Dílo disponuje hned dvěma elektrárnami – klasickou vodní elektrárnou Štěchovice I (s převýšením hladin 19 m se dvěma Kaplanovými turbínami) a na Vltavské kaskádě unikátní přečerpávací vodní elektrárnou Štěchovice II (s velkou přečerpávací nádrží Homole). Přelivy hráze dokázaly úspěšně převést i tisíciletou vodu při povodni v roce 2002.
Městys Štěchovice můžeme směle označit za tradiční turistické letovisko. To dosvědčuje i první trasa Klubu českých turistů, kterou „označovací družstvo“ již v roce 1889 propojilo Štěchovice a Svatojanské proudy. Její replikou se můžeme projít. Téhož roku byly vyznačeny další trasy směrem na Karlštejn. Městečko Štěchovice v klínu povltavské kopcovité krajiny vždy poskytovalo odpočinek, zábavu a výborné podmínky pro všeliké vodní sporty, trempink a turistiku.
Nezapomeňme také říčku Kocábu – ta pramení na východním okraji Příbrami, přičemž po necelých 50 km dospěje v závěru meandrovitým kopcovitým údolím plným více či méně původních trempských stavení právě do Štěchovic a tvoří zde levostranný přítok Vltavy.
Možná se tomu budete divit, ale vrcholem štěchovické uvolněné a opravdu kreativní inspirace je zde nedávno zrekonstruovaný kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1915 v secesně – neorománském stylu, podle odvážného návrhu Kamila Hilberta (1869–1933), odchovance vídeňské akademie. Totiž, máte-li jakýsi zájem o architektonické památky, vaše srdce tu zaplesá, budete žasnout. Místo podrobnějšího popisu tohoto skvostu snad stačí připomenout, že architekt Hilbert se mj. výrazně podílel na dostavbě Svatovítské katedrály.
Jaroslav Hodrment
Výlet v kostce
- Oblast: Povltaví
- GPS start: Štěchovice 49.8517561N, 14.4063828E
- Trasa: Štěchovice – vodní nádrž Slapy mapy.cz/s/hupekaduve
- Vzdálenost: 4,1 km
- Typ: pěší
- Náročnost: střední
- Značení: značeno původními značkami KČT
- Zajímavosti: kostel sv. Jana Nepomuckého