Všechny autobusové zastávky jsou na znamení
Doprava | Červenec - srpen 2024Při čekání na autobus není třeba gestikulovat, stačí být pouze viděn. Foto: web PID
V celé Praze i Středočeském kraji je od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zastávce je potřeba stisknout dostatečně včas tlačítko ve voze. Pro nástup stačí stát na zastávce tak, aby byl cestující vidět řidičem. Mávat již není potřeba.
Výhodou nového systému je podle organizace ROPID zrychlení cestování, vyšší pravděpodobnost dohnání zpoždění, plynulejší jízda odstraněním zbytečného brždění a rozjezdů, i lepší tepelná pohoda ve vozidle, protože v zimě se zbytečně nevyvětrá teplo a v létě účinněji funguje klimatizace. Výhodou je také zpřehlednění pravidel pro jednotlivé zastávky – cestující už nemusí zkoumat, jestli daná zastávka na znamení je nebo není. Zlepšit se má také ekonomika provozu a šetrnost vůči životnímu prostředí, protože právě při rozjezdech vzniká nejvíce emisí i hluku a autobus má také nejvyšší momentální spotřebu paliva.
Co musí lidé udělat pro zastavení vozidla
Pro cestující to znamená jednu změnu – ve voze je nutné stisknout tlačítko s dostatečným předstihem před zastávkou, aby řidič věděl, že má zastavit. Na zastávce není potřeba nic dělat pro zastavení – stačí stát na viditelném místě, mávat už není nutné.
Lidé se podle ROPID nemusejí obávat, že v autobusu nestihnou dát včas znamení. V každém autobusu jsou tlačítka rovnoměrně rozmístěna a dostupná téměř z každého sedadla. Pro zastavení můžete použít jak červená tlačítka "Stop", tak i žlutá tlačítka na dveřích nebo v jejich blízkosti. Není třeba se obávat, že autobusy odjedou dříve, než mají. Řidiči mají stále povinnost počkat v zastávce do času přesného odjezdu, pokud přijedou dříve, než udává jízdní řád.
Vystupuješ? Stiskni tlačítko
Od června do září probíhá informační kampaň v médiích, ve vozidlech i na zastávkách, aby tato změna nikomu neunikla. Hlavní slogan kampaně zní: „Vystupuješ? Stiskni tlačítko.“ V každém autobusu i trolejbusu je umístěn informační leták a na dveřích jsou nalepeny kulaté upozorňující samolepky. Cestující narazí na letáky a plakáty různých formátů také na zastávkách povrchové dopravy, u vstupů do metra nebo v tramvajích.
Od července je ve vozidlech upraven způsob hlášení zastávek. Místo hlášení: „Příští zastávka je na znamení.“ cestující slyší upozornění: „Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Informace o příští zastávce je nově oznamována až po odjezdu z předchozí zastávky, aby cestující intuitivněji vedla k včasnému stisknutí tlačítka pro výstup. Řidiči mají také k dispozici speciální upozorňující hlášení, která mohou použít podle potřeby.
Celoplošný jednotný systém zastávek „na znamení“ funguje v České republice na regionálních linkách v celém Ústeckém a Libereckém kraji a postupně je zaváděn i v dalších městech a krajích. Například v loňském roce se k tomuto systému připojila řada středočeských měst a celý okres Benešov, bez problémů ho zavedli také v Bratislavě. Tento systém je běžný již léta ve většině evropských měst a regionů.
red