Slider

Větší pohyb v CHKO vyvolal častější zásahy policie

Bezpečná Příbram | Únor 2021

Foto z točny MHD nad Orlovem, kde mohou osobní vozy stát pouze o víkendech a svátcích. Jinak se tu neotočí autobus MHD. Foto: Eva Švehlová

Pět let má obvodní oddělení Příbram-venkov na starost středočeskou část Chráněné krajinné oblasti Brdy s rozlohou kolem 175 km2, kde policisté dohlížejí na veřejný pořádek.

Území CHKO Brdy je velmi rozhlehlé, mnohdy s nepřístupným terénem, proto se vznikem chráněné oblasti přibyla na služebně nová technika. Jde o terénní vozidla, čtyřkolky a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. Bezpilotní letouny prověří velké plochy území, využívají se k hlídkovým a monitorovacím letům v rámci spolupráce se složkami IZS, s pyrotechnickou službou, k odhalování či dokumentaci protiprávního jednání směřujícího proti životnímu prostředí, jako jsou nelegální skládky, nepovolená těžba či rozdělávání ohňů. Stroje jsou nápomocny i při pátracích akcích. 

V loňském roce udělily hlídky 201 pokut za porušení režimu vjezdu do chráněné oblasti. Dále zde zaznamenaly 242krát neoprávněné parkování, což je nárůst o 117 případů oproti předchozímu roku. Lidé v době nouzového stavu více navštěvují přírodu, bohužel někteří z nich mají potřebu přijet k lesu co nejblíže a tam i přes zákaz zaparkovat. Jen v prosinci policisté zadokumentovali u obce Orlov v místě zvaném Točna 78 případů porušení předpisů v souvislosti s parkováním motorových vozidel. 

Někteří občané nevědí, že i když se u lesa nenachází zákazová dopravní značka, nemohou podle zákona o lesích do nich vjíždět ani v nich motorovými vozidly stát. Ve správním řízení jim pak hrozí pokuta ve výši až 5000 korun. Řidiči také nesmí zastavit a stát na silniční vegetaci, což jim ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. Na místě pak mohou hlídky uložit pokutu až 2000 korun. 

V loňském roce zjistili příslušnici policie u třech řidičů projíždějících přes CHKO, že jsou pod vlivem návykových látek, jeden motorista měl platný zákaz řízení a jeden usedl za volant bez řidičského oprávnění. Policejní pyrotechnik byl také třináctkrát přivolán k prověření nálezu munice. Šestkrát řešili policisté v chráněné krajinné oblasti táboření většinou s rozdělaným ohněm, za porušení zákona o lesích hrozí přestupcům ve správním řízení až patnáctitisícová pokuta. Co se týká táboření v lese, tento zákaz platí mnoho let. Tzv. pod širákem však osoby spát mohou, jde o nocování bez přístřešku, a samozřejmě nesmí rozdělávat oheň. Dále se v lese nesmí rušit klid a ticho, jezdit mimo cesty, odhazovat odpadky a kouřit. 

Monika Schindlová, Policie ČR Příbram

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne