Slider

Sundat z lidí šedivou těžkou deku

Rozhovor | Prosinec 2024

Z loňského zahájení adventu v Příbrami. Foto: MKC

Proč se město stále potýká s rekonstrukcí plaveckého bazénu? Kolik bude stát odkanalizování osady Kozičín? Co znamená „rok chodníků“? A co by přál Příbrami pod stromeček? S posledním vydáním letošního roku přinášíme pravidelný bilanční rozhovor se starostou města Janem Konvalinkou.

 

U bilančního rozhovoru vždy před vánočními svátky – osobně nebo korespondenčně – se scházíme již několik let. Začnu tradiční otázkou: Co se v končícím roce podle vás v Příbrami podařilo?

Zdá se mi, že čím je člověk starší, tím rychleji čas ubíhá. Přijde mi to jako včera, kdy jsem psal odpovědi při loňském rozhovoru. Stejně tak mě nedávno trklo, že jsem vstoupil do sedmého roku fungování na radnici. A taky mi došlo, že už jsme tu v různých koaličních obměnách deset let. Letí to. Ohlížet je, myslím si, za čím. Prošli jsme toho společně opravdu hodně. Zmíním třeba jen těžkou dobu covidu nebo období spojené s válkou na Ukrajině. Přečkali jsme velkou vodu i ekonomické turbulence. Po těch letech snad už není situace, která by nás měla zaskočit. Ale, kdo ví…

No, abych odpověděl na otázku, co se letos podařilo. Dokončené mosty, lávky, parkovací dům, stovky nových lamp po městě, zahájené revitalizace vnitrobloků, nová parkovací místa, větší i menší opravy ve školách, posuny ve strategických projektech – třeba bazén a čistírna odpadních vod. Všechny letošní nebo letos dokončené projekty mám vypsané v dlouhém seznamu, který by vyšel na samostatnou stranu Kahanu. Myslím si, že pokud někdo není úplně lhostejný, tak vidí, že se v Příbrami letos opět pracovalo a povedlo se mnoho pěkného. Jsou samozřejmě i věci, na které úplně pyšný nejsem. Třeba mě mrzí, že se vleče zavádění parkovacích zón nebo to, že jsme projekt rekonstrukce Malé scény v divadle museli rozdělit na dvě etapy kvůli požadavkům památkářů. Štve mě vandalismus a chování asociálních jedinců ve městě, jakkoliv vynakládáme maximální úsilí, stále jsme ti, kdo boj prohrávají.

 

Posuňme se i k dalším nedokončeným věcem. Proč ještě nezačala rekonstrukce plaveckého bazénu? Vždyť se řeší třetí volební období…

No právě. Nechci a nebudu čtenáře unavovat s popisem několikaletého martýria ohledně opakovaných zakázek, skokovým zdražením stavebních prací v souvislosti válkou a tak dále. Podstatné je, že jsme momentálně na té nejlepší cestě k novému bazénu. Varianta stavby na zelené louce v sousedství starého bazénu je tou nejjednodušší a v podstatě i nejméně rizikovou cestou, jak splnit dlouholetý slib. Byl bych velice rád, kdyby se v tomto volebním období podařilo uzavřít smlouvu se zhotovitelem. Pokud se i „kopne“, budu to brát jako příjemný bonus.

 

Město aktuálně vysoutěžilo zpracovatele architektonické studie a projektové dokumentace pro stavební řízení právě pro plavecký bazén. Co to aktuálně znamená pro budoucí rekonstrukci i současný provoz aquaparku?

Pro současný bazén to asi neznamená nic moc zásadního. Prošel několika zásahy, které prodloužily jeho životnost a zlepšily návštěvnický komfort. Každé léto se plavečák na pár týdnů zavírá, aby se vyřešily nejhorší technické problémy. Díky tomu je schopný fungovat dál a nabízet adekvátní službu za adekvátní vstupné.

Pro budoucí rekonstrukci je to naopak významný milník. Cílem vysoutěžené zakázky je projektová dokumentace ke stavebnímu povolení. Jakmile ji budeme mít, můžeme začít soutěžit přímo zhotovitele stavby v režimu design and build, tedy navrhni (v našem případě spíše dokonči projekt) a postav. Díky tomuto režimu se celý proces zkrátí o několik měsíců.

 

V Příbrami platí už pět nebo šest let stop stav pro připojení k čistírně odpadních vod. 

Z jakého důvodu není ještě zkapacitněno toto zařízení?

 To, že se uzávěra na čistírně „chystá“, se vědělo už před mnoha lety, kdy se poprvé začalo otevřeně mluvit o tom, že se původní rekonstrukce nepodařila tak, jak si tehdejší vedení města předsevzalo. Až po mém příchodu na radnici se situace začala řešit. Je hotový projekt, který má příslušná povolení. Máme přislíbenou dotaci ze Státního fondu životní prostředí a aktuálně pracujeme na zahájení tendru. Celá realizace má mít tři etapy, přičemž už ta první bude mít za následek zkapacitnění čistírny, a tudíž odblokování uzávěry. Máme vypracovaný i model financování rekonstrukce čistírny tak, aby přílišně nezatížila rozpočet města. Půjde-li vše bez větších komplikací, odblokujeme uzávěru ještě v tomto volebním období.

V souvislosti s vodohospodářskou infrastrukturou se město dostalo do problematické situace, kdy mu hrozí takzvaná nucená správa. V čase přípravy tohoto rozhovoru nevíme, jak dopadne hlasování zastupitelstva na konci listopadu, ale proč vše došlo tak daleko, když už před téměř třemi lety byly zahájeny kroky k řádného koncesního řízení, jež měly vést k tomu, že se najde nový provozovatel VHI?

Však koncesní řízení proběhlo. A skončilo tak, že nebyl vybrán žádný provozovatelský subjekt. Zvolili jsme jinou cestu, kterou je společný podnik s provozovatelskou společností. Teď, v době, kdy děláme tenhle rozhovor, máme dojednané veškeré klíčové parametry budoucí spolupráce. Podařilo se nám dojednat diametrálně odlišné podmínky od těch, které byly uvedeny v prvotní indikativní nabídce. Tu jsme od počátku brali jako jakýsi nástřel, ze kterého toho v důsledku moc nezbylo. Do listopadového zastupitelstva dáváme materiál, který v případě schválení umožní bezproblémový přechod provozování pod novou společnost, v níž bude mít město majoritní podíl. Veřejná správa nám bude hrozit jen v okamžiku, že se zastupitelé rozhodnou toto námi navrhované řešení nepřijmout. Upřímně řečeno, mám takový pocit, že někteří z nich mají právě toto v úmyslu. Už jsem i zaslechl různá vyjádření o tom, že jsou tu tací, kteří udělají cokoliv, jen aby záměr shodili ze stolu a uvrhli město do veřejné služby. Pevně doufám, že jsou to jen řeči, a že rozum a pragmatický přístup nakonec převládnou.

 

Pozitivní zprávou je, že začíná stavba splaškové a dešťové kanalizace a rekonstrukce vodovodní sítě v Kozičíně. V jaké fázi je projekt, jak dlouho bude trvat a jaké budou jednotlivé fáze?

Od 12. listopadu máme radou města schváleného zhotovitele díla. Po pominutí zákonných lhůt na námitky (doufám, že nebudou) podepíšeme smlouvu a rozjede se stavba. Ta bude mít pochopitelně odstávku v zimním období. Zcela jistě se realizace přehoupne až do roku 2026. V rámci celého díla se kromě kanalizace bude řešit i vodovodní potrubí, veřejné osvětlení, komunikace a odvod dešťových vod. Je to mimořádně velké a komplexní dílo. Pro obyvatele Kozičína bohužel nastanou náročné časy. Osada je členitá a bude vznikat řada komplikací zejména, co se týká dopravních omezení. Nezbude než se obrnit trpělivostí a následující rok přečkat.

 

Odkanalizování Kozičína a Lazce je součástí dlouhodobého projektu Čistá Litavka, do kterého je zapojen i Svazek obcí a kanalizací Příbram. Jak bude financován a kolik činí celkové náklady?

Financován je převážně z městského rozpočtu. Na projekt v Kozičíně máme přiznánu dotaci ve výši 21,2 milionů korun. Určitou částí se na díle bude podílet i Svazek obcí pro vodovody a kanalizace, konkrétně jde o sumu okolo dvanácti milionů. Kozičínský projekt je pak vysoutěžený za necelých 96 milionů korun bez DPH. Kanalizace v Lazci stála o něco méně. Je to spousta peněz, ale výsledkem je to, že kromě vyššího komfortu obyvatel se přestanou odpadní vody dostávat do Litavky. Moc bych si v souvislosti s tím přál, aby obec Bohutín také dotáhla zbytek kanalizace, aby splaškové vody nevtékaly do Vysokopeckého rybníka a dále do Litavky.

 

V jednom z rozhovorů jste uvedl, že příští rok bude rokem chodníků. Co si pod tím lze představit?

Nechal jsem si vyhotovit soupis nejbolavějších míst, kde jsou chodníky v nejhorším stavu. V tuto chvíli jich je přes šedesát. Chci, aby všechna byla v příštím a přespříštím roce vyřešena. Jde o drobné výmoly i o nebezpečné díry s rizikem úrazu. Moc dobře si uvědomuji, že přes veškerou snahu o rekonstrukce a obnovy nám tu zbývá spousta míst, která jsou neutěšená. Chci to změnit.

 

Budou zahájeny práce na chodnících i v lokalitách, kde o ně lidé celé roky usilují, ale nedaří se je realizovat?

To předpokládám.

 

Nedávno jste byl zvolen novým středočeským zastupitelem. Mění se nějak vaše působení v pozici starosty? Lze obě odpovědnosti zvládat?

Jasně že dá. Jen mám zase o něco méně času na rodinu a sám na sebe. Pozici zastupitele na kraji beru hodně vážně. Je to pro mě hlavně příležitost být městu prospěšný i na úrovni kraje. Tím nechci nijak upozaďovat snahu o prosperitu kraje, jen tím říkám, že si moc dobře uvědomuji, kdo mi dal nejvíce hlasů a kdo mi do krajského křesla pomohl. Byli to zdejší voliči.

 

Letošní zahájení adventu na náměstí T. G. Masaryka bude spojeno opět s ohňostrojem, který se ale v posledních letech konal na Novém rybníku. Proč se vrací do staré Příbrami?

Protože to byla hezká tradice, a taky kvůli tomu, že letošní adventní program na Nováku je jiný. Ohňostroje se v posledních letech staly tématem, které umí pěkně rozdělovat společnost. Jedni je milují a jiní je z různých důvodů zatracují. Já je rád mám a myslím si, že k období kolem Vánoc prostě patří. Když se takový ohňostroj dělá s rozumem a dělá ho někdo, kdo to umí, a navíc je to jednorázová záležitost, tak si myslím, že ho mohou přečkat i citlivější jedinci. Letošní adventní program je zase pestrý a své si najde každý. Osobně bych si přál, aby adventní neděle byly příležitostí k setkávání, zpomalení a prožívání pěkných chvil s přáteli.

 

V tomto vydání Kahanu je také anketa mezi zastupiteli, co by přáli Příbrami „pod stromeček“. Jak byste odpověděl vy?

Přál bych jí trochu pozitivnějšího ducha a více obyčejné radosti ze života. Aby někdo už konečně sundal z lidí takovou tu šedivou těžkou deku, která na nás na všech už pár let leží. A to se netýká jen našeho města, ale i celé země. Problémy máme každý. Někdo větší, někdo menší. Někdo je v nich nevinně a jiný si za ně může sám. Celkově vzato ale rozhodně nežijeme pitomé a nešťastné životy. A to si možná zapomínáme uvědomovat.

Stanislav D. Břeň

  

Jan Konvalinka

Jan Konvalinka začal coby absolvent UJAK se zaměřením na speciální pedagogiku pracovat ve školství. Před vstupem do politiky působil v sociální sféře a vedl nově zřízené Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram. Během uplynulého volebního období byl starostou Příbrami a tuto funkci si udržel i po komunálních volbách v roce 2022. Letos se stal také zastupitelem Středočeského kraje.

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne