Stovku našich dobrovolníků tvoří většinou studenti, výjimkou nejsou ani senioři
Život v Příbrami | Leden 2025Celý život se snažím pomáhat druhým, být tu pro potřebné, říká Anna Simaková
Nezisková organizace ADRA je v České republice od roku 1992. Dobrovolnické centrum ADRA v Příbrami se otevřelo v roce 2016. Od jeho počátku jej vede Anna Simaková, která říká: „Celý život se snažím pomáhat druhým, být tu pro potřebné.“
Jak již napovídá váš název, stojí činnost Dobrovolnického centra ADRA na práci dobrovolníků. S kolika aktuálně spolupracujete a je možné charakterizovat „typického“ dobrovolníka?
Naši dobrovolníci pracují v různých akreditovaných programech Ministerstva vnitra a jejich počet se může v průběhu roku lehce měnit, v závislosti na konkrétním programu. V současnosti je u nás registrováno 108 dobrovolníků, jak z řad studentů středních či vysokých škol, tak z řad dospělých, a dokonce některých seniorů. Takzvaný typický dobrovolník je student ze střední školy, který chce věnovat svůj čas a kus sebe pro druhé, bez nároku na finanční odměnu. Projde nejprve pohovorem, kde je seznámený s prací organizace jako takové, našimi programy a podmínkami dobrovolnictví. Pokud ho práce zaujme, sepíšeme smlouvu, jejíž součástí je i zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, provedeme školení a uvedeme jej do programu, který si vybral. O dobrovolníky je pečováno i v průběhu jejich služby – supervize, pohovory, případně doladění jeho zařazení do programu a podobně.
Dobrovolníci se angažují v mnoha oblastech. Začněme těmi nejstaršími, kterým věnují svůj čas. Kde a jak pomáhají seniorům?
Naše Dobrovolnické centrum rozšířilo své programy na práci se seniory vlastně při covidu. Při zajišťování nákupů, léků, telefonování s lidmi a podobně se ukázala potřeba pokračovat v péči o některé seniory, kteří zůstávali v domácnostech osamocení. V novém programu naši dobrovolníci – starší 18 let – docházejí za „svým“ seniorem do bytu, společně chodí na procházky, do kina, na výlety, povídají si, zpívají, tvoří drobnosti…, prostě se sdílejí, vzájemně obohacují o zkušenosti, předávají si radost a pozitivní vidění života. Senioři pookřejí a mají opět smysl života a pocit potřebnosti. Pořádáme také společné výlety po Příbrami nebo okolí. Někteří senioři z tohoto programu se aktivně účastní příprav našich akcí pro děti a veřejnost.
Přicházejí dobrovolníci také do institucí?
Pravidelné návštěvy v zařízeních města Příbram a okolí jsou dalším programem. Je to vzájemně předávaná radost a prosvětlení života. Dobrovolníci pro seniory zpívají, tancují, společně tvoří drobnosti na výzdobu či dárečky, hrají společenské hry, pořádají akce k různým výročím. Zatím tyto aktivity probíhají většinou přímo v zařízeních. Pro tyto aktivity hledáme prostory, protože jsme se zkusili setkávat i v našem obchodě o víkendech, ale ty prostory jsou malé a není to pro nás ideální místo pro tyto aktivity.
Na opačné straně spektra jsou děti. Zmíníte vaše aktivity pro tuto věkovou kategorii?
Programem pro děti – Kamarád hledá kamaráda – vlastně naše Dobrovolnické centrum začínalo. Tady nejde jenom o prosté pravidelné doučování dětí ze základních škol. Jsou to děti ze sociálně slabších rodin nebo méně podnětného prostředí. Dobrovolníci z řad studentů jim vytvářejí přátelské prostředí, ve kterém se cítí dobře, respektované, milované, takže se mohou otevřít svému staršímu kamarádovi. Sdílejí své pocity, problémy, učí se pravidelné práci, motivaci k učení se a rozvíjení se. Nacházejí i jiné náhledy na způsob života a své uplatnění. Setkávání probíhají především v Dobrovolnickém centru, ale naši dobrovolníci docházejí i do Azylového domu.
Další skupinou dětí jsou Kulíšci. Původně tento program vznikl jako potřeba pomoci při začleňování ukrajinských dětí do české společnosti a usnadnění jejich vstupu do mateřských či základních škol. Naše děti spolu s ukrajinskými hrají hry, učí se vzájemné ohleduplnosti, přijímání různosti tradic a životních hodnot. Připravují taneční vystoupení pro seniory, vyrábějí drobnosti jako dárky nebo chodí na výlety.
Neopominutelnou skupinou jsou „děti“ handicapované – z Nalžovického zámečku. Dobrovolníci k nim pravidelně docházejí, společně absolvují procházky, povídají si, hrají hry, pořádají oslavy narozenin jednotlivých klientů, hudební odpoledne, motivační vycházky do přírody či Příbrami. Klienti se aktivně účastní i akcí Dobrovolnického centra pro veřejnost – například ADRAběhu. Mezi dobrovolníky a handicapovanými jsou vřelé, respektující a vzájemně se obohacující vztahy.
Na jaké další pravidelné činnosti se dobrovolníci zaměřují?
Na podzim jsme začali propojovat více generací mezi sebou – seniory, studenty a děti. Ukázalo se, že je to velmi dobrá cesta. Dříve bylo obvyklé soužití více generací. Přináší to nenásilné sdílení zkušeností, vzájemný respekt, náhled na specifika jednotlivých věkových skupin, toleranci a pocity sounáležitosti a potřebnosti pro všechny zúčastněné. V dalším roce bychom rádi v této cestě pokračovali a postupně ji rozvíjeli. Dobrovolnické centrum pořádá v průběhu roku pravidelně mnoho akcí jak pro naše klienty a dobrovolníky, tak pro veřejnost.
Jaké předpoklady musí splňovat správný dobrovolník? A pokud by měl někdo ze čtenářů zájem stát se jedním z nich, co pro to musí udělat?
Člověk, který chce u nás dělat dobrovolníka, musí samozřejmě splňovat zákonem dané věci: je mu více než 15 let, je zdravotně způsobilý, má čistý trestní rejstřík. Jeho motivace pomáhat druhým by měla vycházet ze srdce, protože pomáhá zdarma, pravidelně věnuje svůj čas těm, kteří to potřebují, v oblasti, která ho také naplňuje. Odměnou pro něj jsou radost obdarovaného, pocit potřebnosti a osobní růst. Při dobrovolničení se naučí týmové práci, toleranci, vzájemnému respektu, plánování svého času a sil, odpovědnosti. Získá také náhled na potřeby druhých a spoustu zkušeností, které se v jeho osobním životě hodí. Pokud má někdo zájem a chuť stát se dobrovolníkem, může navštívit naše Dobrovolnické centrum od 15.00 do 17.00.
Pořádáte také příležitostné akce. Jaké a co vás v tomto ohledu čeká v nejbližší době?
Před Vánoci pořádáme takzvaná vánoční zastavení – pro seniory a také pro děti nebo Vánoční koncert. Mezi další aktivity bych zmínila Pátečníky (dobrovolníci se scházejí každý pátek odpoledne a chodí do zařízení a tam hrají, zpívají a hrají různé hry), ADRAběh, Sportovní odpoledne na Spartaku, Ukončení školního roku nebo Den dětí pro veřejnost.
Jak dlouho vedete centrum v Příbrami a co vás přivedlo k této práci?
Dobrovolnické centrum v Příbrami vedu od jeho začátku v roce 2016. Protože jsem pracovala jako terénní pracovník v Sedlčanech a potkávala jsem se s lidmi, kteří vyžadovali nejen sociální pomoc, ale hlavně se potřebovali popovídat, svěřit se někomu, komu na nich záleží, a být s ním jen tak, rozhodla jsem se těmto lidem pomáhat a jako dobrovolnice jsem chodila k nim domů nebo do zařízení. Když moje práce na Sedlčansku končila, dostala jsem nabídku udělat projekt na tři roky ve městě, kde bydlím, tedy pro Příbram. V posledním třetím roce jsem měla plán vystavět centrum a protože jsem znala organizaci ADRA, oslovila jsem tehdy její vedení a společně s Marcelou Puškarovou, Kristýnou Trojákovou a Michalem Dubnickým jsme začali můj plán realizovat. Celý život se snažím pomáhat druhým, být tu pro potřebné. Toto byla příležitost, jak potřebným lidem pomáhat.
Které situace v Adře pro vás byly nejobtížnější?
Nejobtížnější okamžiky jsou pravidelně ke konci roku, kdy nevíte, jak vám dopadnou veškerá roční vyúčtování, kdy píšete granty, ale netušíte, kolik peněz pro ten další rok dostanete, nebo jestli vůbec něco získáte, ale vy přesto musíte plánovat. Každoročně v tomto období říkám, že je to dobrodružství s Pánem Bohem, protože jenom on ví, jestli příští rok peníze na projekty budou, nebo ne! Na finance navazuje další problém, a to že se nedaří najít placeného kolegu, který by dlouhodobě zůstal. Je to z velké části o dobrovolnictví čili pro tuto oblast je to špatně placená pozice.
Jedna z věcí, která je pro mne také obtížná, je smířit se s tím, že dobrovolníci – studenti středních škol – přicházejí a za dva tři roky zase odcházejí na vysoké školy mimo město, takže dobrovolnickou činnost ukončují a je potřeba každoročně hledat nové zájemce.
Pomoc ostatním jistě přináší uspokojení, na druhou stranu se člověk musí snažit nevyčerpat své síly. Máte recept, jak trvale zvládnout tuto práci?
Jednoduchý recept na práci s lidmi snad ani neexistuje. Myslím, že důležité je mít kolem sebe spolehlivou partu nadšenců, která se vzájemně doplňuje, podporuje, spolupracuje. Také bez podpory partnera bych tuto službu nemohla vykonávat. A v neposlední řadě je to víra, která mi dává sílu překonávat těžká období.
Vedle desítek dobrovolníků se příbramská ADRA opírá o malý tým vašich kolegů, kteří se starají například o koordinování dobrovolníků. Můžete je krátce představit?
V příbramské organizaci mám jenom jednoho placeného kolegu, který je na OSVČ a měsíčně má minimálně pracovních hodin, které fakturuje. Jinak kolegové v mém týmu jsou dobrovolníci, kteří pomáhají koordinovat naše programy. V programu ADRA obchod máme jednoho placeného člověka na šestihodinový úvazek a dvě kolegyně, které se tam střídají, jsou placené a podpořené dotací z Úřadu práce.
Už máte otevřené dva obchody, takže jste v tomto směru úspěšní?
Není to o úspěchu, ale tak jako všechny naše programy spíše o pomoci. Obchod i Hrabárnu jsme otevřeli, protože chceme ulevit planetě a je mi líto toho vyhozeného oblečení, které se válí u kontejnerů. U každého vyhozeného kousku vidím nějakou korunu, která následně pomůže financovat naše programy. Prvopočátek pomoci jsme viděli pro sociálně slabé, kteří si v Hrabárně můžou koupit oblečení, boty, domácí potřeby nebo hračky, a to většinou za symbolické ceny 20–30 korun. Nejvyšší částky se pohybují kolem 150 korun, ale to už bývá opravdu hezká bunda nebo společenské šaty. Ceny v Hrabárně, která se nachází ve druhém patře OC Skalka, jsou dostupné pro každého a za dobrý peníz si tam může každý ulovit opravdu hezký kousek.
Pokud by lidé chtěli přispět Dobrovolnickému centru ADRA Příbram, jakým způsobem mohou předat finanční nebo materiální dar?
Finanční dar je možné zaslat ideálně přes Daruj.cz., kde dárce může hned požádat i o potvrzení daru, který si následně odečte z daní. Dále máme webovky darujme.cz/adrapribram nebo lze využít QR kód na stránkách Dobrovolnického centra ADRA Příbram či Facebooku našeho obchodu.