SAS: záchranná síť pro rodiny s dětmi
Život v Příbrami | Březen 2025
Sociálně aktivizační služby jsou určeny zejména pro rodiny s dětmi v tíživé sociální situaci. Ilustrační foto: Annie Spratt, Unsplash
V pokračování seriálu o sociální práci v Příbrami se tentokrát zaměříme na další službu z oblasti sociální prevence, a to na Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Společně již s představenými Terénními programy spadá služba pod Středisko terénních služeb Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram.
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (SAS) je poskytována ambulantní a terénní formou. Zaměřuje se na rodiny s nezaopatřenými dětmi, jejichž vývoj ohrožuje dlouhodobá krizová sociální situace. V praxi se jedná o pomoc rodinám, které nedokážou vlastními silami překonat krizovou situaci a existuje ohrožení vývoje dítěte.
Zdravá rodina, zdravé děti
Existuje několik důvodů pro využití služby. Nejčastěji jde o nevyhovující bydlení, špatnou ekonomickou situaci, problémy při výchově dětí a jejich řádné docházení do školských institucí apod. Právě harmonický rozvoj dítěte hraje klíčovou roli, a na rodinu je proto nutné nahlížet jako na celek. Zdravý vývoj dítěte závisí nejen na fyzické péči, ale i na stabilním a podnětném rodinném prostředí. Rodina hraje klíčovou roli v emocionálním a psychickém růstu dítěte, poskytuje mu bezpečí, lásku a podporu. Vytváření rodinného prostředí, kde se dítě cítí milováno a respektováno, je základem pro jeho zdravý vývoj a budoucí schopnost vytvářet funkční mezilidské vztahy. Důležité je věnovat pozornost výchově a komunikaci, která dítěti pomáhá rozvíjet sebevědomí a zodpovědnost.
O Příbrami se občas hovoří jako o městu ubytoven a není potřeba rozvádět komplikovanou sociopolitickou historii města. V tomto kontextu má služba SAS jednoznačně své opodstatnění, což potvrzuje i její zařazení do prioritní oblasti Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb ve Středočeském kraji na období 2023–2025.
Někteří klienti si zejména na začátku spolupráce zaměňují službu s Orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Připomeňme, že všechny sociální služby mají dobrovolný charakter a záleží pouze na klientovi, zda je využije či nikoliv. Samozřejmě existuje úzká spolupráce mezi SAS a OSPOD, kdy větší část klientů osloví sociálně aktivizační služby právě na základě doporučení ze strany OSPOD, aby získala kompetence k řešení tíživé sociální situace.
Zabránit závislosti na sociální službě
Práce s rodinami je vždy individuální, to znamená, že ke každé rodině se přistupuje jinými způsoby. Ve většině případů se jedná o koncepční spolupráci s cílem poskytnout klientovi kompetence, aby byl schopen řešit situace sám a nedošlo k závislosti na sociální službě.
Někteří klienti samozřejmě mají tendenci, resp. doufají, že sociální služba vyřeší všechny jejich problémy za ně a ideálně bez vlastního přičinění. Nutno podotknout, že vždy závisí na konkrétním případu, včetně klientových dostupných zdrojů ve formě kompetencí a sociálního zázemí.
Nedílnou součást služby představuje materiální a potravinová pomoc, která může klientům pomoci překonat tíživé období nebo podpoří motivaci. Tento typ pomoci vždy směřuje pouze ke spolupracujícím klientům. Posuzuje se, zda je pomoc vhodná v konkrétním případu a zda klient tuto formu pomoci nevyužívá pouze za účelem „dostat něco zadarmo“.
Od domácího násilí k vlastnímu bydlení
Podívejme se nyní na jeden konkrétní případ: Klientka žila ve starém stavení s manželem a dvěma dětmi. Problémy nastaly ve chvíli, kdy manžel přestal chodit do práce a postupem času se u něho více prohlubovaly potíže s nadměrným užíváním alkoholu. Závislost měla negativní dopad na rodinné soužití. Manžel klientku fyzicky a verbálně napadal a bral jí našetřené peníze, které využíval k nákupu alkoholu. Tyto skutečnosti měly markantní dopad na fyzické a psychické zdraví klientky. Vlivem domácího násilí páchaného na matce se u mladší dcery začaly projevovat psychické problémy. Manžel dlouhodobě odmítal nastoupit zpět do zaměstnání a celou situaci ještě komplikoval zdravotní stav klientky a plánovaný zákrok. Rodinná situace se stávala kritickou. Vzhledem k absenci finančních prostředků nebyla domácnost schopnost zajistit podmínky pro řádný vývoj dětí a rodinná situace se postupně propadala.
Tato situace donutila klientku začít jednat a i přes počáteční nedůvěru (možná spíše obavu) se obrátila na odbornou pomoc ve formě SAS. Hned po zahájení spolupráce zasedl krizový tým, který se specializuje na komplikované situace, a klientka s dětmi se přestěhovala do krizového bytu. Tým sociálních pracovnic pomohl vyřídit potřebné sociální dávky, matku s dětmi podporoval prostřednictvím materiální pomoci a zejména byla podána žádost o sociální byt. Během spolupráce došlo u klientky i mladší dcery ke stabilizaci po psychické i fyzické stránce. Žena požádala o svěření dětí do péče a rozhodla se s manželem rozvést.
Nyní je klientka po rozvodu, děti má ve své péči a společně žijí v sociálním bytě. Lze říci, že situace se stabilizovala a ze svého příjmu se jí daří šetřit peníze na komerční bydlení, případně na městský byt. Klientka měla zpočátku strach či se ostýchala požádat o pomoc, nyní si uvědomuje, že říct si o podporu není ostuda. S týmem sociálních pracovníků zůstává v kontaktu a i přes stabilizovanou životní situaci nadále chodí pro radu a podporu.
Miroslava Němcová, Tomáš Cipra
Centrum sociálních a zdravotních služeb
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
- Adresa pracoviště: Příbram, Čs. armády 5
- Provozní doba v ambulanci: Po 8.00–10.00; Út 9.00–12.00; St 15.00–17.00
- Provozní doba terénní formy poskytování SAS: Po 7.30–16.00; Út 7.30–15.30; St 7.30–17.00; Čt 7.30–16.00; Pá 7.30–15.30
- E-mail: miroslava.nemcova@centrumpribram.cz; sts@centrumpribram.cz
- Tel.: 778 751 173
- Služba je poskytována bezplatně.