Rozbít bank
Názory | Duben 2025
V tomto vydání jsme se ptali: Jak hodnotíte situaci s hazardem v Příbrami? Foto: Pixabay
V každém vydání Kahanu přinášíme čtenářů a čtenářkám rubriku Anketa, která přibližuje názory zastupitelských klubů na dané témata. V tomto vydání jsme se ptali: Jak hodnotíte situaci s hazardem v Příbrami? Zveřejňujeme reakce těch zastupitelských klubů, které na výzvu reagovaly, a to v abecedním pořadí od A k Z.
Jan Konvalinka, ANO 2011
Svět hazardu a hazardních her se v čase značně proměnil. Dnes již nejsou v kurzu zakouřené salonky hospod s blikajícími automaty. Menší oblibě se těší i klasická kasina. Novým prostředím pro hazard se stal kybernetický prostor, ve kterém je možné hrát nekonečné množství her a, bohužel, prohrát i nekonečné množství peněz. S přesunem do online prostoru se značně vytrácí možnost kontroly a dohledu nad tím, kdo, kde a co hraje. Jen pro zajímavost – poslední údaje ukazují, že se do kyberprostoru přesunulo už více něž 60 % hráčů.
Město na regulaci hazardu na svém území pochopitelně pamatuje. Máme vyhlášku č. 8/2019, ve které se stanovuje, co se smí hrát, a hlavně kde. Jsou povoleny adresy, kde mohou herny být. V současnosti jsou provozovány pouze na těchto adresách: PB VII/249 a 250 a PB IV/264.
Není třeba dlouze diskutovat nad škodlivostí a potenciální nebezpečností hráčství. Je popsáno mnoho případů, kdy závislí gambleři zruinovali život nejen sobě, ale i svému okolí. Závislost na hraní je srovnatelná se závislostí na drogách či alkoholu a umí být pro člověka stejně devastující. Je proto rozhodně dobře, že se jak na státní, tak na naší lokální úrovni hazard reguluje.
Zajímavou kapitolou hazardu jsou i příjmy plynoucí do obecních pokladen. Bylo by pokrytecké toto nepřiznat, byť se v čase jedná o stále menší a menší sumy peněz. Asi největší příjem z hazardu měla Příbram v roce 2023, kdy se podařilo inkasovat téměř 37,5 milionů korun. V loňském roce to bylo díky změně legislativy „jen“ 16,4 milionů. Za poslední „pětiletku“ se díky zde provozovaným hernám a kasinům v rozpočtu objevilo asi 120 milionů korun. A to není zrovna málo peněz.
Tak jako všechno na světě by měl být i hazard v rovnováze. Nechť hrají ti, kteří si mohou dovolit pravidelně přicházet o sumy peněz. Obzvláště když tím pomáhají plnit městskou kasu. Naopak nebezpečné hraní musí být systémově znemožněno těm, kteří žijí z dávek, mají exekuce, jsou mladiství nebo mají sklony k závislosti či rezignovali na základní pojmy finanční gramotnosti. Je naivní myslet si, že úplný zákaz hazardu (prohibice) způsobí jeho konec. Způsobí jen jeho přesun do šedočerné zóny, kde je jakákoliv kontrola a prevence rizik nemožná.
Antonín Schejbal, Česká pirátská strana
V posledních letech v Příbrami ubylo kamenných heren, zejména těch s výherními automaty, což má pozitivní dopad na naše město. Ukazatele naznačují, že existuje přímý vztah mezi počtem heren a nárůstem kriminality a dalších negativních jevů. Ideální by bylo, aby kamenné herny v budoucnu zcela vymizely. Nicméně nejsem zastáncem úplného zákazu hazardu, zejména pokud jde o živé hry jako poker.
Novou hrozbou je přesun hazardu do online prostředí. Tento jev je ještě nebezpečnější, protože hráči mohou hrát odkudkoli a kdykoli, což zvyšuje riziko vysokých proher.
Prevence je klíčová pro ochranu jednotlivců před hazardními i jinými závislostmi. V České republice však chybí celostátní preventivní program zaměřený na hazardní a problémové hráče. Projekty zaměřené na děti a mládež jsou vzácné a chybí i preventivní kampaně, které by osvětlovaly rizika spojená s hazardem. Pro účinnou ochranu je nezbytné vytvořit komplexní prevenci a osvětu v této oblasti.
Jiří a Petra Novotných, Svoboda a přímá demokracie (SPD)
V Příbrami již není mnoho heren nebo kasin, kde by mohli občané zkusit štěstí a „rozbít bank“. Chápeme, že člověk je schopen obětovat nějaké svoje vydělané peníze, které vsadí na cokoliv, a doufá, že svůj vklad několikanásobně zvýší. Ale mělo by se jednat o tzv. zdravé sázení, které neohrozí rodinný rozpočet. V Příbrami si občané mohou nejčastěji vsadit u Sazky na různé hry, pak zde máme sázky na zápasy apod. a v neposlední řadě „výherní“ automaty. Když se tak zamyslíme, kde si zahrát tzv. jednorukého banditu, známe již jen jedno místo v Příbrami, jinak většina heren již v Příbrami nefunguje a nahradily je jiné podniky. Musíme vzít i v úvahu, že pro většinu sázek musí být člověk zaregistrován a mít hráčskou kartu. Ovšem v případě Sazky to nutné není, zde si občan může na terminálu vsadit, pokud je mu více než 18 let. Zde bychom až tak zásadní problém neviděli. Problém spočívá, díky neustálému vývoji nových technologií, v přesunu hazardu do virtuálního, tedy online světa. Tady je pak mnohem větší pravděpodobnost, že i mladistvý či nezletilý, bude využívat hráčský účet někoho jiného, dospělého. V tomto případě to lze již těžko kontrolovat.
Hazard sám o sobě by nebyl tak škodlivý, pokud by se riskovalo v rozumné míře. V opačném případě může hráčská vášeň člověka zcela pohltit, stane se závislým a již není schopen kontroly sám nad sebou a dochází následně k tomu, že se dostává do kolotoče dluhů, což často vede k rozpadu rodiny a v této situaci mnohdy nastává páchání trestné činnosti, a to ve spoustě případech končí odnětím svobody.
Jako u všech závislostí, i zde je nejlepší vůbec s hazardem nezačínat. Pokud by se veřejně řešila otázka, zda zcela eliminovat hazard v Příbrami, rozhodně bychom byli pro tuto eliminaci. Hráčská vášeň v hazardu s sebou nese více negativ než pozitivních přínosů. Krásně o tomto tématu hovoří primář Karel Nešpor, český psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí, mezi které právě „hazard“ patří.
Rubriku zpracoval:
Stanislav D. Břeň