Revitalizace Jiráskových sadů zahrnuje i zkapacitnění kanalizace
Rozvoj města | Září 2024V srpnu byly zahájeny práce na projektu s názvem „Jiráskovy sady – výměna sítí a povrchů chodníků, I. etapa“. Foto: Shutterstock
Obnova veřejného prostranství v oblasti Jiráskových sadů začala svou první etapou v části u křižovatky ulic Hailova a Gen. R. Tesaříka. Následovat bude zkapacitnění kanalizace o několik desítek metrů dál – na křížení Hailovy a Pivovarské, kde se při vydatnějším dešti tvoří vodní laguna.
V srpnu byly zahájeny práce na projektu s názvem „Jiráskovy sady – výměna sítí a povrchů chodníků, I. etapa“. Součástí stavby na rohu ulic Hailova a Gen. R. Tesaříka je výměna vodovodního a kanalizačního řadu, pokládka žulových kostek a osazení mobiliáře. Stavbu provádí společnost Bagger BS za nabídkovou cenu 5 490 728 korun včetně DPH. „V této etapě se dočkáme úpravy prostranství ve spodní části s tím, že v příštím roce bychom chtěli zrekonstruovat celou levou stranu Jiráskových sadů, tedy prostranství za autobusovým zálivem před budovami škol. Již bylo vydáno stavební povolení,“ říká 1. místostarosta Vladimír Karpíšek.
Na první etapu bude navazovat projekt s názvem „Kanalizace u spadiště“, který řeší kanalizaci v ulici Pivovarská. Realizaci i v tomto případě provede společnost Bagger BS za částku 2 256 559 Kč vč. DPH. Projekt navazuje na opravy prováděné už v loňském roce, kdy v Hailově došlo k havárii kanalizace. V nejnižším bodě ulice byla vyměněna a zkapacitněna část staré, zborcené zděné kanalizace, byla opravena jedna kanalizační vpusť, která byla historicky zabetonována a byla přidána další kanalizační vpusť. Navzdory tomu zde při vydatných deštích vznikají záplavy.
„Do daného nejnižšího bodu v ulici Hailova stéká dešťová voda z asi 2,5 kilometrů pozemních zpevněných ploch. Tyto plochy, převážně komunikace a chodníky, jsou osazeny dešťovými vpusťmi, jež jsou ve velké míře nefunkční. Na pozemcích ulic Hailova, třídy Kapitána Olesinského, Balbínova a Jinecká, které se svažují do problémového místa, se nachází celkem 36 dešťových vpustí a dva odtokové dešťové žlaby. Z nich je asi polovina dešťových vpustí zanesena, zarostlá trávou, bez funkčního sběrného koše nebo se špatným poklopem,“ informuje Vladimír Pôbiš, referent oddělení přípravy a realizace projektů. A dodává, že se přitom nacházejí na pozemcích v majetku Středočeského kraje a ŘSD.
Další problém je v přilehlých ulicích, kde se nachází více než čtyřicet dešťových vpustí a dva odvodňovací žlaby. „Ke špatnému stavu kanalizace přispívají i občané, kteří po rekonstrukci a opravách nemovitostí vylévají zbytky fasádních barev, betonu a stavebních hmot do kanalizačních vpustí. Tím dochází k znečištění kanalizace a ucpávání,“ vysvětluje Vladimír Pôbiš. Podle něj se také stává, že za účelem snížení hluku někdo zakryje vpusť nepropustným krytem, použije kryt bez dostatečných otvorů nebo vymění mříž za revizní poklop bez mříží. „V některých místech byly kanalizační přípojky nemovitostí špatně napojeny, rozpadají se a cihly či beton ucpávají kanalizační řad. To vše má za následek, že vpusti neplní svou funkci a dešťová voda letí do Hailovy ulici,“ dodává Vladimír Pôbiš.
Servisní organizace města dostaly za úkol vyčištění stávajících vpustí v majetku města i Středočeského kraje a ŘSD. V dalším kroku se počítá se zmíněným zkapacitněním kanalizace z Hailovy do Pivovarské. „I přes plánovaná opatření není možné garantovat, že při extrémních srážkách bude kanalizace schopna záplavy pojmout. Kanalizace v níže položené Pražské ulici má také své limity,“ konstatuje Vladimír Pôbiš.
Stanislav D. Břeň