Slider

Proč je malý zájem o parkovací dům

Proč? | Červenec a srpen 2025

Po ročním fungování je průměrná naplněnost parkovacího domu méně než poloviční. Foto: Stanislav D. Břeň

V rubrice Proč?, která se věnuje chroničtějším problémům v Příbrami, se tentokrát zaměřujeme na parkovací dům u autobusového nádraží, který město vybudovalo za přibližně 108 milionů korun včetně DPH. Parkovací dům je pro veřejnost otevřen asi rok, ale míra jeho využívání je podle některých za původním očekáváním.

 

Proč není parkovací dům využíván ve větší míře? „Nový parkovací dům u autobusového nádraží zeje prázdnotou především kvůli nevhodné lokalitě. Přestože je v provozu téměř rok, jeho kapacita je využita jen ze 40 procent, přičemž většinu tvoří dlouhodobí předplatitelé. Důvodem je, že v okolí není hustá bytová zástavba a do centra města je z něj poměrně daleko,“ míní příbramský zastupitel a člen dopravní komise Václav Švenda. A pokračuje: „Měsíční provozní náklady 240 tisíc korun dalece převyšují příjmy 43 tisíc korun, což jsou průměry za období 11/2024–01/2025. To znamená, že město musí miliony doplácet.“ Upozorňuje také na výši investice do vzniku jednoho parkovacího místa a že dům měl stát na vhodnějším místě, např. na Rynečku. 

Příbramský zastupitel Aleš Barášek je rovněž přesvědčen, že důvodem nízkého využití tohoto objektu ze strany řidičů je špatné plánování místa: „Lokalita nebyla zvolena ideálně, v budoucnu by bylo vhodné lépe zvažovat umístění podobných staveb, protože ve městě je řada míst, kde by měl parkovací dům větší smysl.“ A svůj pohled zpřesňuje: „Mimo vedení města bylo všem od začátku jasné, že vzhledem k lokalitě nedává tento parkovací dům moc smysl pro krátkodobé parkování. Spíš by měl sloužit jako místo pro dlouhodobé stání včetně parkování pro elektromobily. To znamená vybavit ho možností nabíjení za zvýhodněné sazby, kterých lze docílit například instalací fotovoltaické elektrárny na střechu parkovacího domu.“ 

Příbramský místostarosta Vladimír Karpíšek, který má parkování v gesci, potvrzuje, že v současné době je dům využíván zejména předplatiteli pro dlouhodobé stání. A poznamenává: „Za výhodnou cenu asi 27,40 koruny na den má zákazník své vyhrazené místo pod střechou a s přítomnou obsluhou nonstop.“ Lze se domnívat, že minimálně část těchto vozů by byla parkována v ulicích města, kde se tedy tato místa uvolnila pro další parkující. 

Situaci nepovažuje za kritickou Petr Lukáš Vavřík, vedoucí střediska Veřejné osvětlení a parkování příspěvkové organizace Technické služby města Příbrami, která parkovací dům provozuje: „Obsazenost domu se blíží 50 procentům. Je to lepší výsledek, než měly po roce provozu srovnatelné parkovací domy.“

 

Jak zvýšit zájem o parkování

Co udělat s tím, aby byl parkovací dům více využíván? „V současné době město jedná s provozovatelem Pražské integrované dopravy o možnosti zapojení programu Lítačka. Předpokladem je provozovat část parkovacího domu v režimu P+R parkování, přičemž tato místa by byla finančně podpořena. Obdobný model na železnici již funguje v Olbramovicích, kdy kraj výrazně přispívá za úhradu parkování,“ přináší jeden tip Vladimír Karpíšek. Parkování P+R předpokládá odstavení vozu (třeba přes den) a dále pokračování veřejnou dopravou. V případě příbramského parkovacího domu by to znamenalo, že lidé např. z okolních obcí nebo osad, kteří cestují ráno za prací do Prahy, by – při současném předplatném za veřejnou dopravu v aplikaci Lítačka – ponechali vůz za snížené parkovné právě v parkovacím domě. 

„Od 1. ledna 2026 máme objednáno dalších 10 trvalých rezervací. Obsazenosti parkovacího domu pomůže změna parkovacího režimu u vlakového nádraží, která nyní probíhá. Stejně tak se na naplnění parkovacího domu projeví chystaná změna parkování v centru,“ uvádí Petr Lukáš Vavřík. 

Aleš Barášek soudí, že je potřeba snížit provozní náklady: „Ty jsou nyní neúměrně vysoké, a hlavně nezdůvodnitelné.“ A doplňuje další návrhy: „Dalšími možnostmi je například výrazně lepší označení ve městě – umístit informační tabule nebo navigační systém, který už při vjezdu do města řidiče informuje o dostupnosti volných míst v parkovacím domě.“ Dále by podle něj pomohla spolupráce s místními firmami a institucemi, které by mohly čerpat zvýhodněné tarify pro své zaměstnance a návštěvníky. 

„Možností, jak zvýšit využití parkovacího domu, nyní bohužel není mnoho,“ myslí si Václav Švenda. „Jedinou efektivní cestu spatřuji ve správném nastavení koncepce parkování na celém území města. Vedení města by mělo velmi rychle a aktivně hledat řešení, jak zvrátit nepříznivou situaci a zamezit dalším finančním ztrátám plynoucím z této nevýhodné investice.“ 

Vedení města informovalo, že na začátku července budou do ulic Školní a Husova osazeny informační tabule, které budou v reálném čase zobrazovat počet volných míst v parkovacím domě. Radnice připravuje instalaci dalších tří informačních tabulí.

 

Parkování u autubusu i vlaku

Kapacita domu, který je v blízkosti autobusového i vlakového nádraží a autobusové zastávky s odjezdy na Prahu, činí 176 parkovacích míst a 99 stání pro kola. Zároveň je přístupné také venkovní parkoviště, kde je na čtyři desítky parkovacích míst. 

První parkovací dům v majetku města se u autobusového nádraží plánoval a začal projektovat již v předminulém volebním období. Původní projekt ale nebyl dokončen a předán, navíc se celá záležitost mezi městem a projektantem řešila prostřednictvím právníků. Nakonec se obě strany dohodly na smíru. V roce 2021 město přistoupilo k vyhlášení zakázky k dopracování projektu systémem design and build (navrhni a vybuduj), kterou získala společnost Metrostav. I s touto společností se město dostalo do sporu. Navzdory závazku pevné ceny zhotovitel posléze požadoval vyšší plnění o přibližně 12 milionů korun bez DPH. Argumentoval vysokou inflací, zvýšenou cenou stavebních materiálů a problémy spojenými s agresí Ruska na Ukrajině. Na podzim roku 2023 zastupitelstvo nejdříve přistoupilo na zvýšení ceny o přibližně šest milionů korun bez DPH, ale své rozhodnutí nakonec revokovalo a k navýšení odměny pro zhotovitele nedošlo. V této věci město dostalo od Metrostavu předžalobní výzvu. 

Stanislav D. Břeň 

Parkovné od 10 korun

V pracovním týdnu se v parkovacím domě platí 20 korun za hodinu státní a maximálně 80 korun za 24 hodin. O víkendu činí základní sazba 10 korun a maximálně 40 korun za den. V garážích si lze také rezervovat pevné parkovací místo – za 1200 korun na měsíc a 10 000 korun za rok. Parkovací dům provozují Technické služby města Příbrami, více informací je na webu ts-pb.cz.

 

Výše investice do vybraných parkovacích domů 

    Město         Počet parkovacích stání    Cena      Cena jednoho parkovacího stání     Realizace    
Čelákovice 97  101 200 000 1 043 000 2023
Liberec 244 246 000 000 1 009 000 2022–2023
Benešov 181 168 700 000 932 000  2020
Příbram 176 118 600 000  674 000  2023–2024
Brandýs n. Labem  316 169 400 000 536 000 2021
Brno 226  120 000 000 531 000 2025

                        

Pozn.  Ceny jsou uvedené v korunách včetně DPH; Řazeno podle výše investice na vznik jednoho PS; Zdroj: Odbor investic a rozvoje města

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne