Slider

Příjem žádostí o kotlíkové dotace běží na plné obrátky

Životní prostředí | Červenec - srpen 2022

V souvislosti se snahou Evropské unie i České republiky minimalizovat využívání fosilních paliv z Ruska byl upraven program tzv. kotlíkových dotací.

V souvislosti se snahou Evropské unie i České republiky minimalizovat využívání fosilních paliv z Ruska byl upraven program tzv. kotlíkových dotací. Od 1. července nejsou v rámci výměny nevyhovujících zdrojů vytápění podporována žádná zařízení na fosilní paliva včetně zemního plynu. Žádosti o dotace je možné podávat už od začátku června.

Od 6. června 2022 je možné podávat žádosti o Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti. Žádost si lze připravit předem podle návodu: https://kotlikovedotace-sk.cz/uvodni-stranka/podejte-zadost.

V případě zájmu o konzultaci je možné využít infolinky: 257 280 991 nebo e-mailu: kotliky@kr-s.cz, případně osobně navštívit informační centrum na Krajském úřadě Středočeského kraje (vstup z Presslovy ulice v přízemí, kancelář č. 0067). 

Konzultace se týkají pouze podání informací o registraci žadatele a doložení povinných příloh k žádostem. Pracovníci infocentra nemohou žádost za žadatele vyplnit ani zaregistrovat.

 

Upravené podmínky programu Nová zelená úsporám

Velký zájem je rovněž o dotace z programu Nová zelená úsporám. Počet přijatých žádostí je enormní, oproti předchozím letům se zvýšil až čtyřnásobně. I přesto se Státnímu fondu životního prostředí ČR daří dodržovat administrační lhůty pro zpracování žádostí, schvalovací proces trvá okolo šesti týdnů. Pokud žádost neobsahuje chyby, obdrží žadatelé informaci o akceptaci žádosti a následně, v průměru do šesti týdnů od doložení dokumentů prokazujících dokončení realizace projektu, jsou proplaceny finanční prostředky. 

K zodpovězení dotazů mohou občané využít zelenou linku: 800 260 500 (Po–Pá od 7.30 do 16.00) nebo e-mail: info@sfzp.cz. Návod Jak podat žádost naleznete zde: novazelenausporam.cz/podani-zadosti-o-dotaci

Od 1. června vstoupily v platnost aktualizované podmínky pro získání podpory z tohoto programu. O dotaci v oblasti zdrojů energie se nově mohou ucházet také žadatelé, kterým byla již dříve vyplacena podpora na novostavbu nebo ji aktuálně čerpají (fotovoltaika, řízené větrání, využití tepla z odpadní vody či ohřev vody pomocí obnovitelných zdrojů energie). Od 1. července nebudou v rámci výměny nevyhovujících zdrojů vytápění podporována žádná zařízení na fosilní paliva včetně zemního plynu. Majitelé vymezené bytové jednotky, která svým charakterem a uspořádáním odpovídá tzv. řadovému rodinnému domu, budou moci žádat o všechny druhy podpory tak, jako by se jednalo o samostatný rodinný dům. Jednotlivě mohou o výměnu nevyhovujícího zdroje vytápění ve svém bytě nyní požádat i vlastníci vymezených bytových jednotek. 

Všechny výše uvedené změny jsou specifikovány v nových Závazných pokynech pro žadatele a příjemce podpory, ke stažení na webu novazelenausporam.cz/aktualizovali-jsme-podminky-programu-nova-zelena-usporam.

 

Odklad zákazu „starých kotlů“

Senát Parlamentu ČR schválil návrh novely zákona o ochraně ovzduší, kterým se pro rodinné domy, bytové domy a stavby pro rodinnou rekreaci odkládá zákaz provozu stacionárních zdrojů na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace nesplňujících požadavky uvedené v § 17 odst. 1 písm. g) zákona o dva roky. Tyto stacionární zdroje lze ve výše uvedených stavebních objektech provozovat v souladu se zákonem o ochraně ovzduší až do 31. srpna 2024. Od 1. září 2024 bude provoz těchto zdrojů i ve výše uvedených stavebních objektech zakázán a bude postižitelný. 

I přes tuto skutečnost doporučujeme občanům výměnu starého kotle neodkládat, využít kotlíkových dotací a výměnu provést co nejdříve, a to i vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nových zdrojů vytápění. 

red

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne