Příbramský dar pro papeže
Partnerská města | Leden 2025Příbramský starosta Jan Konvalinka měl šanci promluvit s papežem Františkem.
O víkendu 7. a 8. prosince 2024 se zúčastnila devítičlenná skupina zástupců města Příbram významné návštěvy ve Vatikánu, která se uskutečnila díky dlouhodobým vazbám města s italskou oblastí Valle di Ledro.
Naše partnerská oblast letos ozdobila hlavní vánoční strom na Svatopetrském náměstí. K nazdobení jednoho z dalších 39 stromů byla oslovena i Příbram. Ručně malované skleněné ozdoby s motivy městského znaku, Svaté Hory a Hornického muzea na „příbramský“ strom byly vytvořeny speciálně pro tuto příležitost ve společnosti Ozdoba ze Dvora Králové.
Návštěva zástupců města ve Vatikánu
Díky dlouholeté spolupráci mezi Příbramí a Valle di Ledro bylo naše město přizváno k účasti na prestižní adventní události, která zahrnovala jedinečnou audienci u papeže a slavnostní rozsvícení vánočního stromu.
Program začal v sobotu dopoledne společným setkáním s papežem Františkem v papežské audienční síni, známé jako Sál Pavla VI. nebo Nerviho sál. Během audience předal starosta města Příbram Jan Konvalinka papeži Františkovi dar za všechny Příbramany – ručně vyřezávanou sošku Panny Marie Svatohorské, která představuje tradiční řezbářskou lidovou tvorbu z Příbramska.
„Byl to nezapomenutelný zážitek a velká čest setkat se se Svatým Otcem. Až do příletu do Říma jsme netušili, zda se setkání opravdu uskuteční. Nakonec jsme byli usazeni do předních lavic v Nerviho sále, kde jsme čekali na příchod papeže. Po krátké promluvě se pozdravil s hosty, mezi kterými jsem byl i já s panem místostarostou Karpíškem. Svatému Otci jsem stiskl ruku a několika italskými větami vyjádřil úctu a radost ze setkání,“ popsal návštěvu Vatikánu příbramský starosta. A dodal: „Přitom jsem zmínil, že přináším dar z Příbrami, z České republiky. Na zabalenou krabici se zvídavě podíval, tak jsem ještě dodal, že uvnitř je dřevěná soška Panny Marie. Usmál se a spolu se svým doprovodem se posunul k dalším hostům. Chvíli jsem jen seděl a vnímal, jak velkou chvíli jsme zažili. Taky jsem měl radost z toho, že jsem v té veliké nervozitě ze sebe vysoukal smysluplné věty v jazyce, kterým vládnu jen velmi málo.“
Pokud jde o protokol, bylo striktně dáno, jaké má být oblečení. „Muži tmavý oblek, ženy sukně pod kolena, tmavé barvy a z neprůsvitného materiálu. Měl jsem na sobě také slavnostní insignii města Příbram se znakem a hornickými motivy. Jsem opravdu rád, že jsme takto důstojně reprezentovali naše město. Velký dík za tuto příležitost náleží našim přátelům z Valle di Ledra,“ dodal starosta.
V podvečer došlo na náměstí sv. Petra k slavnostnímu rozsvícení 29metrového vánočního stromu a odhalení betlému, který tradičně zachycuje lokální prvky dané oblasti a letos připomíná život rybářů. Kulturu Valle di Ledro přiblížilo také večerní vystoupení mužského pěveckého sboru Coro Cima d’Oro v kostele Santa Maria degli Angeli. V neděli se zástupci města zúčastnili mše svaté v majestátní katedrále sv. Petra.
Pouto staré více než sto let
Město Příbram spojuje s italským Valle di Ledro společná pohnutá historie, která se váže k začátku 20. století. Dne 23. května roku 1915 vypovědělo Italské království válku Rakousku-Uhersku. Rakouské úřady okamžitě vydaly příkaz k evakuaci 75 000 civilních osob z Tridentska do bezpečnějšího vnitrozemí monarchie. Týkalo se to také asi tří tisíc žen, dětí a starých lidí z alpského údolí poblíž jezera Ledro. Dne 25. května 1915 vlaky přivezly vystěhovalce do Příbrami. Přijelo jich asi 400. Přes počáteční nedůvěru místních byli Ledrenští nakonec díky své pracovitosti, skromnosti a zbožnosti dobře přijati. Na přijetí Ledrenští po návratu do vlasti často vzpomínali. Některé české a italské rodiny spolu udržují přátelství i po víc
e než sto letech. V loňském roce jsme v Příbrami na počest partnerství otevřeli u Čekalíkovského rybníku park Valle di Ledro a naopak v Ledru je po našem městě pojmenována jedna z ulic poblíž jezera v obci Pieve.
Zuzana Kučerová
Městský úřad Příbram