Příbramská provozní: nová etapa ve správě vodárenské sítě
Život v Příbrami | Březen 2025
Příslušnost Příbramské provozní k městu dokládá nové logo firmy, které odráží jednotnou grafickou identitu města Příbram. Foto: město Příbram
V lednu letošního roku se uzavřela jedna etapa v provozování vodohospodářské infrastruktury (VHI) města Příbram.
Otevírá se další, která by měla trvat několik dalších let. Hlavní změna spočívá v tom, že správu VHI přebrala nová obchodní korporace nazvaná Příbramská provozní. V ní mají podíl město Příbram a společnost 1. SčV, která v posledních dvaceti letech městskou vodárenskou síť provozovala. Zmíněné završení jedné etapy a zahájení jiné je spojeno s faktem, že se změnil model provozování VHI a že ve výhledu chce mít město 100% podíl v provozovatelské firmě.
Nová společnost s ručením omezeným Příbramská provozní je společným podnikem města Příbram a někdejšího provozovatele, společnosti 1. SčV, která náleží do nadnárodního koncernu Veolia. V Česku ji reprezentuje akciová společnost Veolia Holding Česká republika. Podle smlouvy podepsané mezi Příbramí a 1. SčV na konci loňského roku drží město 60% podíl (zaplatilo za něj přibližně 9,6 milionu korun) a obchodní partner 40 %. Hlavní činnost Příbramské provozní spočívá v provozování příbramské VHI.
Firma má tři jednatele. Dva z jednatelů – Robert Morávek a Jana Poláková – zastupují 1. SčV. Petr Rotter, který je v současnosti také neuvolněným radním za ANO, reprezentuje město Příbram. V dozorčí radě je poměr obrácený. Za Příbram v ní zasedají Ivan Fuksa, který je neuvolněný radní za ODS a manažer Svazku obcí pro vodovody a kanalizace Příbram, a dále městský zastupitel za ANO Jiří Holý. Jedno místo v dozorčí radě připadá 1. SčV a firmu zde zastupuje Štěpánka Koníčková.
Smlouvy zůstávají v platnosti, bankovní účet se změnil
Závazky vyplývající ze smluv s původním provozovatelem, společností 1. SčV, přešly na společnost Příbramská provozní. Zákazníci nemusí uzavírat nové smlouvy ani dodatky k těm stávajícím. Nově je nutné platit vodné a stočné na účet: 131-1416260257/0100.
Odběratelé, kteří mají nastavené inkaso záloh a předpisů, musí ve své bance udělit svolení k inkasu ve prospěch tohoto nového účtu. Variabilní symbol zůstává nezměněn – jedná se o číslo zákaznického účtu. Ti, kteří platí vyúčtování a zálohy prostřednictvím SIPO, nemusí nic měnit, protože provozovatel zajistí převedení úhrad na nový účet automaticky.
Kvůli změně účtů nebyla v lednovém rozpisu zahrnuta záloha na tento měsíc. Společnost o této skutečnosti ví, jak potvrdilo město Příbram, a odběratelé se nemusí obávat neuhrazených závazků za leden. Nezaplacená lednová záloha bude doplněna do ročního vyúčtování.
Nový zákaznický portál
Pro zákazníky Příbramské provozní funguje nový online portál, kam se mohou registrovat. Získají tak aktuální informace o stavu faktur a záloh s možností okamžité platby přes QR kód nebo platební bránu, informace o svých smlouvách a odběrných místech a mohou sledovat spotřeby v grafech a přehledy odečtů. Stejně tak mají k dispozici možnost zadání samoodečtu nebo nabídku dalších zákaznických požadavků pro editaci svých kontaktních i osobních údajů, platebních způsobů, změnu výše záloh atd. V neposlední řadě lze online sledovat zadané zákaznické požadavky a provedené platby.
Registrovat se mohou pouze odběratelé s platnou smlouvou s Příbramskou provozní. K registraci je potřeba smlouva nebo faktura za odběr vody a e-mail, s nímž se uživatel přihlašuje. Portál je k dispozici na webu portal.pribramskaprovozni.cz.
Zákaznické centrum Příbramské provozní se nachází nadále na adrese Novohospodská 93. Otevírá v pondělí, ve středu a v pátek. Je možné si zde zařídit vše, co se týká smluvních vztahů jako uzavírání a změn kontraktů nebo informací k fakturám. Jde také o kontaktní místo pro převzetí reklamací a stížností a poskytují se zde informace o službách společnosti.
Čistírna a Kozičín jsou prioritou
Aktuální prioritou v oblasti VHI je pro Příbramskou provozní i město zkapacitnění čistírny odpadních vod. Jde o projekt v celkové hodnotě půl miliardy korun bez DPH. Příbram chce vyhlásit výběrové řízení ve čtvrtém kvartálu tohoto roku, práce na první fázi by měly začít v prvním čtvrtletí roku 2026.
Další významnou investicí, která už probíhá, je stavba splaškové a dešťové kanalizace a rekonstrukce v Kozičíně. Do výběrového řízení s předpokládanou hodnotou 157,3 milionu korun včetně DPH se přihlásilo jedenáct zájemců. Jeden z uchazečů byl vyřazen kvůli změně nabídkové ceny po lhůtě pro podávání nabídek. Výběrová komise tak posuzovala deset nabídek, jejichž ceny se pohybovaly od 116 milionů korun až po 171 milionů korun včetně DPH. Nejvýhodnější nabídku ve výši 116 028 568 korun včetně DPH předložila společnost Stavmonta, která se stala vítězem tendru. Staveniště bylo předáno na začátku roku, doba realizace je 60 týdnů.
Důležitá diskuse
O VHI se v médiích a na sociálních sítích příliš nediskutuje, a pro většinu občanů není tato problematika zajímavá. Přesto jde o zásadní a strategické téma, což dokládají diskuse v politických kruzích a mezi odborníky (na tento článek navazuje anketa mezi zastupitelskými kluby o VHI a Kahan se tématu dlouhodobě věnuje – související články lze dohledat na kahan.pribram.eu). Zásobování vodou je v současnosti bez komplikací, ale s pokračující změnou klimatu to tak být nemusí. Dále platí, že VHI „polyká“ desítky milionů korun ročně na investicích a opravách a samotný kontrakt na provozování vodárenské sítě na jedno desetiletí má ve městech velikosti Příbrami z hlediska tržeb hodnotu 1–2 miliard korun.
Vedle finančních jsou zde technické a technologické souvislosti. Provozování vyžaduje zkušenost a kompetence, protože síť je mnohdy zastaralá a občas se ani neví, co a v jakém stavu se v podzemí nachází. A faktem je i to, že stav VHI může podporovat nebo naopak brzdit rozvoj města. To lze doložit na příkladu čistírny odpadních vod, která není v současnosti dostatečně kapacitní. Město a nyní už i Příbramská provozní sice podnikají kroky k tomu, aby byla co nejdříve modernizována, stop stav na připojování nových rodinných domů i firemních objektů ke kanalizační síti trvá ale přibližně pět let.
Co veřejnost naopak velmi zajímá, je sazba vodného a stočného, která pro letošek činí 110,20 Kč/m3. Ale i v tomto ohledu je důležité sledovat, jak je příbramský vodohospodářský majetek spravován a v jaké se nachází kondici, protože na ceny má tato skutečnost také značný vliv.
Stanislav D. Břeň
Příbramská provozní
- IČO: 22313460
- DIČ: CZ22313460
- Číslo účtu pro platby za vodné a stočné: 131-1416260257/0100
- Sídlo: Novohospodská 93, Příbram
- Zákaznická linka: 315 819 796
- Web: pribramskaprovozni.cz
- E-mail: info@pribramskaprovozni.cz
- Zákaznické centrum Příbram: Novohospodská 93, Příbram
- Provozní doba: Po, St: 8.00–11.00, 12.00-17.00; Pá: 8.00–12.00
- Hlášení poruch a havárií: 318 494 241 (dispečink)
- Zákaznická linka: 315 819 796
Provoz příbramské vodárenské sítě v čase
Příbram vlastní VHI – tedy podzemní vedení, čistírnu a úpravny vody. Před zhruba dvaceti lety se tehdejší zastupitelstvo (ZM) rozhodlo, že provozování tohoto majetku svěří za úplatu do péče společnosti 1. SčV v majetku francouzského koncernu Veolia. Byla uzavřena tzv. koncesní smlouva, která byla opět rozhodnutím ZM po deseti letech se stejným subjektem prodloužena.
Před asi třemi lety se začalo mluvit o potřebě přípravy nového výběrového řízení na provozovatele. Město si nechalo vypracovat právní analýzu s několika variantami postupu. Z ní na jaře roku 2022 vyplynulo, že nejvýhodnější je pokračovat v koncesi. Tedy přenechat provozování za úplatu (nájem) externímu subjektu s potřebnou kvalifikací. Analýza byla v dubnu 2022 projednána ZM a radě města (RM) bylo uloženo vést kroky směřující ke koncesnímu řízení (Kahan 5/2022). Město vypsalo tendr na nového provozovatele, toto řízení běželo v roce 2023. Přihlásilo se několik subjektů včetně 1. SčV.
Cenově nejvýhodnější nabídku – jak se později ukázalo – předložila společnost SmVaK Ostrava. Na mimořádném zasedání ZM v prosinci 2023 (původní smlouva s 1. SčV končila v únoru 2024) však padl návrh zastupitelů SPD na zrušení koncesního řízení a provozování VHI ve vlastní režii. Většinou v ZM byl návrh na ukončení koncesního řízení přijat s tím, že si město zajistí provoz samo. Během roku 2024 se k VHI uskutečnilo několik veřejných i pracovních jednání ZM a byly postupně rozpracovávány varianty možného postupu. Na zářijovém zasedání dostali zastupitelé k dispozici právní a ekonomické zhodnocení. Nejvíce se diskutovalo o variantě č. 4, která znamenalo založení nového společného podniku (detailněji Kahan 10/2024).
V pondělí 25. listopadu 2024 pak zastupitelé po šesti a půl hodinách diskuse hlasovali, zda souhlasí s nabytím 60% podílu nové společnosti Příbramská provozní, v níž bude 40 % držet 1. SčV. Z 24 přítomných bylo 14 zastupitelů (ANO 2011, ODS, SPD) pro, osm (Spojenci, Šance pro Příbram, Piráti) proti a dva (SPD a Příbram 2030) se zdrželi. Ke schválení bylo třeba 13 hlasů. Firma byla založena k 28. listopadu 2024. Na jednání 19. prosince 2024 vybralo ZM jednoho jednatele a dva členy dozorčí rady coby zástupce města v nové společnosti.
Co bude následovat? Po šesti letech od podpisu smlouvy si může město v rámci Příbramské provozní zajišťovat služby ve své režii, do té doby je bude většinově poskytovat 1. SčV. Významným milníkem by měl být rok 2030. A to za předpokladu spojení se Svazkem obcí pro vodovody a kanalizace Příbram. Město si historicky zachovalo vlastnictví VHI, může tedy libovolně nakládat s rozvody a vodárenskými zařízeními. Svazek, v němž jsou kromě Příbrami i mnohé další obce v okolí, má ale veškeré zdroje příbramské vody a páteřní přivaděče. Za účelem optimalizace provozu a využívání synergií může dávat smysl fúze. Po deseti letech od podpisu smlouvy si pak může město odkoupit zbytek podílu v Příbramské provozní od 1. SčV a „provozovat si vodu“ výhradně ve své režii.