Příbram schválila dlouhodobý strategický plán
Rozvoj města | Červen 2022Kvalitní a dostupné bydlení je jedním z cílů strategického plánu. Foto: S. D. Břeň
Před několika týdny schválilo příbramské zastupitelstvo strategický plán rozvoje města do roku 2030. Stanovuje priority, kterým se chce město věnovat, a cíle, jež hodlá naplnit.
Příbram má čerstvě schválený tzv. Strategický plán rozvoje města Příbram 2022–2030. V průběhu loňského roku jej zpracoval tým společnosti M. C. Triton a zástupců města a úřadu. Návrhová a implementační část plánu vznikla jako aktualizace předchozí verze strategického plánu rozvoje města, který byl vytvořen v roce 2014.
Cílem návrhové a implementační části strategického plánu rozvoje města je upravit vizi rozvoje města, prioritní okruhy, cíle a opatření na období do roku 2030. Návrhová část obsahuje zásobník projektů (seznam „všech“ smysluplných a potřebných projektů a aktivit pro období do roku 2030), akční plán (projekty, jejichž realizace se předpokládá vždy ve dvou následujících letech s tím, že tyto projekty jsou realizačně připraveny) a je zde formulován způsob, forma a organizační a technické zajištění realizace plánu.
Při přípravě plánu se vyjadřovali nejen odborníci, ale promluvila do něj také veřejnost. A to především rozsáhlým dotazníkovým šetřením. V barevném rámečku shrnujeme výsledky.
Moderní město s bohatou historií, kde se dobře žije
Pro uvedené období si Příbram stanovila tuto vizi: „Příbram je městem, které trvale zlepšuje podmínky pro život svých obyvatel zejména v oblasti dostupnosti bydlení, práce a aktivního trávení volného času, a které je zároveň otevřeno návštěvníkům jako místo, které vhodně využívá svého potenciálu z hlediska cestovního ruchu.“ A dále motto: „Příbram – moderní město s bohatou historií, kde se dobře žije.“
Návrhová část plánu obsahuje pět prioritních okruhů, na které se chce město zaměřit: Řízení a správa města (A); Infrastruktura, doprava a životní prostředí (B); Sociální a zdravotní služby, bydlení (C); Školství, kultura, sport a volný čas (D); Cestovní ruch a rozvoj podnikání (E).
Okruh A je zaměřen na způsob a formu manažerského řízení města a úřadu, na efektivnější práci s daty v oblasti jejich sběru, hodnocení a jejich interpretaci, dále na zavádění efektivních forem řízení (optimalizace procesů a strategií, projektové řízení), na posilování řízení lidských zdrojů úřadu, na zlepšování otevřenosti a komunikace města a úřadu a na rozšiřování elektronizace agend a využívání ICT. Prioritní okruh je dále zaměřen na posilování osobní a dopravní bezpečnosti a rozvoj ICT infrastruktury.
Okruh B cílí na rozšiřování, modernizaci a zkvalitňování technické infrastruktury a sítí, dopravní infrastruktury a dalších prvků (včetně cyklodopravy), dále na problematiku parkování, na oblast životního prostředí, péče o zeleň a veřejný prostor, na problematiku odpadového a energetického hospodářství.
Okruh C je zaměřen na dostupnost bydlení, posílení a rozvoj sociálních a zdravotních služeb, včetně související infrastruktury a návazných služeb.
Okruh D se věnuje zkvalitňování školního i mimoškolního vzdělávání, modernizaci a zkapacitnění škol a školských zařízení, na rozšiřování a zkvalitňování nabídky kulturního a sportovního vyžití, včetně podpory aktivního i pasivního trávení volného času a na modernizaci a budování související infrastruktury.
Okruh E se zaměřuje na rozvoj udržitelného cestovního ruchu ve formě podpory stávajících a nových produktů cestovního ruchu, stávajících a nových partnerství, vzdělávání, řízení a managementu cestovního ruchu v Příbrami a okolí.
Mapa možností
V rámci jednotlivých prioritních kruhů jsou dále stanoveny strategické cíle (více v přiložené tabulce). Pro jednotlivé strategické cíle, kterých chce Příbram dosáhnout, pak byla navržena konkrétní opatření. Jedná se o návrhy řešení a souborů aktivit, akcí a projektů, jejichž realizace by mohla přispět k dosažení daného cíle. Navržená opatření je třeba vidět jako možnosti, které mohou být naplněny v závislosti na finančních a kapacitních možnostech města. V průběhu projednání zastupitelstvem bylo také zdůrazněno, že cíle a jejich načasování se mohou měnit v závislosti na budoucích potřebách města. Jednotlivým prioritním oblastem a konkrétním návrhům se budeme v Kahanu postupně věnovat.
Stanislav D. Břeň
Prioritní okruh |
Strategický cíl |
Řízení a správa města |
Zefektivnit strategické řízení a správu města. |
Zajistit maximální míru bezpečnosti ve veřejném prostoru. |
|
Infrastruktura, doprava a životní prostředí |
Modernizovat technickou a dopravní infrastrukturu města. |
Zlepšit kvalitu (životního) prostředí, vč. odpadového a energetického hospodářství města. |
|
Sociální a zdravotní služby, bydlení |
Zajistit kvalitní a dostupné bydlení. |
Zkvalitnit a posílit sociální a zdravotní služby. |
|
Školství, kultura, sport a volný čas |
Rozvíjet a zkvalitnit školní i mimoškolní vzdělávání. |
Zlepšit kvalitu, rozsah a dostupnost sportovních, kulturních a |
|
Cestovní ruch a rozvoj podnikání |
Zajistit dlouhodobě udržitelný rozvoj cestovního ruchu. |
Zlepšit nabídku a dostupnost pracovních míst. |
Zdroj: Strategický plán rozvoje města Příbram 2022–2030
Shrnutí dotazníkového šetření
Spokojenost = pozitivní zpětná vazba v rámci hodnocení života ve městě a jeho jednotlivých oblastech. Potenciál = potenciálně rizikové a problémové oblasti nebo témata, která respondenti považují za klíčová a prioritní pro rozvoj města.
Spokojenost:
- Jako hlavní klady života ve městě lidé označují možnost trávení volného času a poté oblast životního prostředí (ačkoli část veřejnosti vidí toto téma jako problémové / negativní, zejména spojené s intenzitou dopravy, hlukem apod.).
- Asi 70 % obyvatel se cítí ve městě bezpečně.
- Zajištění lékárenských služeb je na výborné úrovni.
- Přiměřená je dostupnost služeb v oblasti zajištění potravin a částečně nepotravinářského zboží.
- Dobré je také hodnocení oblasti kultury a částečně i sportu.
- Oblast vzdělávání (všechny úrovně) vč. knihovny jsou většinou respondentů hodnoceny pozitivně. Výrazně vybočuje samotná knihovna, která je hodnocena 50 % respondentů známkou 1.
- Dopravní obslužnost veřejnou dopravou je hodnocena většinou respondentů jako dostačující. Přesto nelze opomenout, že cca 20 % respondentů hodnotí téma negativně, tj. je vhodné k dalšímu řešení.
Potenciál:
- Nižší byl zájem zapojit se do dotazníkového šetření, a poskytnout tak městu zpětnou vazbu a vlastní názory ze skupiny lidí bez maturity a se základním vzděláním. Tématem tak může být snaha většího zapojení a zvýšení zájmu o věci veřejné a rozvoj města v této části populace.
- 22 % respondentů z dotazníkového šetření dojíždí za prací 30–70 km. Z toho lze vyvozovat, že jezdí převážně do jiných měst (Praha, Písek ad.). Pro návrhovou část tak může být tématem zaměřit se i na tuto skupinu, pro kterou nejsou dostupné pracovní příležitosti v Příbrami a okolí. Tento vysoký počet rovněž indikuje riziko, že část lidí, kteří takto dojíždějí za prací, může časem přesídlit do jiných měst, kde pracují.
- S výše uvedeným koresponduje i detailnější zjištění důvodu, který vede obyvatele k úvahám o odstěhování z města. Zde jasně dominuje nedostatek pracovních míst.
- Jako hlavní zápory života ve městě lidé označují správu a stav veřejného prostoru, oblasti dopravy (v klidu i pohybu), ale rovněž i bezpečnost. Z výsledků otázky přímo zaměřené na dopravu v klidu vyplynulo, že toto téma vnímá jako problém drtivá většina respondentů. U dopravy v pohybu je nespokojena asi třetina respondentů.
- Potenciál v oblasti dopravy se nabízí v rozvoji cyklistické infrastruktury a řešení parciálních věcí v oblasti dopravní obslužnosti veřejnou dopravou (která je jinak hodnocena velmi dobře).
- Zlepšit péči o veřejné plochy vč. jejich čistoty a údržby. Toto téma je hodnoceno více kriticky. Celkově oblast životního prostředí včetně péče o zeleň nebo separace odpadu nabízí potenciál ke zlepšení.
- Ve vnímání Policie ČR a Městské policie jsou respondenti poměrně rozděleni na pozitivní, nebo více kritické tábory. Hůře je hodnocena práce Městské policie.
- K řešení je ze strany respondentů oblast specializovaných lékařských oborů a zubních lékařů a jejich dostupnost a pokrytí.
- Důležité je zlepšit dostupnost bydlení ve městě.
- Horší je hodnocení oblastí pokrytí a kvality služeb ve městě. Rizikové je i zajištění nepotravinářského zboží.
- Zaměřit se také na zlepšování technického vybavení a zázemí sportovišť a zvyšování podílu míst na odpočinek.
- Rozvinout a posílit potenciál cestovního ruchu.
- Kriticky je hodnocen především stav místních komunikací a chodníků. Negativně je ale hodnocen i stav městského mobiliáře a částečně i oblasti kvality parkovišť nebo veřejného osvětlení. Obecně lze tedy z výsledků vyčíst, že téma technické a dopravní infrastruktury patří jako celek k oblastem, kde jsou lidé hodně kritičtí.