Slider

Příbram má osm partnerských měst, nejsilnější vztahy jsou s Ledrenskými

Partnerská města | Únor 2025

Komise jsou poradními orgány rady města. Foto: František Gahler

Před koncem loňského roku se devět zástupců Příbrami vydalo do Vatikánu a někteří se potkali také s papežem Františkem (více v Kahanu 1/2025). Šlo o součást zahraniční spolupráce Příbrami s partnerskými městy. Této agendě se mj. věnuje zahraniční komise, kterou vede Denisa Kotková. 

 

Proč má město Příbram zahraniční komisi?

Zahraniční komise byla zřízena radou města jako iniciativní a poradní orgán. Na zasedáních komise se svými kolegy řešíme například vytváření programu pro vyhodnocení dotací, dále předkládáme návrh finančních prostředků pro poskytnutí dotací žádajícím subjektům a v neposlední řadě se zabýváme akcemi, které jsou spojené se zahraničními návštěvami.

 

Jak čilá je spolupráce mezi Příbramí a zahraničními městy?

Město Příbram má osm partnerských měst: francouzská města Anor a Villerupt, v Německu jsou to Altötting, Freiberg a Königs Wusterhausen, v Nizozemsku jde o Hoorn, na Slovensku spolupracujeme s Kežmarkem a v Itálii s Valle di Ledrem. Nejaktivnější je partnerská spolupráce s Valle di Ledrem, Freibergem, Kežmarkem a Hoornem.

 

Jak se to projevuje?

Zástupce všech partnerských měst každoročně zveme na třídenní návštěvu v rámci Příbramské svatohorské šalmaje, kdy pro ně organizujeme bohatý program. Zahrnuje nejen návštěvu Svaté Hory, ale i dalších pamětihodností a kulturních památek v okolí Příbrami. Pozvání se týká též zástupců hasičských sborů z partnerských měst, kteří se pravidelně zúčastní populárního Běhu hasičů do Svatohorských schodů.

V minulém roce byl v Příbrami slavnostně otevřen revitalizovaný areál Čekalíkovského rybníka, který je klidovou zónou, ale i trvalou připomínkou společné historie, dlouholetého přátelství a vzájemné spolupráce s oblastí Valle di Ledro. V červnu letošního roku si společně s našimi italskými přáteli připomeneme 110. výročí příchodu ledrenských obyvatel do Čech. Při této příležitosti slavnostně odhalíme nový pomník na Březohorském hřbitově. Bude věnován zemřelým občanům partnerské oblasti Valle di Ledro, kteří pobývali v Příbrami a v okolních obcích během první světové války.

 

Které aktivity a dlouhodobé vazby probíhají nebo jsou navázány mezi příbramskými organizacemi a zahraničními partnery?

Dlouhodobá spolupráce se děje především na úrovni škol. Základní škola Školní má intenzivní spolupráci s partnerskou školou Oberschule Gottfried Pabst von Ohain z Freibergu, žáci ze školy v ulici 28. října navázali zase spolupráci se školami v partnerské oblasti Valle di Ledro. ZUŠ na náměstí T. G. Masaryka spolupracuje s hudební školou Music School Gerard Boedijn v Hoornu. Velmi aktivní je Obchodní akademie a Vyšší odborná škola v Příbrami, spolupodílí se na projektech s obdobným typem škol ve Freibergu a Hoornu.

Nejen školy, ale i další organizace, spolky nebo i jednotlivci pravidelně navštěvují partnerská města, získávají nové kontakty a pracují na společných projektech s místními subjekty. Jde například o Junák – český skaut, středisko Clan Hiawatha Příbram, Sbor dobrovolných hasičů  Březové Hory nebo Příbramské betlémáře.

 

Město tyto projekty a výměny spolufinancuje?

Všechny zmiňované subjekty patří mezi pravidelné žadatele o dotaci a Příbram je velkým podporovatelem daných projektů. Dotační program Zahraniční a meziobecní spolupráce na rok 2025 navíc doznal velké změny týkající se právě škol, prioritně zřizovaných městem Příbram. Nově mohou žádat o dotaci na projekt týkající spolupráce s jinými než partnerskými městy v zahraničí.   

 

Kterých akcí nebo veletrhů v zahraničí se Příbram pravidelně účastní?

V červnu jsou zástupci města pravidelnými hosty hornické slavnosti ve Freibergu. Každoročně v červenci reprezentují naše město na evropském festivalu lidových řemesel Eľro Kežmarok Příbramští betlémáři, Příbramští kumštýři a také žáci Waldorfské školy Příbram. V roce 2023 se šest sportovců a sportovkyň z Triatlon Teamu Příbram účastnilo 40. ročníku běhu Freiberger Herbstlauf 2023 ve Freibergu.

 

Jak je Příbram vnímána na straně partnerských měst?

Vždy a všude velmi pozitivně. Nejlépe jsme přijímáni asi ve Valle di Ledru, naše partnerství je velmi osobní a přátelské. Právě díky tomuto vztahu měli zástupci města na konci roku 2024 možnost prezentovat Příbram ve Vatikánu.

 

Kolik prostředků město každoročně vynakládá na zahraniční cesty nebo prezentace?

Průměrné roční náklady na zahraniční cesty a prezentaci činí přibližně 350 tisíc korun. Více než polovina těchto nákladů je každoročně vynaložena na organizování návštěvy přibližně 45 hostů z partnerských měst v rámci Šalmaje.

 

Stanislav D. Břeň

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne