Popovídat si s legendami příbramské rally je pro fanoušky vždy zajímavé zpestření
Rozhovor | Červenec a srpen 2025
Atraktivní záběr z minulých ročníků. Foto: Rally Příbram
Rally Příbram se letos pojede již po čtyřiačtyřicáté, jako memoriál jejího zakladatele a dlouholetého organizátora Antonína Bergera. Za její přípravou stojí i v tomto roce tým nadšených příznivců motorsportu. „Soutěž si za léta svého trvání vybudovala jméno nejen mezi fanoušky rally v České republice, ale i v zahraničí, což je pro nás velké ocenění,“ říká předseda organizačního výboru Petr Šefr.
Letos se koná 44. ročník příbramské rally. Co považujete za největší úspěchy této soutěže v historii?
Asi největším úspěchem je samotná existence dlouhé historie soutěže. Letos pořádáme již 44. ročník Silmet Rally Příbram a je skvělé, že se mým předchůdcům i našemu týmu podařilo tuto tradici udržet a každý ročník uspořádat. Za devizu považuji také to, že se na našich tratích proháněla řada zvučných jmen rallyového sportu a že právě díky soutěži vznikla na Příbramsku silná základna jezdců, k nimž se řadí například Milan Dolák, Václav Blahna, Pepa Peták a Honza Černý. V minulosti bychom ale našli další zvučná jména. Ne nadarmo se o Příbrami říká, že je líhní rallyových jezdců. Soutěž si za ta léta vybudovala jméno nejen mezi fanoušky rally v České republice, ale i v zahraničí, což je pro nás velké ocenění.
Připravili jste pro letošek nějaké novinky či změny pro závodníky a diváky?
Oproti loňskému ročníku došlo především ke změnám ve směru průjezdu rychlostních zkoušek. Opět jsme zařadili oblíbený dublovický skok. Na čtyřech tratích z celkových osmi erzet jsme připravili šest oficiálních diváckých míst. Novinkou letošního ročníku je rovněž návrat Shake Downu. Tato testovací rychlostní zkouška se v rámci soutěže pojede po delší době, a to den před hlavním závodem v pátek 25. července. Jako každý rok se fanoušci mohou těšit na tradiční předstartovní show na náměstí T. G. Masaryka, která proběhne také v pátek od 19.00 a kde se veřejnosti představí vybrané posádky.
Která zajímavá jména se objeví na startu letošního ročníku?
Elektronické přihlášky jsme spustili teprve v době rozhovoru, takže zatím nemáme přihlášené jezdce a ani potvrzené zvučné rallyové jméno. Letos jsme ovšem registraci otevřeli výrazně dříve než v minulých letech, takže na přihlášení zbývá dostatek času.
Termín akce je 25. a 26. července. Kudy povedou trasy?
Shake Down se pojede mezi obcemi Jablonná a Jelence. Trasy jednotlivých rychlostních zkoušek budeme moci zveřejnit až 20. července o půlnoci. Důvodem je ochrana místních obcí – abychom předešli situacím, kdy si někteří „závodníci“ chtějí tratě zkoušet předem nanečisto.
Seznamovací jízdy soutěžních posádek proběhnou 24. a 25. července. Ty musí probíhat výhradně za dodržení pravidel silničního provozu. Každá posádka smí projet jednu erzetu maximálně třikrát a ve voze musí mít námi instalovanou online GPS jednotku. Naši dispečeři přes ni sledují počet průjezdů i dodržování rychlostních limitů.
Jak bude zajištěna bezpečnost na trati?
Bezpečnostní zajištění příbramské rally udržujeme na velmi vysoké úrovni. Pro diváky jsou připravena oficiální divácká místa v bezpečných zónách. Co se týká bezpečnosti posádek, je naší povinností zajistit u každého startu rychlostní zkoušky přítomnost rychlé záchranné služby s lékařem záchranářem, vyprošťovací skupiny a hasičů. Prostřednictvím GPS jednotky naši dispečeři v reálném čase sledují polohu a rychlost každého vozu a v případě nehody i rychlost v okamžiku nárazu. Vše je koordinováno z centrálního dispečinku, který má spojení na vedoucí rychlostní zkoušky, radiobody, záchranná vozidla a na více než tři sta traťových komisařů rozmístěných podél tratí. Bez jejich nasazení by soutěž nemohla proběhnout. Veškeré zásahy probíhají ve spolupráci s hlavním lékařem soutěže, který patří k dispečinku a podle potřeby koordinuje další lékařskou pomoc s týmem přímo na místě. V této souvislosti bych chtěl požádat všechny diváky, aby respektovali pokyny pořadatelů. Výrazně tím přispějí k celkové bezpečnosti soutěže.
Kromě samotných rychlostních zkoušek je divácky atraktivní start a cíl na náměstí T. G. Masaryka. Jak bude letos vypadat?
Stejně jako každý rok chystáme na náměstí T. G. Masaryka tradiční předstartovní show. V tuto chvíli připravujeme doprovodný program, jehož konkrétní podobu ladíme. Organizace rally trvá zhruba osm měsíců. V prvních fázích se věnujeme klíčovým věcem, bez kterých by se soutěž nemohla uskutečnit. Jde především o tratě, bezpečnost a potřebná povolení. Doprovodný program je třešničkou na dortu, kterou řešíme až poslední dva měsíce před startem.
Součástí programu je i beseda s jezdci Rally Legend. O co se jedná?
Besedu s jezdci v pravém slova smyslu sice nepořádáme, ale už třetím rokem mezi nás pravidelně chodí Pavel Schovánek, který ochotně odpovídá na dotazy především z historie rally. Starší fanoušci si jistě vzpomenou na slavnou posádku Blahna–Schovánek. Spolu s ním bývá přítomen i Vašek Filip, dlouholetý pořadatel příbramské rally, který má v paměti řadu detailů ze samotných začátků soutěže. Pro fanoušky je to vždy příjemné a zajímavé zpestření.
Kdo se na organizačně náročné akci podílí?
Máme organizační výbor, kterému předsedám, čítá jedenáct členů. K nim patří i mé dvě dcery a moje partnerka – rodinná pomoc je pro mě v tomto směru neocenitelná. Ředitelem samotné soutěže je Pavel Štípek z Pačejova, spolu se svým synem jsou členy výboru. Součástí týmu je úspěšný příbramský závodník v rally a sidecarcrossu Pepa Peták. Zbytek výboru tvoří stejní nadšenci jako my, kteří do přípravy akce dávají srdce. Když vše vypukne, je potřeba více než 400 lidí. Podílejí se na zajištění celé soutěže od bezpečnosti až po zázemí. Bez nich by realizace tak rozsáhlé akce vůbec nebyla možná.
Když se ohlédnu zpět, za uplynulých 43 ročníků se na organizaci rally podílely desetitisíce lidí. Seznam by byl opravdu hodně dlouhý a nerad bych na někoho zapomněl, takže nebudu vybírat jen některé. Jedno jméno ale určitě zmíním – otce Rally Příbram a dlouholetého organizátora Antonína Bergera seniora. Právě na jeho počest nese naše soutěž oficiální název 44. Silmet Rally Příbram – Memoriál Antonína Bergera.
Rally finančně podporuje i město Příbram. Například v roce 2021 se ale akce nekonala z důvodu nedostatku financí. Z jakých zdrojů rally financujete a jak obtížné je získat peněžní prostředky k její realizaci?
Bez podpory našeho mateřského města by se rally pravděpodobně nekonala, je jejím významným partnerem. Jsem velmi rád, že nám jeho zástupci vycházejí vstříc – nejen finančně, ale i při samotné organizaci soutěže. Dalším důležitým partnerem je Středočeský kraj. I když je tato podpora pro nás cenná, pokrývá jen menší část celkového rozpočtu. Pokud se nepodaří zajistit zbytek financí z dalších zdrojů, raději soutěž zrušíme, než abychom museli šetřit například na bezpečnosti – což byl právě případ roku 2021. Zásadní část rozpočtu tvoří příspěvky našich partnerů a sponzorů – místních firem jako Silmet, DFC, Toyota Dolák, Action BO – Oil či Repas, ale i partnerů z širšího okolí, například společností Samsung, Enteria či Best. Významným příjmem je i startovné soutěžních posádek, které pokrývá nemalou část celkových nákladů.
Kolik činí rozpočet jednoho ročníku?
Rozpočet letošního ročníku je zhruba tři miliony korun.
Jak se podle vašeho názoru, i z pohledu organizátora, změnila celková situace v motorsportu v posledních letech?
Z pohledu organizátora je stále obtížnější najít vhodné tratě pro rychlostní zkoušky, a to ze dvou hlavních příčin. Tou první je technický vývoj současných soutěžních vozů. Mají jinou konstrukci, výkonnější motory, lepší podvozky i pneumatiky. Proto už nelze využít některé RZ, které se jezdily třeba před deseti lety v okolí Příbrami. Průměrné rychlosti by totiž přesahovaly bezpečnostní limity.
Druhým důvodem je neochota některých obcí pustit závod do svého katastru. Často nejde o názor jejich zástupců. Někdy stačí jeden nespokojený občan, který ani nemá k místu trvalý vztah. Obce se pak raději rozhodnou akci neumožnit, aby předešly problémům. Současně bych ale rád vyzdvihl vynikající spolupráci s obcemi Vrchotovy Janovice, Vojkov, Křečovice, Osečany, Prosenická Lhota, Sedlčany, Dublovice, Borotice, Drevníky a Drhovy. Jejich přístupu si opravdu vážíme a budeme moc rádi, pokud nám zachovají přízeň i v budoucnu. Podpora těchto obcí je klíčová pro pokračování rally.
Jak už bylo naznačeno, automobilové závody ve veřejném prostoru budí rozporuplné reakce – s ohledem na bezpečnost, emise nebo omezení dopravy. Jaký je váš argument na podporu obdobných soutěží?
Pořadatel akce se základnou sportovců a fanoušků téměř vždy v určitém ohledu někoho omezí. Všichni máme své zájmy a každému vadí něco jiného – můžete se cítit omezen a zároveň, vědomě či nevědomě, omezovat druhé. Je to o vzájemné toleranci. Pokud mezi lidmi zmizí, nezanikne jen rally jako krásný sport, ale doplatí na to i řada dalších společenských či kulturních akcí. Proto bych uvítal, kdybychom se snažili být k sobě ohleduplní, a to i k těm, kteří organizují akce nepatřící právě k našemu šálku kávy. Přesto dělají něco smysluplného pro ostatní.
Co by mohlo přilákat více diváků, sponzorů nebo mladých jezdců k motorsportu?
Přesný recept neznám, ale určitě by pomohl větší zájem médií. Motorsport je bohužel finančně náročný koníček a kvůli technickým a fyzickým nárokům není pro každého. Právě proto je pro mladé jezdce často těžké vůbec začít. Na druhou stranu má stále silnou fanouškovskou základnu. Jen na naši rally každoročně dorazí přes 75 000 diváků. Silná návštěvnost je důkazem, že zájem veřejnosti motorsport stále má.
44. Silmet Rally Příbram
- Kdy: 25. a 26. července 2025
- Start a cíl: nám. T. G. Masaryka
- Více na: rally-pribram.cz
Petr Šefr
V rámci Rally Příbram působí jako předseda organizačního výboru. Kolem soutěže se pohybuje již od roku 2004, od roku 2014 je předseda organizačního výboru soutěže. Mimo sport podniká v Příbrami v oblasti reklamy a tisku.
Historie Rally Příbram
Rally Příbram patří mezi tradiční motoristické podniky v České republice s historií sahající až do roku 1979. Vznikla jako součást tehdejších podniků mistrovství republiky a v průběhu desetiletí se stala důležitou součástí domácí rallyové scény. Díky členitému a technicky náročnému profilu silnic v okolí Příbrami a v Povltaví si soutěž získala oblibu nejen mezi domácími jezdci, ale i mezi fanoušky, kteří každoročně sledovali souboje špičky českého rally sportu. V průběhu své existence prošla soutěž řadou proměn – jak co do trasy a zázemí, tak i organizačního vedení. Několikrát byla zařazena do seriálu Mistrovství České republiky v rally, přičemž v některých ročnících šlo dokonce o finálový podnik sezony.