Slider

Podílejte se na obnově krajinných reliktů

Rozvoj města | Květen 2025

Svatohorské sady procházejí revitalizací. Foto: FB Spolek svatohorské schody, z. s.

Krajina není jen fyzický prostor, ale také síť vzpomínek, příběhů a možností do budoucna. Spoluprací na znovuobjevení krajinných reliktů můžeme vytvořit udržitelnější a hodnotnější krajinu pro budoucí generace.

 

Krajinné relikty jsou hmotné i nehmotné stopy minulosti, které z různých důvodů ztratily svoji funkci, zanikly nebo nejsou přístupné. Jsou ale určitým způsobem zapsány do stavu dnešní krajiny fyzicky nebo katastrálně. Vypovídají o kulturním a přírodním využití krajiny. Často jsou stále ve vlastnictví obce a mají významný potenciál posílit identitu, posílit bezmotorové propojení sídla a krajiny a stát se multifunkčním nástrojem v boji proti klimatickým změnám. 

Město Příbram nechalo v roce 2023 zpracovat Strategii, která mapuje potenciál krajinných reliktů v Příbrami a okolí a navrhuje možnosti jejich integrace do dnešního prostředí. Projekt se zaměřuje na identifikaci a obnovu ztracených krajinných prvků, které jsou stále rozpoznatelné v majetkové struktuře nebo přímo v krajině. Základ našeho současného katastru sahá téměř 200 let nazpět k „Císařským povinným otiskům stabilního katastru“. Ačkoli se krajina za staletí dramaticky proměnila, mnoho původních hranic parcel zůstává v dnešních katastrálních mapách stále zakresleno. 

Tyto hranice sice většinou již neodrážejí aktuální využití, ale ze současného hlediska jsou důležitým reliktem minulosti. Jde o ztracené krajinné prvky jako bývalé cesty, mokřady, keřové skupiny a potoky. Analyzováním těchto prvků můžeme určit, které relikty mohou hrát roli v budoucím rozvoji města a jeho krajiny. 

Strategie neusiluje pouze o ekologickou obnovu, ale také o posílení sociální a kulturní hodnoty krajiny. Například staré cesty mohou přispět k lepšímu propojení pěších a cyklistických tras, zatímco historická místa mohou být využita pro vzdělávací a turistické účely. Existující iniciativy, jako je obnova sadů kolem Svaté Hory, výsadba alejí (např. Alej Svobody) a revitalizace dědictví těžební činnosti (např. nové muzeum Bytíz), dokazují, že tento přístup již přináší první výsledky. 

Abychom podpořili přechod od strategie k realizaci, organizujeme workshopy, kde se setkají obyvatelé, politici a odborníci k diskusi nad studií a aktivnímu přínosu podnětů. Dne 27. května od 17.00 se v Galerii Františka Drtikola uskuteční prezentace a workshop. Během setkání představíme strategii a budeme diskutovat o tom, jak se obyvatelé mohou zapojit do její realizace. V září (termín bude upřesněn) se bude konat interaktivní terénní exkurze. Společně se vydáme do zemědělské krajiny na okraji města, abychom diskutovali o potenciálu a přímo zažili, jak mohou být staré krajinné prvky znovu propojeny s městem a jeho okolím. 

Wouter Verleure
studio-relinkt

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne