Po Vltavě k soutoku s Lužnicí
Cestovní ruch, turismus | Červenec a srpen 2025
Pohled na oblast soutoku Vltavy a Lužnice. Foto (2×): Jaroslav Hodrment
Z historického Týna nad Vltavou se po řece vydejme dále po proudu severozápadním směrem. Po 2,5 km si všimneme rozšířené vodní plochy, do které zprava ústí řeka Lužnice, provázena souběžným širokým zálivem.
Ta pro staré příbramské vodáky představovala něco jako domov. Plulo se většinou ze Suchdola nad Lužnicí. Poslední šlajsnou před soutokem s Vltavou byla nebezpečná kolodějská retardéra s obrovským „zabalákem“ (válcem), která se většinou přenášela. Ta teď leží pod hladinou Kořenské vodní nádrže. Ze soutoku se tehdy proti poměrně prudkému proudu Vltavy muselo skoro dva kilometry koníčkovat (tažení lodi ze břehu na dvou šňůrách proti proudu) do blízkosti týnského nádraží, odkud se i s loděmi cestovalo zpět do Příbrami.
My se ale tentokrát podíváme na náhorní plošinu levého břehu, kde se nad skalnatým srázem, přímo naproti soutoku obou řek, rozkládá utěšená osada Neznašov (obec Všemyslice). Ta je spojena s hraběcím rodem Berchtoldů, o čemž mj. svědčí neobarokní rodová pohřební kaple, za níž je ve svahu pěkné vyhlídkové místo na soutok. Zámeček s parkem v centru osady je dnes v soukromých rukách a v poslední době je patrno úsilí o jeho rekonstrukci.
Na okraji osady směrem k řece leží na místě s pěkným rozhledem hřbitovní kostelík Nejsvětější Trojice (lokální poutní místo) s rodovou hrobkou snad i Kořenských, Vrtbů a Berchtoldů. V nočních hodinách v domnění, že odtud v dáli pozorujeme ozářené město, posléze zjistíme, že se vlastně díváme na areál Jaderné elektrárny Temelín.
Neznašov a jeho okolí dnes můžeme považovat za rekreační oblast, zejména lokalitu Kořensko. Nenajdeme tu ale na Vltavské kaskádě jinak obvyklou betonovou hráz, ale velké zdymadlo o čtyřech řiditelných polích (zprovozněno v roce 1992). Má plavební komoru a běží tu nezávisle na sobě dvě malé vodní elektrárny. Provoz jedné z nich je zajímavý: pohání ji voda (chladicí médium), která je sem přiváděna podzemním potrubím z temelínské elektrárny, takže provoz jedné elektrárny (obr) pohání provoz další elektrárny (trpaslík), a je tak příkladem zvyšování efektivity jaderné energetiky. Pokud bychom místo této malé kořenské vodní elektrárny, která je schopna zásobovat asi 600 domácností ročně, dali přednost elektrárně uhelné o stejném výkonu, museli bychom prý ročně spálit asi 2000 tun uhlí (a zaneřádit tak okolí značnými emisemi CO2).
Neznašovem probíhá evropská dálková turistická trasa E10, protínající republiku od severu k jihu, a cyklotrasa 1017, napojená na evropskou cyklotrasu Vltavskou EV7. Pro návštěvníky Neznašova a jeho okolí byla otevřena Naučná stezka „Za neznašovským kohoutem“, podle jejího tvaru, z výšky připomínajícího kohouta, s dvanácti zastaveními seznamujícími s místními památkami a historií, s vyhlídkami na údolí Vltavy a Lužnice.
Jaroslav Hodrment
Výlet v kostce
- Oblast: Povltaví
- GPS start: Neznašov náměstí 49.2320547N, 14.3790356E
- Trasa: NS Za neznašovským kohoutem
- mapy.com/s/jahezuduva
- Vzdálenost: 4,9 km
- Typ: pro pěší
- Náročnost: nízká a střední
- Značení: jako naučná stezka
- Zajímavosti: zdymadlo, vyhlídková místa