Slider

Osadní výbory jsou spojkou mezi místní částí a radnicí

Život v Příbrami | Leden 2025

Jednou z akcí, které osadní výbory často organizují, bývá rozsvícení vánočního stromu. Foto: Stanislav D. Břeň

Osadní výbory nemají jakoukoliv pravomoc v tom smyslu, že by mohly závazně ovlivnit např. rozhodnutí rady či zastupitelstva města. Vytvářejí ovšem důležité podhoubí pro politické rozhodování, ale především pro kulturní, společenský, sportovní, a veskrze tedy komunitní život.

 

Zastupitelstvo města může ustavit osadní výbory (OV). V posledních volebních obdobích je příbramské městské zastupitelstvo zřizuje pravidelně po komunálních volbách (naposledy na základě usnesení č. 45/2022). Existence „osaďáků“ ale není naprosto samozřejmá. Například v roce 2011 je tehdejší zastupitelstvo zrušilo bez náhrady. Toto rozhodnutí silně kritizovala opozice i část veřejnosti. 

Poslední tři volební období přistupuje vedení města k výborů více jako k partnerům, kteří sice nemají vždy stejné názory a zpravidla přicházejí s většími nároky, než je možné finančně, technicky či organizačně realizovat, ale jsou vnímáni jako důležitý převodník do jednotlivých částí města nebo odtržených osad. Svědčí o tom finanční podpora, kterou mohou výbory čerpat na investice v místní části, spolupráce s příspěvkovými organizacemi (nejčastěji Technickými službami města Příbrami), setkávání zástupců OV a vedení radnice (i když jejich četnost v posledních dvou letech poklesla) či konzultace např. ohledně strategických rozhodnutí nebo nabývání a zcizování pozemků. 

Ani dění v samotných výborech není bez zajímavosti. Některé fungují konsenzuálně, členové a sympatizanti se zapojují do pravidelných společenských, kulturních nebo sportovních akcí, jiné spíše „přežívají“ a příliš činnosti nevyvíjejí a další i skončí vlivem sporů a antipatií svých členů. Pokud ale osadní výbory, které zpravidla spolupracují i s ostatními organizacemi v rámci daného území, fungují, mohou představovat jistou základnu pro jednotlivce, kteří se chtějí v něčem angažovat. Nepřejí si být třeba organizováni tzv. ve velkém a nemají prostor se věnovat něčemu soustavně, ale jednou za čas jsou ochotni pomoci nebo se účastnit akcí v rámci místní komunity. Pomohou při jarním úklidu, přinesou vánoční cukroví při příležitosti rozsvícení stromku nebo se s dětmi či vnoučaty zúčastní drakiády. Osadní výbory mohou být tedy „lapačem“ aktivních lidí na té nejzákladnější místní úrovni. 

Samozřejmě „vše je o lidech“. Důležité pro aktivitu výborů je nasazení jejích předsedů a členů, popř. dalších zájemců, kteří jsou ochotni pracovat pro místní komunitu bez nároku na finanční odměnu. A to platí i v případech a lokalitách, kde nejsou výbory zřizovány nebo kde nefungují, ale působí zde aktivní jednotlivci.

 

Jaký je život osadních výborů

Pro toto téma jsme oslovili osadní výbory v Příbrami a okolí – zřízených jich je třináct, funkčních dvanáct. Položili jsme jim následující dvě otázky:

1. Jakým činnostem se v průběhu roku věnuje váš osadní výbor?

2. Jak vnímáte spolupráci s městem Příbram ve smyslu komunikace, koordinace, akceptace názorů OV, realizace projektů atd.? Přinášíme vyjádření předsedů a předsedkyň osadních výborů, kteří na výzvu reagovali.

 

Alena Smejkalová, OV Březové Hory

1. Březové Hory jsou městskou částí, která v minulosti bývala samostatným královským městem, tvoří svébytný celek s vlastními kulturními dějinami, které se odrážejí v zástavbě a uspořádání Březových Hor. Z tohoto historického kontextu plyne určitá výlučnost, která se pak propisuje i do naší činnosti. Díky tomu máme možnost se jako prostředníci mezi městem a rezidenty podílet na velkých i menších investicích, které na Březových Horách probíhají. Abych byla konkrétní, v roce 2023 byla dokončena rekonstrukce Prokopské ulice, rok nato opravena ulice Pahorková a Václava Šáry. U obojího jsme chodili na kontrolní dny a prostřednictvím sociálních sítí a Březohorských střípků přenášeli informace, řešili drobné podněty a problémy. Již dva roky se účastníme schůzek k revitalizaci náměstí J. A. Alise a předáváme městu podněty občanů. Zorganizovali jsme venkovní výstavy na toto téma a podíleli se na veřejných prezentacích. Velkým tématem, kterému se dlouhodobě zevrubně věnujeme, je realizace nových parkovacích míst v okolí náměstí J. A. Alise (po revitalizaci parkovací místa na náměstí výrazně ubydou). 

A pak je tu k řešení spousta drobností – péče o zeleň, nevhodné parkování, nepořádek kolem kontejnerů, opravy chodníků a výtluků na silnici, odstranění vraků, základní revitalizace hřiště Na Cvičně, zkulturnění lokality kolem kostela sv. Prokopa atd. Všechny tyto podněty přenášíme na město a jeho příspěvkové organizace a postupně řešíme. Dlouhodobě nás trápí dopravně přetížená Husova/Rožmitálská ulice, sledujeme tedy pokračující práce na JVO obchvatu. Jako osadní výbor se každý měsíc scházíme, jednou za rok organizujeme veřejnou schůzi za účasti vedení města a úzce spolupracujeme s místními spolky. Práce je dost, všechny, kteří mají o Březové Hory zájem, rádi uvítáme. Informace o činnosti naleznete na Facebooku či na webu (osadní výbor Březové Hory).

2. Spolupráci s městem vnímám jako velmi dobrou. Z důvodu výše zmíněných velkých projektů jsme si nastavili pravidelné setkávání s místostarosty, kde průběžně řešíme a posouváme otázky týkající se těchto projektů a koncepčnějších záležitostí. S jednotlivými odbory a příspěvkovými organizacemi (převážně jednáme s Technickými službami města Příbrami) jsme si v průběhu posledních dvou let vytvořili korektní pracovní vztah, už víme, na koho se konkrétně obracet. Tradičně drhnou podněty dotýkající se památkové péče, protože nejsou dostatečně vyjasněné vzájemné kompetence, i území památkové rezervace je vymezeno nepřesně. Jako určitou slabinu města vnímám to, že jeho struktura a agenda je byrokraticky košatá a je nutné si některá daná témata a podněty hlídat a průběžně urgovat, chybí větší vzájemná koordinace a provázanost.

 

Daniela Dohnalová, OV Jesenice

Jesenice se nachází v blízkosti nově dokončené dálnice D4 ve směru na Písek. V uplynulých dvou letech jsme se v osadním výboru ve spolupráci s městem Příbram zaměřili na zajištění plynulého a bezpečného průjezdu obcí a na úspěšné vyřešení problémů spojených s dostavbou dálnice. Komunikace a koordinace s městem a jeho jednotlivými odděleními probíhá vstřícně a efektivně. Aktuálně se pracuje na realizaci dalšího projektu – výstavbě nové zastávky v naší obci.

 

Petr Pazderka, OV Lazec

1. V tomto roce řeší OV Lazec následující: nedodělávky po dokončení kanalizace (dokončení silnic K Jamkám, Do Polí a Dubová); stříhání keřů; spolupracujeme na projektu opravy požární nádrže; žádáme o vylepšení našeho kulturně sportovního zázemí a výstavbu toalet; urgujme vývoz tříděného odpadu, drobné opravy a údržbu městských budov; ve spolupráci s SDH Lazec jsme uspořádali pálení čarodějnic, oslavu Dne dětí, zahájení adventu a Mikulášskou nadílku.

2. Spolupráce s Městským úřadem Příbram bohužel trochu vázne. Pravidelná setkání se nekonají a některé větší projekty je tak velmi těžké urgovat či získat potřebné informace. A pokud občané mluví pravdu, tak si i někteří úředníci ulehčují práci a občany se žádostmi odkazují na osadní výbor a my pak těžko vysvětlujeme, že nejsme výkonná složka a nemůžeme řešit vzniklé situace. Jinak si velmi vážíme spolupráce s SDH Lazec, bez těchto lidí by nebylo možné akce v obci realizovat.

 

Eva Kyseláková, OV Nová Hospoda

1. Osadní výbor Nová Hospoda (OV) průběžně řeší s vedením města, Technických služeb města Příbrami (TS) i vedoucími dotčených odborů problémy a požadavky týkající se zejména údržby a úklidu veřejných prostranství, dětského i fotbalového hřiště, okolí požární nádrže či špatného stavu vozovek (výtluky, propadlé kanály). Dále pak v oblasti dopravy to jsou požadavky na umístění zrcadel, dopravních značek, zpomalení dopravy v některých úsecích apod. 

K největším akcím, jejichž iniciátorem byl osadní výbor, patřila tradiční akce Ukliďme Česko. Z podnětu osadního výboru byla letos osazena nová kovová brána u vstupu na fotbalové hřiště. Stále nedořešený zůstává problém s neukázněným obyvatelem Nové Hospody, který i přes snahu vedení města, městské policie i nespokojenost občanů nadále omezuje odstavenými a na ulici opravovanými vozidly průjezd křižovatkou z ulice Žižkova do ulic Polní a Ke Kocábě, zabírá a svévolně upravuje veřejný prostor a brání i průjezdu vozidel údržby. 

Dalším přetrvávajícím problémem, na který si stěžují okolní obyvatelé, je obtěžující zápach z Prádelny Uran v ulici Ke Kocábě. Nedořešena zůstává také situace kolem pozemku pod parčíkem na Nové Hospodě, který je zapsán v katastru obce Dubno. Tato okolnost ztěžuje údržbu parčíku a brání potřebné revitalizaci. 

Činnost OV významně omezuje skutečnost, že se jeho členové ani místní občané nemají kde scházet. Ke schůzím a mnoha společným aktivitám (např. setkávání seniorů, maminek na mateřské dovolené, cvičení, klubovna pro mládež, Novohospodské štrúdlování, vázání adventních věnců, Mikulášské nadílky, oslavy Silvestra atd.) sloužil objekt bývalého agitačního střediska, které si místní občané postavili svépomocí v tzv. Akci Z. Minulé vedení města ale tento objekt prodalo a nyní se v něm nachází prádelna. Schůze OV i setkávání vedení města s místními občany se na nějaký čas přesunulo do Restaurace Sebastopol. Ta je ale již delší dobu uzavřena, takže se schůze konají v domácnostech členů  a setkávání s občany pod širým nebem u požární nádrže.

2. Spolupráce OV s městem Příbram je na dobré úrovni, vedení města vychází požadavkům osadního výboru vstříc, i když ne vždy se daří dojít k požadovanému cíli. Velmi dobrá je spolupráce s vedením TS, které plní naše požadavky většinou velmi rychle. Občané Nové Hospody by uvítali více informací o aktuální situaci kolem připravované výstavby Jihovýchodního obchvatu a o změně územního plánu týkající se výstavby na Fantově louce.

 

Stanislava Hyspecká, OV Zavržice

1. Osadní výbor Zavržice spolu se Sborem dobrovolných hasičů Zavržice pořádá během roku několik akcí – pálení čarodějnic, stavění májky, dětský den. V srpnu se již 14 let koná spanilá jízda na starých kolech v dobovém oblečení – Zavržická šlapka. V prosinci se scházíme, také již 14 let, na návsi u naší zvoničky, a to vždy druhou sobotu. Zazpíváme koledy, zazvoníme na zvon sv. Barbory, povídáme o tradicích a vánočních zvycích a spojíme to i s Mikulášskou nadílkou pro děti. S pomocí Technických služeb města Příbrami (TS) udržujeme cesty a řešíme aktuální problémy.

2. Co se týká spolupráce s městem, myslím, že je bez problémů. Jednáme s příslušnými odbory (podle daných problémů) a vždy se nám snaží pomoci. Před několika lety byla výtečná spolupráce s paní Vlčkovou při budování domácích čistíren odpadních vod. Velmi dobře se spolupracuje s TS. Nemáme problém s odvozem tříděného odpadu, sekáním či údržbou silnic.

 

Tomáš Plechatý, OV Zdaboř

1. Osadní výbor Zdaboř (OV) si spolu se Sdružením občanů a přátel Zdaboře (SOPZ) a Sborem dobrovolných hasičů Zdaboř vytyčil tyto čtyři hlavní cíle, kterým se dlouhodobě věnuje: Podporovat rozvojové projekty (výstavba hřišť a míst pro setkávání spoluobčanů, realizace chybějících chodníků atd.); Snížit negativní dopad projektů na kvalitu života obyvatel Zdaboře (např. Memorandum k Jihovýchodnímu obchvatu Příbrami atd.); Podporovat kulturní dění ve Zdaboři (každoročně pořádané akce jako Ukliďme Zdaboř, drakiáda, setkání u vánočního stromu, Zdabořská zábava, dále blahopřání jubilantům, vedení kroniky a vydávání zpravodaje atd.); Pomáhat ke zlepšení života zdabořských občanů (např. spolupráce s Technickými službami města Příbrami (TS) na úklidu oblasti a opravě komunikací).

2. Nejdříve trochu odbočím. Jsem předsedou OV od roku 2016. Toto je již třetí volební období, a mám tedy možnost srovnávat. Za OV Zdaboř máme jasně určenou organizační strukturu, odpovědnosti a konzistentní styl komunikace a jednání s městem. Díky tomu se nám společně se zaměstnanci města podařilo realizovat mnoho užitečných projektů. Jsem rád, že mohu konstatovat, že jsem obklopen čím dál větším počtem angažovaných občanek a občanů, kteří se aktivně podílejí na dění ve Zdaboři. Mám z toho velkou radost a jsem na ně hrdý.

Teď zpátky k otázce. Pokud pominu příkladnou spolupráci s TS, dílčí drobné úspěchy se zástupci odborů městského úřadu a jedno nedávné jednání se starostou města ohledně memoranda k plánovanému Jihovýchodnímu obchvatu Příbrami, musím konstatovat, že spolupráce města s námi je v tomto volebním období, v porovnání s těmi předchozími, jednoznačně nejvlažnější. To potvrdila i nedávná valná hromada SOPZ, kdy měli Zdabořané možnost slyšet přímo od místostarosty Miroslava Peterky, že body, které dlouhodobě požadují, se prakticky neposunuly. 

Uvádím jeden příklad za všechny: dokončení chybějící části chodníku v ulici Zdabořská, o který usilujeme od roku 2016 a který byl odsouhlasen k realizaci. Zde je hrubá časová osa vývoje pro toto volební období. 11/2022: Podle 1. místostarosty Vladimíra Karpíška je hotova studie a připravují se podklady pro výběrové řízení na projektanta. Do rozpočtu na rok 2023 byl podle něj projekt zařazen prioritně s tím, že zakázka bude vysoutěžena a realizace se předpokládá nejpozději v roce 2024. 05/2023: 1. místostarosta rozhodl, bez informování OV, že realizaci zruší. 06/2023: Probíhá jednání na místě s 1. místostarostou a dalšími zástupci města a OV s cílem dohodnout další postup. 09/2023: 1. místostarosta informuje, že po dohodě s Odborem investic probíhají jednání kolem možnosti odkupu předmětných pozemků. 10/2024: Úředník města Josef Vomáčka sděluje, že pro realizaci je nutné odsouhlasení vedení města, zda bude uvedená akce zařazena do plánu. 11/2024: místostarosta Miroslav Peterka na valné hromadě SOPZ nesdělil žádné nové informace. 

Na základě zkušeností z předchozích let chápu, že ne vše se daří (hned) uskutečnit. Důvodů bývá více. Některé požadavky mohou přesahovat finanční možnosti města. Stejně tak realizace některých záměrů může být výrazně složitější, např. vlivem potřeby získání či sjednání věcných břemen. A takovým příkladem je právě tento chodník. Ale opět musím připomenout, že o jeho realizaci usilujeme od roku 2016, a to na základě vážné dopravní nehody, kdy řidič srazil školáka při přecházení vozovky, které by po dostavbě chodníku nebylo nutné.

 

Zdeněk Martinek, OV Žežice

1. Náš osadní výbor se věnuje těmto záležitostem: dokončení kanalizačních rozvodů v osadě; opravy silnic a cest kolem Žežic; schůze Osadního výboru Žežice (OV); schůze s občany; pořádání sportovních akcí na hřišti; rozsvícení betlému na hřišti; spolupráce při opravách komunikací.

2. Spolupráce s vedením města je většinou špatná. Nejsou svolávána jednání osadních výborů, jak bylo dohodnuto, a to každého čtvrtroku, letos jsme se setkali jedenkrát. V případě jakýchkoliv dotazů na vedení města trvá dlouho, než se něco vůbec začne řešit. To ale neplatí, pokud jsou záležitosti v možnostech řešení vedoucích odborů nebo pracovníků zodpovídajících za dotyčnou oblast. Kriticky hodnotím taky nepřizvání OV k jednání, která se k osadě vztahují. Týkalo se to např. bývalé restaurace, svozu tříděného odpadu u bývalé hospody nebo cesty na Vojnu, o které jsme se s místostarostou Miroslavem Peterkou bavili půl roku. Pak jsem nakonec vše projel a ukázal úředníkovi Josefu Vomáčkovi.

Rubriku zpracoval:
Stanislav D. Břeň

Kontakt na osadní výbory

 

Podrobnosti: pribram.eu/mesto-pribram/samosprava/osadni-vybory.html

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne