Slider

Omezení diskusí na zastupitelstvu: občané, nezdržujte

Názory | Červenec a srpen 2025

Názor občana města na úpravu Jednacího řádu Zastupitelstva města Příbram.

Příbramští zastupitelé v květnu mírnou většinou schválili změnu jednacího řádu zastupitelstva. Tato změna spočívá zejména v omezení diskusních příspěvků na 2× 5 minut pro zastupitele a 2× 3 minuty pro občany. 

V tomto komentáři se vyjádřím k omezení příspěvků občanů. Již v minulosti jednací řád umožňoval, aby se o případném omezení počtu nebo délky příspěvků hlasovalo podle situace. Během zhruba sedmi let, co zasedání zastupitelstva sleduji, na hlasování v tomto duchu nikdy nedošlo. A to ani při dubnovém zasedání, na které v květnu politici několikrát odkazovali a při kterém probíhalo několik obšírných, ale relevantních občansko-zastupitelských debat. 

Je proto až úsměvné, že radnice náhle otočila o 180 stupňů a z nikdy nepoužitého volitelného omezení se stalo omezení povinné. Lze se do určité míry jen dohadovat, proč obhájci „rychlých diskusí“ s občany nepoužili v minulosti ani jednou nástroj, který jim jednací řád už před změnou poskytoval. 

Z vyjádření některých zastupitelů k tématu vyplynulo, že příčinou změny řádu až tak není proklamovaná efektivita jednání. Ale spíš snaha trochu zacpat pusu jednomu konkrétnímu občanovi. Při zasedání v tomto ohledu kromě jiného zaznělo: „Jsme tu pro občany. Ale bohužel to sklouzlo do toho, že jsme tady pro jednoho jediného občana. Tohleto je už neúnosné.“ 

Záhadou zůstává, proč má být problém v tom, pokud se dotazuje třeba jen jeden jediný občan. (Skutečnost je taková, že na zastupitelstvo pravidelně docházejí zhruba čtyři tazatelé.) Zatímco kdyby se na každém zasedání ptalo např. dvacet občanů, možná by to bylo v pořádku. 

Lze rovněž odkázat na „důslednou informovanost“, kterou mělo příbramské hnutí ANO ve volebním programu. Čím méně se mohou občané zastupitelů veřejně ptát, tím méně důsledně mohou (potřebují) zastupitelé veřejnost informovat. 

Ještě zpět k argumentaci údajnou efektivitou, kterou má změna jednacího řádu přinést. Pomiňme, že debata o samotné úpravě jednacího řádu zabrala asi sto minut, které zastupitelé bývali mohli věnovat jiným záležitostem. 

Přímo při tomtéž zasedání se zhruba tři čtvrtě hodiny zbytečně projednával bod o možném výkupu komunikace. Tento bod byl nakonec stažen z jednání, rada města coby jeho předkladatel totiž dopředu nezajistila všechny potřebné informace. 

Grotesknost celé situace dokresluje skutečnost, že jednací řád mělo zastupitelstvo opět na programu hned při dalším, červnovém zasedání. Jak se totiž v květnu vzápětí po schválení změny ukázalo v praxi, nová úprava byla více restriktivní, než si zřejmě sami zastánci změny představovali. 

Snaha o svižný průběh jednotlivých zasedání je samozřejmě v pořádku. Jen by pak měla jít radniční koalice příkladem a případům jako oněm výše popsaným předcházet. Právě takovými kroky může podpořit důvěryhodnost svého postoje, že změnou jednacího řádu chce zvýšit efektivitu jednání – nikoli primárně omezit dotazy nebo věcné argumenty, vznášené při zasedáních ze strany veřejnosti. 

Závěrem malá statistika. Příbramské zastupitelstvo zasedá zpravidla jednou měsíčně, kromě letních prázdnin. Průměrná délka jednoho zasedání za období od ledna 2024 do dubna 2025 činila něco málo přes pět hodin. Včetně přestávek a včetně dotazů od obyvatel. 

Tomáš Mosler, občan města

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne