Slider

Od divadla po rockový klub: Jaké kulturní akce Příbramany lákají?

Kultura | Říjen 2024

Prostřednictvím vyjádření pořadatelů jsme se pokusili zmapovat zájem o kulturní dění v Příbrami.

Jak se v Příbrami daří kultuře? O které kulturní akce je největší zájem? Jak se situace změnila po covidu? Prostřednictvím vyjádření pořadatelů jsme se pokusili zmapovat zájem o kulturní dění v Příbrami.

 

Anna Čiperová, Divadlo A. Dvořáka

Přestože Příbram nepatří mezi velká města, myslím, že nabídka kulturního dění je zde poměrně bohatá. Otázkou ale zůstává, které žánry nebo typy pořadů jsou mezi místními obyvateli nejoblíbenější, a které naopak chybí. Dalším problémem je občasná kumulace akcí během jednoho dne.

Divadlo A. Dvořáka si na počet návštěvníků nemůže stěžovat. Od doby pandemie jejich počet každoročně roste. V roce 2022 navštívilo divadlo 27 172 diváků, zatímco loni to bylo již 63 086. V návštěvnosti kin se umisťujeme na 61. místě z celkového počtu 610 kin v ČR. Divadlo A. Dvořáka je však multifunkčním zařízením, které nabízí nejen dvě divadelní scény, ale také estrádní sál, kino a D-klub, což znamená, že nabídka kulturních pořadů je ještě širší. V loňském roce navštívilo kulturní dům téměř 150 000 lidí. Navíc jsme odehráli 75 zájezdových představení, což nás velmi těší. Pořadatelé často zvou pražská divadla, a pokud opakovaně objednávají „neznámé“ městské divadlo, je to pro nás velmi příjemné překvapení.

Ačkoliv nás zájem diváků těší, každoročně očekáváme, jak dopadne prodej předplatného. Mezi abonenty patří nejen diváci z Příbrami a širokého okolí, ale také z Berounska a Prahy. Nevýhodou dosud bylo, že zájemci o předplatné museli přijet osobně do divadla. Ale to se nyní mění. Od letošního roku bude možné předplatné zakoupit i online, stejně jako e-vstupenky. Návod najdete brzy na našich stránkách.

 

Magda Danel, Galerie Františka Drtikola Příbram

Z mého pohledu ředitelky galerie, dříve působící v různých oblastech kultury a umění, je zájem o kulturu stále rostoucí. Po etapě covidu se vše opět vrátilo k životu, i když jinak. Mnozí pořadatelé museli přehodnotit priority i obsah nabízených programů, publikum se mění, lidé mají stále větší přístup ke kultuře i v soukromí domova. Jsou přehlceni informacemi a životním tempem, a hledají vybočení z každodennosti, jinou zkušenost, aby si odpočinuli, pobavili se, nabourali si zdánlivé jistoty, položili si zásadní otázky nebo se jen potkali u dobré příležitosti.

Kultura stejně jako sport byla a je součástí každé společnosti, obojí nás jako jednotlivce i společnost může rozvíjet, posílit a kultivovat. Za mých devět měsíců působení v Galerii Františka Drtikola v Příbrami vidím, že zájem o kulturu a umění je v Příbrami stejný jako jinde. Nabídnete-li lidem kvalitní kulturní produkce, vložíte-li do jejich přípravy dostatek energie i prostředků, povede-li se propagaci správně zacílit, pak se dočkáte odezvy publika. Vidím to v Příbrami u všech institucí – Hornického muzea Příbram, Divadla A. Dvořáka, Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, Městského kulturního centra, Knihovny Jana Drdy, Sportovních zařízení města Příbram, ale i Odboru komunikace a cestovního ruchu, základních uměleckých škol a dalších.

Vnímám taky ochotu při komunikaci mezi těmito subjekty a vzájemnou podporu a snahu nelézt si termínově do zelí. Určitě je vždy na čem dále pracovat a co zlepšovat, ale sleduji tady velkou spoustu nadšených pracovitých lidí, kteří přicházejí s pestrou nabídkou kvalitních kulturních akcí pro rozdílné cílové skupiny. A pozoruji rovněž zájem o tyto akce a za galerii mohu říct, že zaznamenáváme od března jeho růst. Uvědomuji si však, že za něj vděčíme i dlouholeté práci těch, kdo pro galerii udělali mnohé před námi. Velmi nás těší trvající zájem seniorů o výstavy a další programy, kteří i ve vedrech či mrazech neváhají dojít na Zámeček-Ernestinum, vyšlapat dvě patra schodů a pobýt u nás odpoledne nebo večer. Máme radost z velkého zájmu škol, s nimiž rozvíjíme spolupráci v rámci nově vznikajícího projektu Studia GFDP. Věříme, že naše aktivity podpoří nejen růst místní komunity okolo dění v galerii, ale také občanskou sounáležitost i otevřenou společnost. Kultura nás spojuje, dáme-li tomu šanci.

 

Josef Velfl, Stanislava Charvátová, Hornické muzeum Příbram

Hornické muzeum Příbram se svým počtem prohlídkových tras řadí k největším hornickým muzeím v České republice i v Evropě. Od roku 2007 přivítá muzeum každoročně více než 100 000 návštěvníků, což z něj činí nejnavštěvovanější příspěvkovou organizaci Středočeského kraje a významný turistický cíl i v celostátním měřítku. V letošním roce se návštěvnost pohybuje na stejné úrovni jako v roce 2023, takže věříme, že i letos přivítáme stotisícího návštěvníka.

Ke stabilně vysoké návštěvnosti přispívá zejména atraktivita historického podzemí, což potvrdila i anketa realizovaná během léta 2023. Pozornost vzbuzují také kulturní akce a nabídka poboček muzea, především Skanzenu Vysoký Chlumec. Nemalou roli v zájmu veřejnosti o Hornické muzeum Příbram hraje i naše snaha neustále přinášet něco nového. V loňském roce jsme zrekonstruovali podzemní prostor pod strojovnou Ševčinského dolu a zpřístupnili naši nejnovější pobočku Uranový důl Bytíz k prohlídkám části areálu. Letos jsme otevřeli venkovní expozici Geopark Brd a Podbrdska v areálu dolu Vojtěch, venkovní výstavu v areálu Uranového dolu Bytíz a také jsme zrenovovali těžní věž Ševčinského dolu.

Během prvních osmi měsíců roku 2024 muzeum uspořádalo 29 kulturních akcí, z nichž nejvíce zaujaly Prokopská pouť (doprovodný program v muzeu navštívilo kolem 5000 návštěvníků), Velikonoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec (kolem 3400 návštěvníků) a Den řemesel (kolem 1500 návštěvníků). Tyto akce patří k nejnavštěvovanějším každoročně. Zaznamenali jsme nárůst zájmu o Prokopskou pouť, kde počet návštěvníků vzrostl z přibližně 3000 v roce 2022 na 4000 v roce 2023, zatímco ostatní jmenované akce si udržují dlouhodobě podobnou úroveň návštěvnosti. Letos nás ještě čekají mezi nejpopulárnějšími událostmi Den Středočeského kraje s doprovodným programem Havířské šprýmování (v roce 2023 přibližně 2400 návštěvníků) a Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichta (v roce 2023 také přibližně 2400 návštěvníků).

Celková nabídka kulturního vyžití v Příbrami a okolí je velmi bohatá. S ostatními organizátory akcí se snažíme spolupracovat a nekonkurovat si termínově ani obsahově, i přesto však občas k nějakým kolizím dochází. Společná propagace a propojení některých aktivit, byť pořádaných různými subjekty, by mohly zpřehlednit nabídku pro návštěvníky a přinést synergický efekt, ze kterého by těžily všechny zúčastněné strany.

 

Vlastimil Ševr, Městské kulturní centrum Příbram

Zájem veřejnosti o kulturní a společenské akce v Příbrami podle našeho názoru zůstává stálý a konzistentní. Existují akce, které mají svoji stabilní návštěvnickou základnu. Jsou to akce, které se konají pravidelně, mají svou historii a lidé už vědí, co mohou očekávat a na co se těší. Patří sem např. Novák Fest, pohádky v Lesním divadle nebo Příbramská svatohorská šalmaj. Důležitým faktorem je samozřejmě také počasí, ale to je vždy nejisté.

Co vnímáme jako „ožehavé“, je pořádání akcí s interprety, kteří nejsou příliš známí, a akcí bez tradice. Ale i toto je součástí a nyní i cílem práce MKC. Chceme pořádat alternativnější akce a zvát umělce, kteří nejsou mainstream. Myslíme si, že v Příbrami je mnoho nadšenců, spolků, klubů a pořadatelů, kteří mají podobnou cílovou skupinu, a není potřeba publikum a návštěvníky přehlcovat. Trochu těžší je práce s mladou generací, která se do klubů příliš nehrne.

Podpora kultury v Příbrami? To je spíše otázka pro návštěvníky. Oni by měli říct, co jim chybí, zda se o akcích dostatečně dozvídají a jestli je možné něco zlepšit či posunout.

 

Katka Nolčová, Knihovna Jana Drdy

Knihovna se v průběhu let výrazně transformovala a přestala být pouze půjčovnou knih. Nadále plní svou klíčovou roli vzdělávací a kulturní instituce, přičemž reaguje na měnící se potřeby současné společnosti. Dnes knihovna nabízí širokou škálu služeb a aktivit, které přesahují rámec tradičního půjčování knih a zahrnují vzdělávací programy, kulturní akce a volnočasové aktivity pro všechny věkové kategorie.

Velkou skupinou návštěvníků jsou děti. Ve spolupráci se základními a středními školami pro ně připravujeme lekce informační výchovy. Mezi zavedené celostátní akce patří Noc s Andersenem, Knížka pro prvňáčka a Den pro dětskou knihu. Podle pozitivních ohlasů dětí i rodičů jsou úspěšné i příměstské tábory. Dopolední program s názvem S knížkou do života – Bookstart se zaměřuje na děti v předškolním věku.

Velmi oblíbené jsou také cestovatelské přednášky, které pravidelně pořádáme. V poslední době jsme se vydali do Maroka, Střední Ameriky, Dánska, Indie, Bolívie, Ekvádoru a na Galapágy. Tyto akce se těší velkému zájmu veřejnosti, což dokládá i vysoká návštěvnost. Osvědčené programy se časem proměňují v cykly, jako např. Dějiny umění, kterými nás Jana Froňková provází již dvanáct let. Literární soutěž pro mladé autory Příbram Hanuše Jelínka pořádáme už 28 let. Při literárních podvečerech se v knihovně setkávají básníci se svými čtenáři, a knihovna se stává místem pro křty knih příbramských autorů.

Další věkovou skupinou, na kterou myslíme při přípravě akcí, jsou senioři. Virtuální univerzita třetího věku u nás probíhá již devátým rokem. V reakci na společenské potřeby se knihovna nově zaměřuje na vzdělávání v oblasti digitální gramotnosti. Při přípravách vzdělávacích seminářů pro seniory 65+ spolupracujeme na projektu Digitální odysea.

Pro návštěvníky všech věkových kategorií připravujeme kurzy ve spolupráci s MPSV.

Je třeba zdůraznit, že naše aktivity jsou z velké části nekomerční a vznikají díky kreativitě a pracovitosti knihovnic a dobrovolníků. Za první pololetí roku 2024 jsme uspořádali 676 kulturních a vzdělávacích akcí, které navštívilo 11 781 návštěvníků. Z tohoto počtu bylo přes 80 % akcí určeno pro děti a mládež.

 

Martin Čermák, Festival Odraz

Z perspektivy mladého člověka v Příbrami vnímám velmi omezenou živou kulturní síť. Na mysli mám kulturu občanskou – soukromou, mimo veřejné instituce, které zde naprosto dominují. Příbramští z vlastní iniciativy netvoří místa pravidelného setkávání, klubovou scénu, nepořádají promítání filmů, básnické večery apod. Městské organizace místní poptávku poměrně uspokojují, konkurenci z občanské společnosti ale příliš velkou nemají. Z doslechu a vyprávění vím o mnoha minulých lokálních kulturních projektech. Kam se ale ztratil tento iniciativní duch, respektive diváctvo za uměním docházející, jsem se zatím nedozvěděl. V Příbrami je v porovnání s podobně velkými městy nemnoho aktivních kulturních spolků, o absenci soukromých klubů nemluvě, a to jsou právě síly, která podle mého na scéně chybí. Prázdný prostor zdárně a kvalitně vyplňují městské instituce – pozitivně bych vypíchl hlavně několik posledních projektů Galerie Františka Drtikola, případně fungování Junior klubu, kam se Městskému kulturnímu centru daří dostávat i zajímavé interprety. Roli občanské iniciativy to ale nahradit nemůže, je na lidech, aby si vytvořili vlastní různorodou scénu. 

Jak místní kulturu dál rozvíjet? Příbramská scéna má, myslím, ztížené podmínky z vícero důvodů: blízká konkurence Prahy, diskontinuita v důsledku dějinných událostí, publikum náročné, ale poměrně konzervativní, otisk asanace města nesoucí s sebou méně „hezkých a živých“ zákoutí vybízejících ke kulturní realizaci... Z části jde o věci, které nemají jednoduchá řešení. Město ale může občanským iniciativám pomoci např. další podporou spolkové činnosti, alokací vyšší částky v programových dotací či zvýšením maximálního limitu jejich čerpání. Za důležité vnímám, jak snahu podporovat samotné tvořící, tak i štědrost k infrastruktuře a pracovníkům a pracovnicím, kteří projekty zprostředkovávají a realizují. Je také na příbramském diváctvu, aby vytvořilo poptávku po diverzifikovaném kulturním vyžití, nových scénách, případně ukázalo, že dokáže ocenit i nevšední či náročnější kusy a početněji dorazit i na akce jiného než gastro, sportovního či popového charakteru. 

Co se návštěvnosti našich akcí týče, Odraz je velmi mladá iniciativa, statistiky návštěvnosti tak můžeme vnímat až v postcovidové době (v důsledku pandemických dopadů na mladou kulturu jsme vlastně začali projekt rozvíjet). Návštěvnost nám v průběhu uplynulých let konstantně roste, bude to ale spíše tím, že se akce teprve dělat učíme a ty zlepšujíce se přitahují postupně početnější a početnější publikum. Projekty Odrazu se zpravidla nezaměřují na konkrétní věkové skupiny, zájem o nás ale projevují hlavně naši vrstevníci, lidé v rozmezí 20 až 30 let. Určitě jde o publikum, na které se umíme lépe napojit, nemyslím ale, že by mladá kultura neměla potenciál oslovit i publikum „dospělejší“. Tyto spoluobčanky a spoluobčany se nám v Příbrami – mimo věrné skupinky – daří oslovovat spíše sporadicky.

 

Petr Stawarz, Pb bowling klub

Poptávku po kultuře tu kompletně zajišťuje město. Má ulice, náměstí, kulturní dům, divadlo, D-klub, Nový rybník, Junior klub, Lesní divadlo Skalka a letní kino. Akce jsou „přikryté“ dotacemi, a tak nehrozí žádné podnikatelské riziko. Město nabízí převážně i svoje občerstvení. Pár událostí připraví v letním kině i nějaký velký cizí promotér, který doveze kapely známého jména. Několik koncertů nebo výstav udělají spolky s dotací. To je asi tak všechno. Najde se tu několik soukromých pořadatelů, ale ti organizují spíše málo navštěvované akce pro kamarády.

 

Eliška Gregorová, Svatá Hora

V letošním roce jsme zaznamenali stoupající zájem o sérii přednášek Věry Smolové – letošním tématem byly Zázraky ze svatohorských ambitů. Co se týče návštěvnosti, úspěšná byla i již tradiční Noc kostelů, dorazilo kolem 600 návštěvníků. Co se týče našich hlavních poutních slavností, počet návštěvníků oslav výročí Korunovace a hlavní pouti Nanebevzetí Panny Marie je přibližně stejný jako v minulých letech. Oblíbenou akcí je také Postní a Říjnový koláč v ambitech. Z vícedenních akcí je atraktivní Zážitková noc na Svaté Hoře.

Obecně je největší zájem o akce, kde je vstupné zdarma nebo dobrovolné. Z tohoto hlediska jsou úspěšné také volně přístupné výstavy v rohových kaplích. Hojně navštěvované je též sváteční Zpívání u jesliček a Nedělní varhanní půlhodinky.

Po pandemii koronaviru jsme zaznamenali pokles organizovaných zájezdů – jezdilo k nám méně skupin z Bavorska, USA apod. Nyní už zase zájem stoupá. Typickými návštěvníky Svaté Hory jsou v současnosti spíše rodiny s dětmi či dvojice. Setkáváme se též s turisty, kteří jsou v okolí na delší dovolené. V posledním roce narostl zájem o kratší prohlídkové trasy, zejména o prohlídku sklepení a zvonice.

Kulturních akcí je v samotném městě i v jeho okolí velké množství, kolizi jednotlivých programů se tak bohužel z podstaty věci asi nevyhneme. Kalendář akcí na webu města považujeme za užitečný nástroj pro plánování. Některé termíny akcí – týká se to zejména církevních svátků a s tím souvisejícího programu jako např. slavnost Korunovace, poutě, Velikonoce a Vánoce ovšem nemůžeme ani při nejlepší vůli přesouvat, neboť jsou pevně dané liturgickým kalendářem.

 

Kateřina Jahelková, SZM Příbram

V Příbrami se nejen sportuje, ale také bohatě kulturně žije, a jsme rádi, že i my, Sportovní zařízení města Příbram, můžeme být nedílnou součástí tohoto dění. Po těžkém období pandemie jsme se dokázali vzchopit a vrátit se zpět silnější. Měnící se struktura návštěvníků nás nezastavila – naopak jsme se přizpůsobili a oslovili nové publikum.

Jedním z příkladů je letní kino, které i v době streamovacích služeb, jako je Netflix, stále přitahuje diváky. Na animovaný film Já, Padouch 4 dorazilo téměř 750 lidí. Přes léto jsme promítali pravidelně každé úterý a jednu zářijovou sobotu, což přineslo nejen vysokou návštěvnost, ale i obrovskou radost z toho, že společná kulturní setkání mají stále svou hodnotu. V podobném formátu chceme pokračovat i příští rok.

Letní kino není určeno pouze pro promítání. Hostili jsme zde i koncerty s hvězdami české hudební scény, jako jsou Mirai či Ewa Farna, jejichž vystoupení přilákala davy. Také areál Nového rybníka ožil mnoha akcemi, jako byly např. Vepřové hody, které letos díky krásnému počasí zaznamenaly několikanásobnou návštěvnost oproti loňsku. Oblíbená akce Zamilovaný Novák přivítala až 1500 lidí.

Propojujeme také kulturu s místními školami, kdy žáci základních uměleckých škol pravidelně vystupují na našich akcích. Během léta jsme pořádali animační programy pro děti, malování na obličej a minidiskotéky, a novinkou byly animační čtvrtky na venkovním bazéně.

Sport a kultura se v Příbrami vzájemně doplňují. Letošní léto se neslo v duchu sportu a olympijských her, což jsme reflektovali i v našich akcích. Námi připravená letní hra pro děti s názvem PasSport léto 2024 je měla motivovat k sportování, ochutnávání a zábavě na našich střediscích a sportovištích. Prodalo se kolem 800 kusů. Příjemně nás překvapil zájem o první ročník této akce a již nyní máme nápady na její rozvoj.

Závěrem lze říci, že zájem o kulturní akce v Příbrami roste. Lidé si dnes více vybírají, kam vyrazí, a proto jsou klíčovými faktory nejen kvalitní program a ceny vstupného, ale také počasí. Naším cílem je pokračovat v rozvoji kulturního života a přinášet lidem kvalitní zážitky i v budoucnu.

Rubriku zpracoval:
Stanislav D. Břeň

 

V hlavě 2 a Kajínek

Promítání animovaného filmu V hlavě 2, které se uskutečnilo 7. září 2024, trhalo rekordy v návštěvnosti letního kina. Přišlo 716 osob. Ještě vyšší návštěvnost měl v polovině srpna film Já, Padouch 4, na který zavítalo 735 diváků. Poslední takto vysoké divácké oblibě v „letňáku“ se těšil film Kajínek, který se promítal 19. srpna 2010, kdy přišlo 1191 diváků.

 

Počet účastníků na příbramských akcích v roce 2023

  • leden – Tříkrálový průvod: 2000
  • březen – Sportovec regionu – KD Příbram: 400
  • duben – Ples seniorů – KD Příbram: 300
  • duben – Čarodějnice – areál Nový rybník: 2500
  • květen – Šlápni do toho – cykloakce u Junior klubu: 150
  • červen – Vítání slunovratu – areál Nový rybník: 300
  • červen – Novák fest – areál Nový rybník: 2500
  • červenec – Prokopská pouť – Březové Hory: 3000

 

Příbramské kulturní léto: červen–září

  • červen – dechovkový koncert – Eva a Vašek – Příbram: 600
  • srpen – dechovkový koncert – Rožmitálská venkovanka – Dvořákovo nábřeží: 400
  • červenec, 26. srpen – Chill zóna Junior – Junior klub Příbram: 800
  • 2., 4., 9., 11. srpen – letní kino Příbram – promítání filmů: 2500
  • červenec, 6. srpen, 3. září – Lesní divadlo – divadelní pohádky: 500
  • září – Příbramská svatohorská šalmaj – Svatá Hora Příbram: 3000
  • říjen – Den mobility – Příbram: 500
  • říjen – 21. ročník Mezinárodní festival outdoorových filmů (MFOF) – Příbram: 700
  • listopad – Turnaj o pohár starosty – Příbram: 300
  • 3., 10., 17., 24. prosinec – Adventní akce: 5000
  • 45 akcí v Junior klubu – koncerty, přednášky, stand-up vystoupení atd.: 6750

 Pozn.: V přehledu jsou uvedeny akce, které pořádá Městské kulturní centrum zřizované městem Příbram. Na většinu akcí není stanoveno vstupné, proto uvedená čísla (celkově 32 200) jsou odhadem pracovníků MKC.

 

Anketa:

Jak často navštěvujete kulturní akce v Příbrami?

14 %:   Pravidelně, alespoň jednou týdně.
45 %:   Několikrát za měsíc.
39 %:   Občas, jednou za pár měsíců.
1 %:     Zřídka, jednou do roka.
0 %:    Nenavštěvuji kulturní akce vůbec.
1 %:     Mám zájem o kulturní akce, ale v Příbrami jsem se zatím nezúčastnil/a.

Pozn.: Výsledky facebookové ankety pro Kahan. K 17. září se vyjádřilo 105 hlasujících.

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne