Slider

Obrácený mlátek a želízko. Město si připomene důlní katastrofu

Historie | Květen 2022

Pohřeb havíře lamače Viléma Hendla z Vojtěšského dolu. Spolu s dalšími blízkými nad hrobem na březohorském hřbitově truchlí jeho manželka (třetí vlevo) a pět sirotků. Foto (3×): HMP

Rok 2022 se nese ve znamení několika výročí spojených s hornickou historií našeho města. Jedním z nich je 130. výročí březohorské důlní katastrofy.

 

Dne 31. května 1892 vzplanul v dole Marie požár, který se postupně rozšířil i do dalších šachet revíru a způsobil největší důlní katastrofu v rudném hornictví do té doby ve světě a největší u nás. Požár vznikl pravděpodobně shodou nešťastných okolností a vyžádal si celkem 319 obětí z řad horníků, včetně záchranářů. Zůstalo po nich přes 280 vdov a více než 900 sirotků. Městské kulturní centrum Příbram ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram, Cechem příbramských horníků a hutníků, Spolkem Prokop, Sborem dobrovolných hasičů Březové Hory, Technickými službami města Příbrami, městem Příbram a dalšími subjekty připravuje na druhou polovinu května připomínku této tragické události. 

Od pondělí 16. května bude ve veřejném prostoru města k vidění několik tematických prvků a instalací. Historické objekty spjaté s katastrofou propojí naučná stezka prostřednictvím panelů s texty a vyobrazeními. Široká veřejnost i školní výpravy se tak při procházce městem seznámí s průběhem katastrofy i s příběhy jednotlivců. Vybrané budovy budou ve večerních hodinách nasvíceny. Na kruhovém objezdu na náměstí T. G. Masaryka se objeví nepřehlédnutelný symbol obráceného hornického znaku, mlátku a želízka, který v této podobě značí nepříznivou událost – uzavření dolu, neštěstí, smrt horníka apod. Pod symbolem vyroste 319 květin připomínajících 319 ztracených životů. 

Hlavní program připomínky spojený s Muzejní nocí se uskuteční v sobotu 28. května od 16.00 do 22.00 v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Jeho součástí bude hudební vystoupení folkového písničkáře Petra Vašiny a sborů Arytmie Praha a Gambale, dále promítání dokumentárních materiálů vztahujících se k březohorské důlní katastrofě či nasvícení šachetní budovy. V areálu bude vyhrazeno pietní místo k zapálení svíček na paměť obětí důlního neštěstí. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout vybrané expozice Hornického muzea Příbram v nevšedním večerním čase. V tento den bude veřejnosti otevřen také důl Marie provozovaný Spolkem Prokop – prohlídky Mariánské štoly začínají v 16.00, 17.00 a 18.00. 

V úterý 31. května pak proběhne pietní akt za zvuku zvonů příbramských kostelů: v 16.00 na příbramském hřbitově, v 17.00 na březohorském hřbitově a v 17.30 u Památníku vdovám po obětech důlní katastrofy na nádvoří dolu Marie. 

Stanislava Moravcová, Hornické muzeum Příbram

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne