Nastavit procesní pravidla
Komise | Květen 2024Minimálně třetina opatření vycházejících z implementační části je přinejmenším částečně realizována. Foto: Pixabay
Reagujeme na výzvu z rozhovoru ohledně plnění strategie Chytrá Příbram 2030.
Dokument je pro naše město jednoznačně přínosem a nápady jsou skutečně zajímavé. Minimálně třetina opatření vycházejících z implementační části je přinejmenším částečně realizována. Jsou to:
- Zavést možnost participativních rozpočtů na ZŠ;
- Zlepšit osvětu a výchovu občanů města v environmentálních otázkách;
- Zavést motivační program pro občany v oblasti odpovědného přístupu k produkci a třídění odpadů;
- Optimalizovat systém parkování na území města;
- Zvýšit dopravní bezpečnost rizikových skupin (chodců a cyklistů);
- Podpořit rozvoj cyklo dopravy;
- Podpořit partnerství veřejného a soukromého sektoru;
- Zpracovat Strategii rozvoje Městského úřadu Příbram;
- Vypracovat strategii hospodaření s majetkem;
- Zpracovat vybrané sektorové strategie, koncepce a další podklady pro strategické řízení;
- Zavést systém pravidelného monitorování spokojenosti zaměstnanců úřadu.
Dokument je dynamický s výhledem do roku 2030, a tak budeme ještě posuzovat priority s ohledem na trendy a inovativní řešení v této oblasti.
V krátkosti ještě ke komisím. Jedná se o poradní orgán rady, který má podle statutu nastaven i proces předávání informací.
Pokud budeme hovořit konkrétně o komisi Smart city, pak informování ze strany koordinátora komise, který zprostředkovává informace mezi komisí a členy radym funguje. Kopie zápisů jsou předávány v souladu se statutem komise a samozřejmě je zde možnost předložit i samotný zápis jako samostatný bod pro jednání rady, kterým by tento zápis rada vzala na vědomí.
Nicméně vzetí na vědomí neřeší podstatu předsedou komise nastiňované problematiky. Podněty a návrhy komise Smart city jsou ve velké míře formulovány obecně. Aby rada tedy mohla v konkrétní věci rozhodnout, musí se obecný „nápad“ převést do reálných možností, analyzovat finanční a časovou náročnost na naplnění „představ“ o tom, jak by to mělo fungovat. Těmito činnostmi se pak zabývají zaměstnanci, do jejichž gesce konkrétní téma patří. Pokud je možné návrh realizovat a rada je kompetentní o této skutečnosti rozhodnout, pak je příslušným odborným útvarem předložen materiál k rozhodnutí.
Na závěr si dovolím poznamenat, že komise Smart city doposud radě města nepředložila žádný konkrétní návrh k projednání.
Vladimír Karpíšek
Městský úřad Příbram