Náměstí J. A. Alise směřuje ke své finální podobě
Rozvoj města | Prosinec 2024Ukázka vizualizace z projektu. Foto: monom
Březohorské náměstí se v blízké budoucnosti změní.
O projektu, který se připravuje několik let, jsme psali v Kahanu 4/2024, 3/2024, 1/2023 nebo 11/2022 (vše dostupné na kahan.pribram.eu). Bližší podobu náměstí včetně vizualizací jsme popsali zejména v Kahanu 1/2023. Nyní přinášíme aktualizaci tohoto pohledu, která vychází z následujících jednání s místními, vedením města i veřejného projednání uskutečněného v říjnu letošního roku. Stanovisko připravilo architektonické studium monom.
K nejvýraznějším změnám došlo především v oblasti dopravy. Jednalo se o úpravu křižovatky náměstí J. A. Alise – náměstí Hynka Kličky a ulic Rožmitálské a Husovy, která se z původně navrhované odsazené křižovatky změnila na průsečnou. Přilehlá nároží byla upravena tak, aby zajistila plnohodnotnou vazbu na náměstí J. A. Alise. Změny vzešly z diskuse s externím dopravním expertem Tomášem Cachem.
Dále se jednalo o rozšíření chodníku podél jižní strany náměstí, aby byl pohodlnější pro chodce a aby byl podél fasád prostor pro umístění venkovního sezení. Na určitých místech nově dochází ke změně v dlažbě, která indikuje řidičům, aby zpomalili a zpozorněli, nacházejí se především v okolí 1. stupně základní školy a po obvodu náměstí. Nově se také v návrhu vyskytuje trasování přirozených a umělých linií, které umožňují bezpečnou cestu nevidomým a slabozrakým přes náměstí.
Došlo také k výraznějšímu vymezení zákazu průjezdu kolem kostela. Na západní straně mezi kostelem a městskou zahradou byly vedle kamenné lavice doplněny navíc kamenné sloupky. Na hranici mezi kostelem a 2. stupněm základní školy je nově umístěn mobiliář ve formě cyklostojanů, kamenné sloupky a teleskopický sloupek na dálkové ovládání, který osobám k tomu povolaným umožní vjezd na vymezený prostor náměstí.
Proběhlo posouzení dopravního režimu sdílené zóny a jejího srovnání se zónou obytnou. V rámci toho byla sdílená zóna vyhodnocena jako nejvhodnější řešení. Autobusové zastávky jsou navržené jako špuntové a po zvážení všech možných variant jsou v obou směrech finálně umístěny v Mariánské ulici. Přibyla opatření ke zvýšení bezpečnosti studentů 1. stupně základní školy, konkrétně přímo před hlavním vstupem do budovy byl doplněn mobiliář o lavice a zábradlí, které zabrání dětem vběhnout bez rozmyslu do části vymezené pro motorovou dopravu. K tomu slouží také travnatý pás s trvalkami umístěný rovněž před hlavním vstupem.
Bylo doplněno stromořadí podél objektů lékárny a pojišťovny. Obecně došlo k redukci ploch s mlatovým povrchem, především v oblasti městské zahrady, kde se tak stalo ve prospěch zatravněných ploch s trvalkami.
Podél vodní strouhy byl mlat nahrazen dlažbou v barvě mlatu tak, aby nedošlo k jeho poškození vodou, stejně tomu to je v místech mezi jednotlivými stromy za kostelem. V bezprostředním okolí památné lípy u sochy sv. Jana Nepomuckého došlo také ke změně materiálu, namísto štípaného kamene kladeného se širokou spárou je zde nově zatravněná plocha s trvalkami pro lepší vsak vody. Pítko, které je navržené nedaleko, bude mít nově historizující formu.
monom