Nad každým pozemkem diskutujeme o nejlepší variantě pro město, někdy dlouho a bouřlivě
Komise | Březen 2025
Bytová komise je poradním orgánem Rady města Příbram. Foto: Pixabay
Jak Příbram hospodaří se svým majetkem? Kolik vlastní pozemků a bytů? Proč město kdysi prodalo většinu svého bytového fondu a má nyní stavět nové byty? A jak se rozhoduje o umístění výdejních boxů či pronájmech městských pozemků? O těchto i dalších tématech jsme hovořili s Martou Frýbertovou, předsedkyní bytové komise a komise pro realizaci majetku města.
Předsedáte dvěma komisím – bytové a pro realizaci majetku města. Lze ve stručnosti popsat, čemu se věnují?
Komise pro realizaci majetku města jako iniciativní a poradní orgán rady města se vyjadřuje k prodejům a výkupům pozemků a nemovitostí, které následně projednává rada a poté zastupitelstvo. Členové se také zabývají návrhy nájemních či podnájemních smluv, návrhy smluv o výpůjčkách majetku města, žádostmi o propachtování pozemků, o povolování stavebních úprav nebo žádostmi o uznání vlastnického práva, či zřízením věcných břemen.
Bytová komise se vyjadřuje ke směrnicím a předpisům týkajících se bytové problematiky a zabývá se žádostmi o přidělování bytů nebo žádostmi o prodloužení stávajících nájemních smluv.
Jak rozsáhlé jsou pozemky Příbrami a co vše město vlastní v intravilánu i okolí?
Ke konci loňského roku město vlastnilo 5731 pozemků, a to nejen na vlastním území, ale i v dalších obcích. Celkem jde o 26 katastrálních území. V roce 2022 byla vypracována Dlouhodobá koncepce hospodaření s vybraným nemovitým majetkem ve vlastnictví města Příbram. Takzvaný Semafor by měl do budoucna garantovat koncepční přístup k využívání a rozvoji majetku.
V minulosti se stávalo, že město přišlo o pozemky, které byly důležité pro jeho rozvoj. Zda za tím byl záměr či „pouze“ nevědomost je s odstupem i desítek let těžké posoudit. Nicméně jak složité je nyní pro členy komise rozplétat možné vazby a vztahy například při prodeji pozemků tak, aby prim hrál zájem města?
Od úřednic Odboru správy majetku máme k nahlédnutí předpřipravené materiály s opisy znaleckých posudků, s vyjádřeními ostatních odborů a případně i osadních výborů. Valnou většinu projednávaných pozemků si sama jezdím prohlédnout. Nad každým pozemkem se důkladně a poctivě zamýšlíme, která varianta je pro město ta nejlepší, a diskutujeme o ní, někdy i dost dlouho a bouřlivě.
S odstupem i desítek let je opravdu těžké něco posuzovat, mám proto velkou radost, že dvě pro město velmi nevýhodné nájemní smlouvy na dobu určitou letos konečně po 30 a 25 letech skončí.
Nedávno jste projednávali umístění výdejních boxů na Březových Horách. Jedni je považují za užitečná zařízení pro doručování a odesílání zásilek, druzí je vnímají jako neestetickou součást jejich životního prostoru. Proč jste nakonec doporučili hledat jiné místo?
Členové komise se shodně vyjádřili pro jinou lokalitu. Podle našeho názoru není pro instalaci vhodné ani náměstí 17. listopadu ani blízké okolí divadla, které je kulturní památkou. Výdejní boxy by se měly nacházet v blízkosti komerčních objektů, na méně exponovaných místech.
Kolik má aktuálně Příbram městských bytů a v jakých kategoriích?
Příbram vlastní 330 bytů v domech s pečovatelskou službou (DPS), 23 bytů v komunitním domě seniorů (Kodus), tři byty služební, 31 bytů sociálních, 183 bytů standardních, 26 bytů pro příjmově vymezené osoby a 28 buněk na ubytovně.
Zajistit si tržní nájemné může být pro některé občany složité. Byt o velikosti 2+kk se inzeruje za deset tisíc korun bez energií. Nakolik město může přispět ke snížení tržního nájemného tím, že poskytuje bydlení i ve svých standardních bytech za přijatelnější cenu?
U standardních bytů je stanovena minimální cena nájemného 100 korun za metr čtvereční. Zájemci své nabídky podávají v rámci výběrového řízení. S ohledem na lokalitu se tržní nájemné v Příbrami pohybuje okolo 220 korun za metr čtvereční. Požadavek města je oproti reálnému tržnímu nájemnému zhruba poloviční.
Příbram, podobně jako jiná města, v průběhu prvních let po roce 1989 prakticky vyprodala bytový fond. Nyní, a opět nejen v Příbrami, se mluví o tom, že by obce měly stavět nové byty. Bylo chybou zbavit se tak velkého bytového fondu? A má Příbram stavět byty?
Dá se to vnímat jako chyba, ale faktem je, že většina objektů v rukou společenství vlastníků je dnes opravená, zateplená a celkově zmodernizovaná. S ohledem na řadu plánovaných investičních akcí – čistírna odpadních vod, odkanalizování obce Kozičín či rekonstrukce plaveckého bazénu – musí město trvale věnovat pozornost vyhlašovaným dotačním titulům na výstavbu bytů a jejich prostřednictvím postupně realizovat například podkrovní vestavby v domech v jeho vlastnictví.
Zmiňovala jste, že Příbram má přibližně šest set bytů. Původně jich bylo kolem deseti tisíc. Byl v minulosti záměr takto zeštíhlit městský bytový fond?
V tomto směru může posloužit pasáž z ratingové analýzy ze 14. října 2002. V ní se uvádí: „Privatizace bytového fondu již byla dokončena, k 30. 9. 2002 bylo privatizováno 5484 bytů. V majetku města k tomuto datu bylo evidováno 4016 bytů. Na počátku 90. let bylo ve vlastnictví města cirka 9500 bytů. Cílem je, aby v majetku města zůstalo cirka 3500 bytů.“ Tedy pokud existoval nějaký záměr v době vzniku této analýzy, z velké části naplněn nebyl.
Stanislav D. Břeň
Uplatňované nájemné v městských bytech v roce 2024
- byty standard – 100 Kč/m2
- byty sociální – 50 Kč/m2
- byty DPS – 45 Kč/m2
- byty DPS – 60 Kč/m2 (zrekonstruované v Hradební ulici)
- byty pro příjmově vymezené osoby – 76 Kč/m2
- byty Kodus – 84,70 Kč/m2
- byty služební – 100 Kč/m2
- buňky na ubytovně – 52 Kč/m2
Pozn.: nájemné se každoročně valorizuje o inflaci