Slider

Na kole s Ladislavem Sitenským

Kultura | Srpen, září 2021

Fotografie z knihy.

Do neděle 26. září letošního roku můžete v příbramské galerii zhlédnout výstavbu fotografií Ladislava Sitenského a zároveň se seznámit s peripetiemi vzniku knihy Putování na kole.

Ladislav Sitenský (1919–2009) patří mezi nejvýznamnější české fotografy druhé světové války a je nejslavnějším fotografujícím vojákem západní fronty bývalého Československa. Za komunismu téměř nevystavoval – jeho publikace o 312. stíhací peruti byla v době února 1948 komunistickým režimem zlikvidována. Po roce 1989 se dostalo zasloužené pozornosti jeho do té doby zapovězeným cyklům: leteckým válečným hrdinům, fotografiím skautingu, reportáží z pohřbu Tomáše Garrigua Masaryka a dalším.  

Byl ovšem také typickým představitelem fotografa československých meziválečných lifestylových obrázkových magazínů, na které navázal v druhé polovině padesátých let obrazovými vlastivědnými a cestovními publikacemi. Příběh vzniku jedné z nich se stal inspirací pro naši výstavu.  

Na základě Sitenského úspěšné obrazové publikace Na řeku (Olympia, 1958), kde spoře oděné dívky a chlapci jezdí na loďkách po českých řekách a objevují jejich romantická zákoutí, připravil autor scénář další publikace. Ovlivněn filmovým propagačním snímkem z Apeninského poloostrova, ve kterém „italské krásky“ putující na kolech ukazují hrady a zámky, vytvořil koncepci pro českou adaptaci pod názvem Putování na kole a během jednoho léta i fotografie do plánované knihy. Redaktor ji odmítl, doporučil Sitenskému dívky nahradit chlapci, a tak v létě 1959 vyjel fotograf s pěti mladými muži na obdobnou cestu.  

Varianta s chlapci opět u cenzorů neprošla a nebyla vydána. Sitenský se obrátil na soud, ve kterém ho zastupovala právnička Dagmar Burešová. Spor vyhráli a publikace především s chlapeckým zastoupením vyšla v roce 1963, doplněná ovšem snímky zemědělských strojů a záběry z továren, zatímco kostely a kapličky se z knihy vytratily.  

Prázdninová výstava v Příbrami je sestavená z původní, dívčí verze, na základě badatelské práce v archivu Ladislava Sitenského. Výstavu doplňuje také mládenecká verze cykloputování po středních a jižních Čechách z přelomu 50. a 60. let 20. století. Diváci zažijí fotografie z doby, kdy kolo bylo na silnicích běžnější prostředek než automobil. Kurátorem výstavy je Jan Freiberg a odborně spolupracovala Adéla Kándlová, vnučka Ladislava Sitenského. K výstavě vychází publikace podpořená grantem Ministerstva kultury ČR.  

Jan Freiberg, Galerie Františka Drtikola

Další program GFD

Adam Štech – Adam´s Family do 3. října 2021

Obrazy Adama Štecha připomenou skládačky ze slavných reprodukcí z galerijního obchodu. Jenže poskládaných trochu potměšile. Vlevo je Braque, vpravo Picasso, k tomu portrét Miloše Zemana jako od Kubišty, jinde skupinka velkých hlav jako od fotografky Cindy Sherman. Fragmenty z dějin umění, někdy malá citace pro zasvěcené, jindy velkolepě přednesená symfonie starého mistra na plátně. Adam Štech se narodil v roce 1980. Vystudoval malbu v roce 2008 v ateliérech Jiřího Sopka a Vladimíra Skrepla na pražské AVU.

 

Virtuální realita – Měkká aréna - stálá expozice

Od konce roku 2020 galerie disponuje novým progresivním výstavním prostorem. V duté měkké soše od Vojtěcha Rady, která je sama o sobě uměleckým dílem, si nasadíte brýle HTC Vive a můžete zažít několik málo desítek uměleckých děl nebo populárních her ve virtuální realitě.

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne