Slider

Miniházená je pro žáky cestou k regulérní házené

Sport | Únor 2025

Turnaje miniházené začaly na podzim v příbramské sportovní hale. Foto: Vladimír Kostínek

 

V aktuálním školním roce se podařilo trenérům místních házenkářů uskutečnit první ročník dlouhodobé soutěže základních škol v miniházené – Školní ligu miniházené. Soutěž má ve většině měst republiky, kde se házená hraje, dlouholetou tradici a těší se oblibě mezi školami.

 

V Příbrami začaly školní turnaje v házené 8. listopadu 2024 prvním kolem kategorie I, která je pro 1.–3. třídy základních škol. Dvaadvacátého listopadu se prvního kola dočkala i kategorie II, v níž nastoupili hráči a hráčky 4.–5. tříd ZŠ. První prosincový týden nabídl pro obě kategorie odvetná kola. Zázemím pro turnaje miniházené, i té školní, je Sportovní hala města Příbram. Akcí se účastní děti ze všech místních základních škol, ale i z přilehlých měst a obcí, jako jsou Hvožďany, Dobříš, Stará Huť, Nový Knín nebo Sedlčany. 

Akci zastřešuje Český svaz házené (ČSH), který věnuje každé ze zúčastněných škol sadu deseti míčů a školicí materiály (knihy, brožury a letáky) pro učitele a učitelky TV. Organizaci jednotlivých turnajů má na starosti místní klub házenkářů Příbrami, který oslovil školy, zajistil rozhodčí a odměny pro děti.

 

Házená a miniházená

Školní miniházená je modifikací klasické házené. Hraje se na zmenšeném hřišti, na menší branky, bezkontaktně, dívky a chlapci spolu i proti sobě, s měkkým míčem a bez počítání skóre. Turnaj je uspořádán tak, aby si všechny děti mohly proti sobě zahrát. S každým utkáním je na všech vidět, jak je hra více a více baví. 

Na podzim odehrál školáci v obou kategoriích po dvou turnajích systémem každý s každým. Turnajů pro kategorii I se účastnilo na 70 hráčů a hráček a turnajů pro kategorii II na 130 dětí. Tento model čeká na všechny i ve druhém pololetí, na začátku února. 

Školní liga miniházené je jedním ze způsobů, jak seznámit školáky v okrese s tímto sportem. Liga je ve dvou kategoriích hrána na prvním stupni základních škol, ze kterých se dále, do krajských kol, nepostupuje. Na druhém stupni ZŠ se hraje tzv. Školský pohár (dříve Novinářský kalamář) pro 6. a 7. třídy základních škol – kategorie III. Probojovat se do finálových kol je pro všechny účastníky náročnou výzvou. Proto cesta od okresních kol až po republikové finále vždy dávala a dává jistotu kvalitní házené v závěrečných bojích.

 

Podaří se zkompletovat celou školní házenou?

Na druhém stupni ZŠ se hraje velká házená, 6+1, na regulérním hřišti a zde už jsou rozdělené týmy na dívčí a chlapecké. Tato házená se v Příbrami na základních školách nehraje. Následující školní rok by mohl přinést zájem i o tuto soutěž, a zkompletovat tak celou školní házenou. Na středních školách se házená hraje a trenéři a rozhodčí z házené Příbram se pravidelně těchto soutěží účastní. 

Vladimír Kostínek
TJ Spartak Příbram

 

O Školní lize

 

Nikola Lakomá, rozhodčí a hráčka házené v Příbrami:

Bavil mě nejen post rozhodčí ve Školní lize, ale hlavně i sledování hráčů a hráček, jak se každým utkáním stále zlepšují. Ze začátku jsem se bála, že to bude strašný chaos, ale opak byl pravdou. Děti byly velmi šikovné. V průběhu zápasů si nechaly poradit a bylo na nich vidět, že se snaží. Nejhezčí bylo pozorovat radost ze vstřelených gólů a jak se děti mezi sebou podporují. Celý turnaj se nepočítalo skóre a děti se tak mohly plně soustředit na hru a své výkony, a to je za mě skvělé. Na konci turnaje dostal každý hráč odměnu bez ohledu na umístění. Myslím si, že hodně dětí tato akce přivede k pohybu a pomůže jim najít si nový koníček. Ráda jsem se zúčastnila a těším se na další turnaje školní ligy.

 

Sabina Hylánová, hráčka házené v Příbrami:

Školní liga miniházené byla plná energie a radosti. Každý se snažil hrát podle svých možností až do posledního okamžiku. Pro některé děti to byla úplně první zkušenost s miniházenou, přesto se všem podařilo vstřelit gól nebo předvést pěknou asistenci, což jim dodalo velkou dávku sebevědomí. Atmosféru turnaje umocňovala podpora ze strany škol i rodičů, kteří přišli děti povzbudit. Pro mladé hráčky a hráče byla tato soutěž nejen sportovním zážitkem, ale také radostnou zkušeností, kterou si užívali naplno.

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne