Lze zlepšit podporu kultury?
Názory | Říjen 2024Publikujeme názory těch klubů, které otázku odpověděly, a to v abecedním pořadí od Z k A. Foto: archiv
V rubrice Anketa zjišťujeme názory klubů v příbramském zastupitelstvu.
Otázky tentokrát zněla:
Navštěvujete kulturní akce v Příbrami? Která se vám v poslední době nejvíce líbila? A v čem se může město zlepšit při podpoře kultury v Příbrami? Publikujeme názory těch klubů, které otázku odpověděly, a to v abecedním pořadí od Z k A.
Jiří a Petra Novotných, Monika Petrová, Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Na otázku, zda navštěvujeme kulturní akce v Příbrami, odpovídáme, že ano a velice rádi. Nejraději navštěvujeme v září Šalmaj, která byla bohužel tento rok zrušena pro nepříznivé počasí. Dále velice rádi navštěvujeme kulturní akce, které se během letních měsíců pořádají v letním kině na Novém rybníku. V zimě během plesové sezony jsme navštívili několik plesů. Jako nejvýznamnější ples považujeme ples Agrární komory Příbram – zemědělský ples, který se sice nekoná přímo v Příbrami, ale zato se na tomto plese podílíme (především Petra Novotná) na organizaci ve spolupráci se členy představenstva Agrární komory Příbram a Zemědělského svazu Příbram.
Ale musíme říct, že nenavštěvujeme jen kulturní akce pouze v okrese Příbram, ale zúčastňujeme se kulturních akcí v celém kraji, jako jsou Slavnosti města Kladna nebo Nymburské posvícení.
Jiří Novotný je členem Kulturní, památkové a letopisecké komise, která po velmi pečlivém zvážení rozděluje městské dotace v celkové výši 2 200 000 korun na podporu kultury.
A co zlepšit? Vůbec se nám nelíbí způsob placení na některých akcích. Musíte si vyzvednout kartu, kterou si můžete nabít na libovolnou částku, a s touto kartou během celé akce platit. Když jde celá rodina na tuto akci, jedna karta nestačí a je nutné jich mít více, které se musí dobíjet. Jedná se hlavně o děti. Není nic jednoduššího než dát na takové akci dětem určitý obnos, se kterým si musí během návštěvy vystačit. V případě, že mají kartu a celou částku nevyčerpají, musíme si zbytek peněz nechat poslat zpět na účet. Takhle by dětem peníze zůstaly v peněžence a mohly by je použít jinde.
Když shrneme celkovou kulturní podporu od města, tak můžeme konstatovat, že jsme spokojení.
Jan Poskočil, ODS
Každý z nás má od malička určitě rád příběhy. Mají moc nás přenést do úplně jiných světů, rozvíjejí naši fantazii, inspirují nás a mohou nás mnohému naučit. Nějakou formu příběhu má v sobě většina uměleckých vyjádření. Z tohoto důvodu je a bude kultura a umění důležité, a to zvláště v přetechnizované a uspěchané době. Kultura nese i příběh spojený s národním uvědoměním a českou samostatností. Předkové měli ke kultuře vždy blízko, a proto můžeme navázat na bohatou tradici.
Jak Příbram v této tradici pokračuje a co může nabídnout? Město samo o sobě nemůže určovat kulturní trendy, k tomu jsou povolanější. Město ale vytváří zázemí pro kulturní život a podporuje ho.
Těžištěm kulturního dění je kulturní dům, kde sídlí divadlo a kino. Význam zařízení je jak z hlediska návštěvnosti (přes 100 000 návštěvníků), tak i z hlediska městského rozpočtu, kdy příspěvek činí asi 40 milionů korun. Příbram se může chlubit vlastním souborem s kvalitním repertoárem. To není úplná samozřejmost. O úspěchu svědčí divácký zájem, kdy téměř polovina návštěvníků v kulturním domě přichází právě kvůli příbramskému souboru. Soubor také propaguje město díky návštěvám lidí ze širokého okolí i hostování.
Kromě zmíněné finanční podpory na provoz je nutné zmínit nedávné investice do divadelního sálu a kina či výstavbu výtahu. Z hlediska budovy kulturního domu zůstávají značné další nároky na finance. Po rekonstrukci volá malá scéna, ale i budova, kde se divadlo a kino nacházejí.
Dalším místem, kde se lze setkávat s kulturou, je Knihovna Jana Drdy, kterou ročně včetně poboček navštíví 67 000 lidí. Důležitým údajem je počet knižních výpůjček (272 000). Z rozpočtu města čerpá příspěvek ve výši 15 milionů korun. V hlavní budově na náměstí T. G. Masaryka došlo nedávno k rekonstrukci včetně nového výtahu. Jistý problém knihovny z hlediska financí a zajištění rovnoměrných služeb představuje nutnost udržovat další tři pobočky – na Březových Horách, v ZŠ Školní a v Křižáku.
V centru se nachází kulturní instituce, která sice řádově – ať už v počtech návštěvníků (4800) či výší rozpočtu (3,7 milionu korun) – nedosahuje zmíněných organizací. Jedná se o Galerii Františka Drtikola Příbram, jejíž sídlo je jedním z kulturních klenotů. Zaměření galerie je specifičtější a osloví jen určitý typ lidí. Galerie má stálou výstavu jednoho ze světově známých umělců a příbramského rodáka Františka Drtikola. Galerie skýtá potenciál pro rozvoj a posun nad rámec „pouze“ regionální kulturní instituce.
Z dalších institucí napojených na město je třeba zmínit Městské kulturním centrum (rozpočet 9,5 milionu korun), které zajištuje městské akce jako Šalmaj, Prokopská pouť, advent atd. Nejde o čistě kulturu, tyto akce zahrnují i další aktivity. MKC připravuje i program v Junior klubu, jehož činnost je zaměřena na mladší ročníky, které by jiné kulturní akce neoslovily.
Část aktivit, které mohou být brány jako kulturní, se odehrává pod Sportovními zařízeními města Příbram. Akce jsou organizovány na Novém rybníku. Letos organizace převzala i provoz letního kina, kdy bylo u některých filmů dosaženo vysoké návštěvnosti.
Určitě se musí zmínit Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram, který je propojen s městem přes organizaci Dvořákovo Příbramsko a jeho finanční příspěvek ve výši asi 1,5 milionu korun. Produkce přináší vážnou hudbu v podání světových interpretů. Z hlediska kulturního významu lze tuto aktivitu považovat za kulturní vrchol, i když zvlášť v kultuře záleží na preferencích uživatelů. Jeho význam spočívá v tom, že popularizuje tento druh umění a snaží se i spolupracovat s mladou generací (ZUŠ, ZŠ, MŠ). Velkou měrou přispívá k reklamě příbramského regionu.
Nesmí se ani zapomínat na další organizace, umělecké školy, spolky a kroužky, kdy jejich činnost a obětavost mnoha lidí s podporou města vytváří základnu pro další kulturní rozvoj.
Někdo by mohl namítnout, že město by nemělo v takovém rozsahu podporovat kulturní život a mělo by raději dané prostředky více zaměřit na sociální věci, dopravu, údržbu města, bezpečnost apod. Lidé ale mají i jiné potřeby než pouze ty, které souvisejí s jejich základním fungováním. Stále více v poslední době hledáme něco jako „vnitřní život“. V tom nám umění a kultura pomáhají a lidé si i v těžších dobách našli prostředky, aby se těmto věcem věnovali.
Antonín Schejbal, Česká pirátská strana
Jako bývalý provozovatel hudebního klubu mám ke kultuře v Příbrami opravdu blízký vztah. Kdykoliv mi to čas dovolí, rád navštěvuji akce nejrůznějších žánrů a vážím si všech, kteří se na příbramské kultuře podílejí.
Mezi kulturními subjekty, které rozhodně stojí za zmínku a pochvalu, je kolektiv kolem festivalu Odraz. Tento tým, kromě hlavního festivalu, pořádá i mnoho dalších akcí během roku.
Jako Piráti dlouhodobě podporujeme především kulturu „zdola“, tedy tu, která vzniká ze spolků a mezi jednotlivci. Považujeme ji za nejautentičtější a zároveň nejefektivnější. Důležitým pilířem je pro nás dotační program Kulturní aktivity, u kterého se dlouhodobě snažíme o navýšení alokovaných prostředků.
Úroveň Městského kulturního centra (MKC) hodnotím v celorepublikovém měřítku jako velmi nadprůměrnou a osobně mám s jeho fungováním pozitivní zkušenosti. Přesto považuji za klíčové, aby většinu kulturních akcí v Příbrami organizoval soukromý a spolkový sektor. MKC by mělo sloužit spíše jako podpora a koordinátor ostatních organizátorů a soustředit se hlavně na vlajkové akce, jako jsou Příbramská svatohorská šalmaj nebo Prokopská pouť.
Jako pozitivní příklad dobré praxe vnímám také koncerty v letním kině pořádané externími promotéry. Jedná se o efektivní a pro město výhodnou formu podpory kultury, přičemž Sportovní zařízení města Příbram odvádějí velmi dobrou práci.
Prostor, který prošel v posledních letech asi největší proměnou, je Junior klub. Z původního undergroundového klubu se stal multifunkční městský prostor. Současnou dramaturgii a využití mimo veřejný program hodnotím vesměs kladně. Přesto mi na příbramské kulturní scéně chybí autentický hudební klub.
Rubriku zpracoval:
Stanislav D. Břeň