Slider

Jaký byl rok 2024 v Hornickém muzeu Příbram

Život v Příbrami | Únor 2025

K oblíbeným akcím patří masopustní veselice v areálu Ševčinského dolu. Letos se uskuteční v sobotu 22. února. Foto (3×): HMP

Hornické muzeum Příbram patří k největším muzeím svého druhu v ČR i Evropě. Zaujme množstvím expozic, rozmanitými kulturními akcemi i atraktivními podzemními trasami. Od roku 2007 sem každoročně zavítá více než 100 000 návštěvníků, což se podařilo i v uplynulém roce.

 

Muzeum vloni obohatilo svou nabídku o dvě nové venkovní expozice: Geopark Brd a Podbrdska v areálu dolu Vojtěch a výstavu v pobočce Uranový důl Bytíz, připomínající osudy lidí, kteří se stali oběťmi politických procesů komunistického režimu a po únoru 1948 zde nedobrovolně těžili uran. Součástí loňských úprav byla také renovace těžní věže Ševčinského dolu.

 

Nejvíc táhne Prokopská pouť

V roce 2024 muzeum uspořádalo okolo 60 akcí. Největší zájem byl o doprovodný program k Prokopské pouti (okolo 5000 návštěvníků), Den Středočeského kraje (3800), Velikonoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec (3400), Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichta v Prokopské štole (2600) a Hornické pohádky (2500). Instituce se prezentovala i v zahraničí – např. putovní výstavu „Z historie drátěných těžních lan“ si prohlédli návštěvníci tří německých technických muzeí (téměř 17 000 návštěvníků). 

Rok 2024 byl bohatý na televizní projekty: jmenujme např. živé vysílání Snídaně s Novou ze Skanzenu Vysoký Chlumec, pořady České televize Toulavá kamera a Technické klenoty, natáčení záběrů do série Zdař Bůh!, kterou na televizních obrazovkách diváci uvidí v letošním roce, nebo zahraničního dokumentárního filmu Odhalený Mengele v Památníku Vojna.

 

Pozvánka na masopustní veselici

V sobotu 22. února 2025 se od 10.00 koná tradiční masopustní lidová veselice v neobyčejném prostředí historických báňských objektů Ševčinského dolu. Průvod masek, mezi nimiž nemohou chybět havíři či důlní skřítci permoníci, povede duch okolních brdských lesů Fabián, kterého doprovodí kapela a pestrá družina fantaskních bytostí. Součástí programu budou humorné scénky čerpající z bohatých hornických tradic, chybět nemohou ani hornické písničky a havířská hospoda. Na přípravě této oblíbené akce muzeum již 22. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který masopust pořádá od roku 1926, tedy neuvěřitelných 99 let. Vstupné činí symbolickou korunu. 

Stanislava Charvátová
Hornické muzeum Příbram

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne