Slider

Jak fungují osady s „malými starosty a starostkami“

Názory | Leden 2025

Osadní výbory organizují například jarní úklidové akce. Foto: Stanislav D. Břeň

V rubrice Anketa zveřejňujeme pohledy zastupitelských klubů. Pro toto vydání jsme jejich zástupce požádali o odpověď na tuto otázku: Jak vnímáte působení osadních výborů v Příbrami a okolí a jaký přínos mají pro občany? Publikujeme názory těch klubů, které zareagovaly, a to v abecedním pořadí od Z k A.

 

Aleš Barášek, Šance pro Příbram

Osadní výbory v Příbrami představují důležitý nástroj pro zajištění komunikace mezi obyvateli jednotlivých částí města a městským zastupitelstvem. Jejich hlavním úkolem je zprostředkovávat podněty, připomínky a návrhy občanů směrem k vedení města, čímž přispívají k efektivnímu řešení místních problémů a potřeb. Přínos osadních výborů pro občany spočívá především v jejich schopnosti rychle reagovat na aktuální potřeby a problémy v jednotlivých částech města. Díky své znalosti místních podmínek mohou členové výborů efektivně identifikovat a předkládat návrhy na zlepšení infrastruktury, pořádání kulturních a společenských akcí či řešení bezpečnostních otázek. Tyto aktivity přispívají k posilování komunitního života a k vytváření lepšího prostředí pro všechny obyvatele. 

Úspěšné fungování osadních výborů je však závislé nejen na aktivitě a angažovanosti jejich členů, ale také na ochotě města naslouchat a spolupracovat. Je nezbytné, aby město mělo vytvořenou strukturu, která dokáže efektivně přijímat podněty od osadních výborů, zpracovávat je a následně je proměňovat v konkrétní opatření. Pokud chybí vůle či schopnost vedení města reagovat na návrhy osadních výborů, hrozí, že veškerá snaha a aktivita těchto výborů zůstane bez výsledku. Proto je důležitá oboustranná komunikace a nastavení procesů, které umožní, aby hlas občanů měl skutečný dopad. 

Osadní výbory tedy mohou být silným partnerem pro město i obyvatele, pokud jsou vedeny angažovanými lidmi a podporovány komunitou. Jejich význam spočívá nejen v přenosu informací mezi občany a městem, ale také ve schopnosti hledat a realizovat řešení, která přispívají k rozvoji jednotlivých lokalit. Právě tato symbióza může vést k výraznému zlepšení kvality života v Příbrami a jejím okolí.

 

Jiří a Petra Novotných, Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Osadní nebo místní výbory mohou být zřizovány zastupitelstvem obce na základě § 120 zákona o obcích. Jsou složené z občanů obce s trvalým pobytem v příslušné části obce. Osadní výbor (OV) je jediným druhem výboru zastupitelstva (§ 117 zákona o obcích), jehož předsedou nemusí být člen zastupitelstva. V Příbrami máme dokonce 13 výborů, aktuálně je funkčních 12. Přínos vidíme v jejich působení, kdy navrhují radě i zastupitelstvu města různé náměty v dané lokalitě a zároveň tak přispívají k jejímu rozvoji. Projednávají na svých schůzích různá témata od dopravy a parkování až po zajištění obecně prospěšných zařízení (např. nová dětská hřiště, transformace dopravy v některých částech města apod.).

Předseda OV má právo vystoupit na jednání zastupitelstva a sdělit své poznatky či požadavky, případně požadovat vysvětlení. Velice si vážíme všech členů výborů, jenž dělají tuto práci nezištně a dobrovolně ve svém volném čase. Chtěli bychom zmínit např. Zdeňka Martinka, předsedu OV Žežice, který se o svoji osadu řádně stará a účastní se většiny jednání zastupitelstva. Nebojí se vystoupit a informovat všechny přítomné, i ty, kteří sledují zasedání zastupitelstva v přímém přenosu, o aktivitách a problémech na daném území, čímž máme všichni zpětnou vazbu. Jedná se o dobrovolnou a chvályhodnou činnost, která přináší všem občanům, zejména těm, kteří se v dané lokalitě nepohybují, informace o dění a potřebách zdejších občanů.

 

Markéta Škodová, Spojenci – TOP 09, Starostové a nezávislí, Politické hnutí Hlas, SOS Příbram a nezávislí kandidáti

Příbramské osadní výbory představují velmi důležitý prvek v životě i ve správě našeho města. Jejich členky a členové, kteří práci v nich a pro konkrétní městské části vykonávají ve svém volném čase a zadarmo, často patří mezi výrazné osobnosti společenského, sportovního i kulturního života. Bývají to dobré a aktivní duše, lokálpatrioti, místní názoroví vůdci a influenceři… Velmi často se účastní různých spolkových aktivit, jsou to naši sousedé, instalatéři, lékaři, pekařky, hasiči, učitelé nebo podnikatelé. Zkrátka aktivní lidé, jimž není to, jak vypadá jejich okolí a nakonec taky město, kde žijeme my všichni, lhostejné.

Je jen dobře, že zákony pamatují i na to, že zastupitelstva obcí si kvůli většímu porozumění potřebám konkrétních lokalit mohou zřizovat výbory jako svůj poradní orgán. V minulých volebních obdobích bývalo dobrým zvykem, že se všemi předsedy výborů a současně se zástupci příspěvkových organizací a odborů městského úřadu se vedení města setkávalo na pravidelných schůzkách. Myslíme si, že je veliká škoda, že se to tak neděje i nyní. Namísto toho je někdy – představitelům radnice lahodící – hlas menšiny vydáván za hlas většiny, a naopak někteří představitelé výborů jsou vedením města i při jednání zastupitelstev pranýřováni. My každopádně všem, kteří ve výborech působí, velmi děkujeme – je to totiž i jejich práce, která dělá naše město lepším místem k životu. V drobných i velkých věcech.

 

Miroslav Peterka, ODS

Osadní výbory (OV) fungují – některé více, některé méně, ale celkově jsou tato uskupení funkční (vždy záleží na vedení daného výboru) a pomáhají městu se znalostí místního prostředí. Ze začátku mého působení v tomto volebním období chvilku trvalo, než jsme si vzájemně nastavili nová pravidla, ale dnes to, myslím, funguje. V řadě OV se nám daří plnit jejich požadavky, v některých méně, ale ne snad proto, že bychom nechtěli, ale narážíme mnohdy na finanční a technické limity. Co chci ještě připomenout, je skutečnost, že zvláště v těch větších OV, jako jsou Březové hory nebo Zdaboř, probíhají investiční akce nad rámec požadavků OV. V tom mají tyto čtvrti výhodu oproti jiným částem města, které OV nemají. Intenzivní spolupráce s jednotlivými výbory nás čeká při zavádění sběru tříděného odpadu přímo od jednotlivých domů (door-to-door, D2D). Pokud vše poběží jako při pilotním projektu D2D ve Zdaboři, není se čeho obávat.

 

Simona Luftová, Česká pirátská strana

Osadní výbory (OV) jsou neodmyslitelnou součástí života v Příbrami a okolí. Jejich hlavním úkolem je zastupovat zájmy obyvatel jednotlivých částí města, identifikovat lokální problémy a navrhovat konkrétní řešení. Tím se stávají mostem mezi občany, jejich potřebami a vedením města. Oceňujeme, že výbory dokážou přenést konkrétní problémy přímo na radnici, kde by bez jejich jednání mohly zůstat přehlédnuty. 

Práce OV se může na první pohled zdát nenápadná a skrytá ve stínu větších městských projektů. Přesto jsou to právě osadní výbory, které přinášejí pro obyvatele nejvíce hmatatelné výsledky. Ať už jde o opravy chodníků, údržbu veřejných prostranství nebo organizaci kulturních a sportovních akcí. 

Nicméně vyhovět všem potřebám a názorům obyvatel není pro výbory vždy jednoduché. O to složitější bývá vyjednávání s vedením města, které má často jiné priority, než je např. místní chodník nebo veřejná zeleň. Proto považujeme za důležité, aby se místostarosta se zástupci osadních výborů setkával častěji než pouze dvakrát ročně. Pravidelná setkání by pomohla vedení města lépe reflektovat aktuální potřeby občanů a zajistit odpovídající finanční prostředky na potřebné opravy, údržbu a další projekty. 

Kromě praktických záležitostí hrají OV významnou roli i v posilování komunitního života. Organizováním sousedských setkání, tradičních oslav nebo brigád pomáhají lidem lépe se poznat a vytvářet silnější sounáležitost s místem, kde žijí. Bohužel se tyto aktivity postupně vytrácejí či již vytratily. Mnoho lidí o existenci výborů ani neví nebo nemá zájem se zapojit. Někteří kritizují, ale nepřinášejí žádná konstruktivní řešení. Pasivita občanů je pro město škodlivá – lhostejnost k místním problémům vede k úpadku občanského života. Činnost OV by město mělo více podporovat a propagovat, např. pravidelným informováním v městském zpravodaji. Tím by se mohlo podařit zapojit více lidí do místního dění. 

Podporujeme návrh, který je i součástí našeho volebního programu, aby každá městská část Příbrami měla svůj OV. V Příbrami je řada míst, která jsou zanedbaná, a vedení města to mnohdy nevnímá. Zřízení výborů v každé části města by pomohlo zlepšit informovanost a zajistit lepší péči o všechna místa v Příbrami. 

Na závěr bychom rádi vyjádřili uznání všem osadním výborům, minulým i současným, které této činnosti věnují svůj čas a energii, někteří už řadu let. Vykonávají tuto práci dobrovolně a ve svém volném čase, protože jim záleží na osudu místa, kde žijí. Za to jim patří naše upřímné poděkování.

 

Jan Konvalinka, ANO 2011

Naše město je doširoka rozkročené v krajině a svou členitostí předčí i jiná města podobné velikosti. Člověk neznalý místních poměrů by se mohl domnívat, že snad sousedíme s několika vesnicemi, které jistojistě musí mít svůj obecní úřad a svého starostu. Není to tak. Osad máme třináct (osadní výbor v Brodu není v současnosti personálně obsazen). Některé jsou geograficky zcela jasně odděleny – třeba Bytíz nebo Orlov, jiné jsou vlivem rozrůstající se zástavby spíše součástí širšího centra města – třeba Březové Hory nebo Zdaboř. 

Názory na fungování a vůbec existenci osadních výborů se různí. Osobně jsem rád za to, že je máme a že fungují. Některé jsou aktivní více, jiné méně. Paušálně vzato všechny víceméně plní úlohu spojovacího článku mezi radnicí a občany ze vzdálenějších končin katastru. Funguje předávání informací z jedné strany na druhou, stejně tak jsou přenášeny podněty občanů k vedení města. Nadstavbou fungování osadních výborů je i podpora komunitního života. Často ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči jsou pořádány milé akce pro veřejnost. Vzpomenu třeba na tradiční turnaj v nohejbale v Lazci nebo zahájení adventu v Žežicích. Skvělá je i akce Zavržická šlapka, která se též koná každoročně. 

Kromě zmíněných věcí se osadní výbory starají i o zvelebování okolí. K tomu jim slouží prostředky vyčleněné z rozpočtu města. Za ně si výbory mohou pořídit např. herní prvky, ukazatel rychlosti nebo cokoliv, co si obyvatelé osady žádají. 

Práce osadních výborů si velice vážím. Předsedové a předsedkyně výborů jsou takovými malými starosty a starostkami v té své části města a často mají plnou hlavu problémů a požadavků, které jsou na ně od „osadníků“ kladeny.

Rubriku zpracoval:
Stanislav D. Břeň 

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne