Slider

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram: Svátek klasické hudby v srdci Čech

Kultura | Březen 2025

Festival zahájí Dresdner Philharmonie, jeden z nejuznávanějších evropských orchestrů. Foto: Oliver Killing

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram letos vstupuje do svého 56. ročníku a od 22. dubna do 3. června 2025 přinese do celého příbramského regionu bohatý program plný špičkových umělců a jedinečných koncertů. Tento festival, který nese jméno jednoho z nejvýznamnějších skladatelů světové hudby, propojuje Dvořákův odkaz s díly dalších českých i zahraničních skladatelů a zároveň představuje Příbramsko jako inspirativní kulturní centrum.

 

Letošní festival zahájí Dresdner Philharmonie, jeden z nejuznávanějších evropských orchestrů. Filharmonie je známá svou precizností a energií a pro příbramské publikum si pod vedením dirigenta Markuse Poschnera připravila program, v němž zazní vrcholy německého romantismu: Schumannův Houslový koncert d-moll a Brahmsova Symfonie č. 2 D-dur. Sólistkou večera bude světově proslulá houslistka Antje Weithaas, která vystupuje s Berlínskými filharmoniky, Londýnským symfonickým orchestrem a dalšími prestižními soubory. Tento večer slibuje být vrcholným hudebním zážitkem festivalu.

 

Festival propojuje českou a evropskou hudbu

Dramaturgie 56. ročníku se zaměřuje na spojení českých a německo-rakouských skladatelů, čímž připomíná Dvořákovy první zahraniční úspěchy. Vedle zahajovacího koncertu festival nabídne např.:

- Sólo pro krále – koncert barokní hudby v podání Jany Semerádové a souboru Collegium Marianum;

- Projekt Don G – netradiční provedení hudby W. A. Mozarta v podání Clarimonia Ensemble a klarinetisty Irvina Venyše;

- Mozartovy dopisy – hudebně-dramatický program s herečkou Annou Polívkovou, sopranistkou Vandou Šípovou a klavíristou Michalem Maškem;

- Koncert Atalante Quartettu – rakouské smyčcové kvarteto tvořené absolventy univerzit ve Vídni a Salcburku;

- Koncert s názvem Kurt Weill a německý meziválečný kabaret – open-air koncert s Teresou Trnkovou a klavíristou Petrem Ožanou.

 

Tradiční benefiční koncert pro vilu Rusalku

Každý rok 1. května festival připomíná výročí úmrtí Antonína Dvořáka benefičním koncertem v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Letos zde vystoupí Lubomír Brabec, jeden z nejvýznamnějších českých kytaristů. Součástí tohoto dne bude i mimořádné zpřístupnění Dvořákovy vily Rusalky a tematický turistický pochod, pořádaný ve spolupráci s Památníkem A. Dvořáka a Knihovnou Jana Drdy.

 

Program pro děti a mladé talenty

Festival nezapomíná na nejmladší publikum a přináší několik akcí zaměřených na děti a studenty:

- Dětské operní představení Prodaná nevěsta v úpravě pro nejmenší diváky;

- ZUŠ Open – koncert nejlepších studentů základních uměleckých škol regionu;

- Den s Antonínem Dvořákem – projekty ve školách, koncerty a interaktivní programy;

- Interpretační seminář pro studenty pod vedením klavírního virtuosa Lukáše Klánského.

 

Velkolepé finále: Carmina Burana

Festival zakončí 3. června 2025 v Divadle A. Dvořáka Příbram ikonická skladba Carmina Burana od Carla Orffa. Pod taktovkou Marka Štilce vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů, sólisté Lucie Silkenová, Daniel Matoušek a Filip Bandžak, operní sbor Severočeského divadla a příbramské sbory Canzona a Canzonetta. Součástí večera bude také předání Ceny města Příbrami a vyhlášení vítěze 10. ročníku Kompoziční soutěže.

 

Festival v kulisách historických památek

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram není jen o hudbě – propojuje klasickou hudbu s unikátními historickými místy. Koncerty se konají v Divadle A. Dvořáka v Příbrami, Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, na Svaté Hoře, v Zámku Dobříš, v historických kostelech, špejcharu ve Hvožďanech i v industriálním prostředí Hutě Barbora. 

Díky této jedinečné kombinaci se festival řadí mezi nejvýznamnější hudební události v České republice a každoročně přitahuje návštěvníky nejen z celé země, ale i ze zahraničí. Festival je příležitostí zažít výjimečnou hudbu v jedinečných prostorách a objevit genius loci regionu, který inspiroval jednoho z největších světových skladatelů. 

Informace o všech koncertech i prodeji vstupenek naleznete na webových stránkách festivalu hfad.cz. 

Albína Dědičík Houšková
Hudební festival Antonína Dvořákaiktogramy

 

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne