Historie ožívá: Posvícenské dobroty, archeologické dílny a havířské šprýmy
Volný čas | Říjen 2024Běh pro republiku startuje už tradičně z brány Památníku Vojna. Foto: HMP
Hornické muzeum Příbram připravilo na říjen program, ve kterém si každý najde to své. Těšit se můžete mj. na speciální prohlídky podzemí, archeologický workshop nebo celodenní zábavní program s hrami pro děti.
V říjnu se ve Vysokém Chlumci tradičně konalo posvícení – hospodyně měly plné ruce práce s vařením a pečením, hospodáři zase připravovali statek na zimu. Všichni museli ještě přiložit ruku k dílu, než nastal zimní čas dlouhých večerů, při kterém se sousedi scházeli na kus řeči, přástky nebo draní peří. Ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram, posvícenskou atmosféru návštěvníci zažijí v neděli 13. října od 10.00 do 16.00. Sami si vyzkouší přípravu některých pokrmů, nějakou tu dobrotu i ochutnají, projdou se skanzenem v kouzelném podzimním období a na chvíli se přenesou v čase o 200 let nazpět. Základní vstupné je 100 korun, snížené 60 korun.
Archeologické dílny
Pro malé i velké zájemce o historii jsou jako stvořené archeologické dílny, při kterých se účastníci v archeology na chvíli promění a okusí radosti i strasti této atraktivní vědy. Akce se koná při příležitosti Mezinárodního dne archeologie v sobotu 19. října od 10.00 do 17.00 v kulturně vzdělávacím centru na dole Anna, vstupné činí 30 korun. V tento den je navíc možné navštívit také program s názvem Dědo, jak to tenkrát bylo?, který se odehrává v podzemí dolu Anna.
Vzpomínky havířů ožijí na programu pro celou rodinu
Jak název programu Dědo, jak to tenkrát bylo? napovídá, jeho hlavní náplní budou vzpomínky na práci a život horníků na Příbramsku. Interaktivní a přívětivou formou se zde o víkendu 19. a 20. října děti i dospělí dozví mnoho zajímavých informací od pamětníků, svezou se důlním vláčkem, prohlédnou si část zdejšího podzemí a také parní těžní stroj. Muzeum tuto akci doporučuje nejen rodičům s dětmi, ale i prarodičům – někteří z nich pojednávanou dobu v Příbrami zažili, jiní o ní možná slyšeli vyprávět své blízké.
Začátek programu je vždy v celou hodinu, první začíná v 9.00, poslední v 16.00. Vzhledem k omezené kapacitě vláčku je vhodná předchozí rezervace na čísle 318 630 149. Vstupné je 60 korun, jako bonus dostanou návštěvníci možnost zúčastnit se navazující prohlídky podzemí za sníženou cenu 10 korun.
Běh pro republiku
V neděli 20. října se v okolí Památníku Vojna, pobočky Hornického muzea Příbram, koná Běh pro republiku, jehož cílem je připomenout si vznik republiky i osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních. Trasa dlouhá 5 km zavede běžce na místa spjatá s osudy politických vězňů, kteří byli ve vykonstruovaných procesech odsouzeni na dlouhá léta žaláře právě v bývalém lágru Vojna. Organizátoři akce se inspirovali v Berlíně, kde je každoročně pořádán běh podél Berlínské zdi jako připomínka všech, kteří zahynuli při pokusu dostat se v letech 1961–1989 na svobodu.
V 9.00 začíná registrace běžců v Památníku Vojna, v 10.00 je start závodu dětí na 200 m, v 10.25 startuje pěší závod a v 10.30 vybíhají dospělí na 5 km.
Neblahé osudy nespravedlivě perzekvovaných osob si mohou zájemci připomenout v průběhu celého roku, a to díky naučné stezce s názvem Po stopách politických vězňů. Na její trase je rozmístěno sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. Prostřednictvím těchto příběhů stezka propojuje Památník Vojna, Lešetice, Žežice, Brod, vlakové nádraží v Příbrami a Svatou Horu.
Havířské šprýmování
Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje v pondělí 28. října otevírá Hornické muzeum Příbram své expozice i mimopříbramské pobočky (s výjimkou Uranového dolu Bytíz) za symbolické vstupné jedna koruna. V areálu Ševčinského dolu bude navíc od 10.00 do 16.00 připraven zábavný program pro rodiny s dětmi s názvem Havířské šprýmování, který hravou formou přiblíží práci i každodenní život horníků v minulosti. Návštěvníci se mohou těšit např. na zábavné hry a kvízy s hornickou tematikou, na jízdu hornickým vláčkem nebo na hledání vzorků minerálů na odvalu.
Stanislava Charvátová
Hornické muzeum Příbram