Slider

Forenzní značení je i letos zdarma

Bezpečná Příbram | Červenec 2021

Značení probíhá přímo na služebně městské policie či na jiném předem dohodnutém místě.

Od roku 2018 je prostřednictvím Městské policie Příbram občanům města nabízena služba Forenzního značení jízdních kol či koloběžek, tedy metody, která v případě odcizení předmětu usnadňuje jeho identifikaci.

Kola, koloběžky, invalidní vozíky – to vše jsou předměty, jejichž pořizovací cena se pohybuje v řádech tisíců až desetitisíců korun. Zároveň jde o předměty, které jsou velmi často terčem zlodějů a mnohdy následně velmi špatně dohledatelné. Krokem k ochraně zmíněných předmětů, tedy k lepší identifikaci majitele, je metoda forenzního značení pomocí syntetické DNA. 

Od roku 2018, kdy se město Příbram za finanční podpory Ministerstva vnitra do forenzního značení zapojuje, označili strážníci Městské policie Příbram několik stovek předmětů v hodnotě přesahující částku osm milionů korun. 

Značení probíhá přímo na služebně městské policie či na jiném předem dohodnutém místě a samotný úkon, při kterém je na daný předmět umístěna mikrotečka, zabere zhruba 30 minut. Každý označený předmět je zaevidován v národním registru forenzního značení REFIZ a označen samolepkou, která upozorňuje, že je snadno identifikovatelný. 

Značení v letošním roce se prování od 1. června ve všední dny od 9.00 do 14.00, a to vždy po předběžné domluvě na telefonním čísle 775 855 565. Značení je naneseno zdarma.  

Eva Švehlová, Městský úřad Příbram

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne