Slider

Dotační program pro vrcholový sport počítal s tím, že kluby zůstanou navždy v nejvyšší soutěži

Sport | Listopad 2024

Mnoho příbramských sportovních klubů se věnuje dětem a mládeži. Foto: shutterstock

Renáta Vesecká, předsedkyně sportovní komise, dlouhodobě pracuje na rozvoji sportu v Příbrami. V rámci komise se věnuje jak sportovním dotacím pro kluby a jednotlivce, tak i revitalizaci sportovišť. Aktuálně komise řešila změny v podpoře nejvýznamnějších příbramských klubů. Podklady ohledně změn v dotačním programu pro komisi zpracovala pracovní skupina Sport 2030.

 

Čím se zabývá sportovní komise?

Sportovní komise se věnuje všem záležitostem týkajícím se sportu, přičemž její hlavní náplní je správa sportovních dotací. Komise se zabývá jak programovými, tak i individuálními dotacemi, ať už pro sportovní kluby, organizátory akcí nebo jednotlivé sportovce.

 

Proč jsou nutné individuální dotace a sportovci si nemohou podat žádost už na začátku předchozího roku?

Sportovní kluby a organizátoři akcí mají podávání dotací často dobře zvládnuté. Někdy se ale objeví akce, o které se v předchozím roce ještě nevědělo, nebo situace, kdy sportovec nečekaně postoupí v soutěži. Tyto události se nedají předem odhadnout. Město chce samozřejmě podporovat úspěšné sportovce a významné sportovní aktivity. Individuální dotace jsou důležité i v případě, kdy sportovec nebo klub přijde o vybavení, které potřebuje pro svou činnost.

 

Proč mají sportovní kluby stále méně peněz od sponzorů?

Vidím v tom určitou absenci podpory ze strany státu. Měl by zvýšit daňové úlevy pro firmy, které se rozhodnou podpořit sport a aktivní pohyb. V současné době totiž podniky nemají dostatečnou motivaci k takové podpoře. Přitom i v Příbrami máme velké firmy, které by mohly významně přispět ke sportovnímu dění ve městě.

 

V září jste v komisi projednávali změnu programu Podpora vrcholového sportu a v říjnu se tímto tématem zabývalo i zastupitelstvo a ustanovilo program Významné sportovní kluby. Proč?

Příbram má několik úspěšných klubů, jako je 1. FK Příbram, HC Příbram a VK Trox Příbram. Bohužel fotbalový klub sestoupil do třetí nejvyšší soutěže. Tyto kluby jsou významné nejen sportovně, ale mají i kulturně-společenský přesah. Původní nastavení dotačního programu počítalo s tím, že kluby hrají v nejvyšších soutěžích, ale nikdo nepředpokládal, že by mohly sestoupit. Přitom některá družstva těchto klubů stále hrají v těch nejvyšších soutěžích. Stejně jako v životě, i ve sportu občas nastanou krize, a město by mělo kluby v těchto časech podržet.

 

Jedním z kritérií pro poskytnutí dotace pro vrcholové kluby by mělo být mediální pokrytí. Město si nechalo vypracovat analýzy od firem Newton a Mediaboard. Co z nich vyplývá?

Na základě mediální přítomnosti jednotlivých klubů bylo určeno, že kluby jsou často zmiňovány v celostátních médích a šíří dobré jméno Příbrami.

 

Lze pozorovat nějaký přímý efekt, například že do Příbrami přijíždí více turistů nebo že se sem lidé stěhují?

Existují určité analýzy v oblasti turismu, ale sledovat tento vliv je obecně velmi složité. Na rozhodování lidí působí mnoho faktorů. Nicméně šíření dobrého jména města má podle mého názoru dlouhodobý smysl. Navíc sportovní kluby se starají o stovky dětí.

 

Ale i další kluby, jako Spartak nebo TJ Baník, mají stovky členů…

I Spartak vykázal nějaké výsledky v měřeních. Je pravda, že menší kluby jsou v tomto ohledu znevýhodněné, ale nikdy nelze nastavit systém, který by byl stoprocentně spravedlivý.

 

Na nový program půjde 10,5 milionu korun. Je to adekvátní částka?

Je to dlouhodobě stabilní částka, ale kluby čelí rostoucím nákladům a všeobecné zdražování jim situaci komplikuje. Na základě sportovní analýzy od firmy Popelka Lokal Sport jsme se v akčním plánu zavázali postupně zvyšovat investice do sportu. Pokud se ptáte na adekvátnost, je potřeba zvážit širší kontext. Například mezi dětmi a mládeží se zvyšuje riziko obezity, což má vážné důsledky nejen na fyzické zdraví, ale i na psychiku a schopnost učení. Prostředky, které věnujeme na prevenci a řešení těchto problémů, jsou ve srovnání s možnými následky velmi nízké. Máme třeba skvělý program Trenéři ve škole, kdy sportovní trenéři docházejí za dětmi přímo do škol. Tento program vytváří emocionální vazbu, která děti motivuje ke sportu. Trenéry ale musíme platit, nemohou to dělat zdarma.

 

V rámci skupiny Sport 2030 se hovořilo o rozvoji místních sportovišť, která dlouhá léta chátrala. Podařilo se rekonstruovat Ryneček, Cihelnu a Cvičnu. Jsou v plánu další renovace?

Plánujeme další rozvoj, například v oblasti ulice Jana Drdy. Zde je připravený projekt na rozsáhlé sportoviště pro osm různých sportů, včetně boulderingu. Během revitalizace ulice byl ale projekt odložen, věřím, že se ho podaří realizovat příští rok. Hřiště by mohlo být podobně úspěšné jako to na Cihelně, které se opravdu povedlo a využívá ho mnoho dětí a mládeže. Z toho mám velkou radost.

 

Jsou v plánu i další hřiště?

Naším cílem je obnovit sportoviště po celém městě a zajistit, aby každá část měla své vlastní hřiště, kde by se děti mohly věnovat různým druhům sportu. 

Stanislav D. Břeň

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne