Díky, že můžem
Školství | Leden 2025Ti nejmenší si ve škole zahráli i pexeso. Foto: ZŠ 28. října
V rámci svého vůbec prvního celoškolního projektového dne oslavila ZŠ 28. října (nejen) demokracii.
Jako člen Sítě přidružených škol UNESCO jsme si v listopadu předsevzali za cíl, že se nezaměříme pouze na státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii, ale předáme našim žákům i hodnoty Mezinárodního dne studenstva. A těm starším zároveň ukážeme, že s demokracií a svobodou slova se pojí i daleko větší občanská zodpovědnost.
Začali jsme v 9. ročníku, neb úkol zněl jasně – vrstevnické učení! Žáci se rozdělili do skupin a v několika hodinách vytvářeli aktivity, jejichž prostřednictvím měli seznámit mladší spolužáky z 1.–5. tříd s událostmi, které v naší národní historii stále velmi silně rezonují. Úlohy byly skutečně pestré a pokrývaly široké spektrum činností. Pro nejmladší si deváťáci nachystali omalovánky, pexesa či puzzle a pro starší pak různé prezentace, pracovní listy a kvízy. Nebylo výjimkou, že jim z vlastní iniciativy obstarali pochutiny, kterými je odměňovali za zapojení do práce. Žáci 4. a 5. ročníku absolvovali během dne další program – Sametovou běhačku a dobovou tělovýchovnou lekci à la Cvičme v rytme, kterou pro ně nachystala učitelka Radka Bechtoldová.
Pravda a láska…
Na druhém stupni byl celodenní program pestrý. Šesťáci svůj den zahájili zhlédnutím filmu Jak to říct dětem, který je provedl studentským průvodem a zásahem Sboru národní bezpečnosti na Národní třídě. Poté přišla na řadu Sametová běhačka, která se původně měla odehrát na zahradě školy, ale deštivé a větrné počasí nás nakonec odklonilo do školních chodeb. Děti odpovídaly na otázky a v závěru se snažily rozšifrovat křížovku, která odkazovala na jeden z nejznámějších citátů Václava Havla: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.“ Žáci po zbytek dne vytvářeli se svými třídními učiteli tematické leporelo.
Sedmáci se sešli v učebně č. 401, kde si vyslechli prezentaci děvčat, která se v loňském školním roce zúčastnila projektu Příběhy našich sousedů. Následovala prohlídka školy s pamětníkem Karlem Pelikánem, který ukázal dětem školu tak, jak ji neznají, protože ji před sametovou revolucí sám navštěvoval. Žáci nakonec zavítali i do sklepa a k protiatomovému krytu, kam se běžně nepodívají. Karel Pelikán je i vášnivým sběratelem, a připravil ve vestibulu výstavu retro věcí – od dobových automobilů, přes psací stroj až po telefon. Následně žáci museli za pomoci tabletů správně odpovědět na otázky ukryté pod QR kódy, načež jim odměnou byla online hra Akce listopad 1989 od České televize. Ve zbytku dne vytvářeli postery či komiksy o tom, jak to u nás vypadalo před a po revoluci.
Kde stál Klement Gottwald
Osmáci měli hned ráno vyrazit s učitelem Jiřím Schmidtem na komentovanou vycházku městem, aby si vyslechli výklad regionálních dějin – mj. si měli ukázat, kde na náměstí 17. listopadu stála ona nechvalně známá socha Klementa Gottwalda. Počasí plány bohužel změnilo, a učitel tak realizoval svůj výklad v učebnách. Později se vydali alespoň na Březové Hory, aby si získané informace propojili s realitou. Ve zbytku dne pak zpracovávali medailonky osobností 17. listopadu z archivu Paměti národa.
Deváťáci se po svých vstupech na první stupeň sešli v učebně č. 401, kde absolvovali workshop s Barborou Hřídelovou na téma Propaganda autoritativních režimů v minulosti a dnes, kdy hlavní myšlenkou bylo, že si máme vážit České republiky a demokratických principů, protože to ani v současné době není všude samozřejmostí. Den pokračoval přednáškou historika prof. Miroslava Vaňka, který jako první zmapoval a zaznamenal vzpomínky aktérů z Národní třídy z roku 1989. Poslední dvě hodiny žáci se svými třídními učiteli vytvářeli tematické lapbooky.
Atmosféru celého dne naprosto skvěle podpořilo dobové oblečení, které se v ČSSR nosilo v 80. a 90. letech, kdy svými outfity bavili přihlížející samotní žáci i značná část pedagogického sboru.
Barbora Hřídelová
ZŠ 28. října