Slider

Diamo sanuje propad na Březových Horách

Život v Příbrami | Prosinec 2022

Propad, ke kterému došlo na konci září, opravuje státní podnik Diamo. Mimo jiné vybudoval dosýpací otvory. Foto: Diamo

Zaměstnanci státního podniku Diamo, z odštěpného závodu SUL Příbram, odborně zajistili propad komunikace v Příbrami-Březových Horách. K propadu došlo koncem září v těsné blízkosti kostela sv. Vojtěcha v městské části Březové Hory. V této oblasti je zdokumentováno několik důlních děl ze 16. století v bezprostředním okolí náměstí J. A. Alise.

Jednalo se o propad jámy Kovářská o průměru 6 metrů a hloubce 1,5 m na výchozu Vojtěšské nadložní žíly, asi jen 3 m od stěny březohorského kostela. Bylo tedy nutné okamžitě postižené místo ohradit mobilním ohrazením proti vstupu nepovolaných osob. Na místě byl přítomen i starosta města Jan Konvalinka.

Zaměstnanci měřického oddělení odštěpného závodu SUL v Příbrami propad zaměřili a poté již bylo možné odstranit žulovou dlažbu. Pod ní se objevila betonová plomba, kterou byl již začátkem 70. let minulého století propad sanován, ale o které dosud nebyly dohledány bližší informace. Zaměstnanci 1. SčV odkryli v blízkosti propadu část poškozené historické kanalizace, do které prosakovala voda z přilehlého vodovodního řadu procházejícího Prokopskou ulicí.

V průběhu října shromáždili zaměstnanci závodu SUL dostupné materiály jak z podnikového archivu, tak ze Státního okresního archivu Příbram, kde se mimo jiné ukázalo, že stavitelé kostela sv. Vojtěcha již v roce 1886 narazili na historická důlní díla související s Kovářskou jámou (Schmied schacht, důl Veselého rytířstva) a celá stavba kostela se z tohoto důvodu musela posunout o několik metrů severovýchodním směrem. Při stavbě nových základů stavitelé použili částečně i beton a železniční kolejnice o výšce 125 mm. 

V rámci částečného průzkumu propadu byla v hloubce asi čtyř metrů odkryta nakloněná část betonové desky o síle 0,7 m, která byla vyztužena ocelovými pruty o průměru 2,5 cm. Význam a stáří této desky zatím nebyly zcela objasněny. Projektant a závodní dolu pro danou oblast Josef Kovář zpracovává projektovou dokumentaci na sanaci propadu železobetonovou deskou s dosýpacími otvory a prostupy pro sanační vrty, které se budou realizovat v další fázi projektu. 

Rozsah a počet těchto vrtů se bude upřesňovat průzkumnými pracemi v okolí propadu a kostela sv. Vojtěcha. Na přelomu října a listopadu zasypali zaměstnanci provozu Příbram propad tříděným kamenivem, které ještě zhutnili ježkovým vibračním válcem. Dále dokončili přípravné práce k realizaci železobetonové desky. 

Ředitel odštěpného závodu SUL Příbram Zbyněk Skála, nastínil další postup prací: „Zajišťovací desku o rozměrech 11 × 6,5 metru a tloušťce 0,3 metru s pěti dosýpacími otvory máme v plánu dokončit do konce listopadu. Po nezbytném vytvrdnutí betonu provedeme následně do konce roku dosyp štěrkového materiálu nad deskou a jeho zhutnění. Začátkem roku se plánují injektážní práce v chodníku, pro zpevnění horninového masivu, pod přilehlou stranou kostela k propadu. Konečné terénní úpravy, ve spolupráci s městem Příbram, zajistíme až po vlastní injektáži.“ Historické stavby v podzemí nás někdy dovedou překvapit, a proto je nutné být připraven. 

Diamo

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne