Slider

Dávat krev chodí i rekordmani s více než 160 odběry

Život v Příbrami | Únor 2025

Primářka Ivana Haintzová v ambulanci, kde se mj. vyšetřují dobrovolní dárci krve. Foto (2×): Martin Janota

Kolik dárců má příbramské nemocnice? Co se děje se odebranou krví? Jak se stát dárcem? A jak se nemocnice snaží oslovit mladé prvodárce? I o tom jsme mluvili s Ivanou Haintzovou, primářkou Hematologicko-transfuzního oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

 

Kolik dárců evidujete? A kolik jich pravidelně, třeba jednou ročně, dává krev?

Celkově máme v evidenci kolem 4500 dárců, z toho aktivních je zhruba 2500. Tito dárci pravidelně přispívají k zajištění dostatečných zásob krve pro naši nemocnici i další zdravotnická zařízení v regionu. Aktivní dárci jsou pro nás nesmírně důležití, protože krev je nenahraditelná a její potřeba je v medicíně stále vysoká.

 

Při jednom odběru, který lze u mužů realizovat až pětkrát ročně, přijde člověk o půl litru krve. Jaké máte rekordmany a rekordmanky v kumulovaném počtu odběrů?

Jsme moc hrdí na naše pravidelné dárce. Někteří z nich již dosáhli ocenění Zlatý kříž I. stupně, které se uděluje za 160 odběrů krve. A co víc, někteří z nich stále pokračují a pravidelně přicházejí darovat krev. Tito lidé jsou pro nás skutečnými hrdiny a jejich obětavost je neocenitelná.

 

K čemu všemu se krev využívá kromě klasické transfuze? Jaké jsou další možnosti jejího zpracování a použití v medicíně?

Odebraná krev se odváží k dalšímu zpracování, kde se z ní získávají jednotlivé složky. Patří mezi ně erytrocyty, které se resuspendují náhradním roztokem a slouží k transfuzi, tak jak ji většina lidí zná. Dále plazma, která se využívá jednak k transfuzi a jednak k výrobě léčiv. Nakonec zpracováváme trombocytární koncentrát, který je nepostradatelný při léčbě pacientů s nízkým počtem krevních destiček. Tyto složky hrají klíčovou roli při léčbě mnoha nemocí a akutních stavů.

 

Co všechno bych měl udělat, pokud bych se chtěl stát prvodárcem? Jaké kroky mě čekají a na koho se mám obrátit?

Všechny potřebné informace máme hned na úvodní straně webu našeho nemocničního webu nemocnicepribram.cz, kde se lze i elektronicky objednat. Je také možné zavolat na náš telefon a domluvit si termín. Při hovoru rádi zodpovíme všechny dotazy od zájemců. Na sjednaný termín pak stačí přijít se dvěma průkazy totožnosti a my se již o vše postaráme. Je to jednoduché a proces je přizpůsoben tak, aby byl co nejpohodlnější pro každého dárce.

 

Jak se připravit na první odběr? Bolí vpich jehly? Je odběr nepříjemný? Trvá dlouho?

Před odběrem je důležité dodržet několik zásad. Člověk by neměl pít alkohol, kouřit, ani jíst příliš tučná jídla. Naopak by měl hodně pít a přijít zdravý. Dárce podstoupí dva odběry. První, malý odběr, při kterém kontrolujeme krevní obraz, většina dárců ani necítí. Samotný odběr, který trvá asi 10 minut, je o něco náročnější, ale stále většina dárců vnímá pouze krátké nepohodlí při vpichu jehly. Naši zdravotníci mají bohaté zkušenosti a zajišťují, aby byl celý proces co nejméně stresující.

 

Je odběr krve pro zdravého člověka nějak zdravotně zatěžující? Jak dlouho trvá, než se krev v organismu zcela obnoví, a je třeba dodržovat po odběru nějaký speciální režim?

U zdravých lidí jsou rizika minimální. Objem krve se obnoví během 24 hodin a složky krve se dotvoří přibližně za tři týdny. Po odběru doporučujeme klidový režim, aby se tělo mohlo rychle regenerovat. Naopak dárcovství krve může mít i zdravotní výhody, například včasné odhalení některých zdravotních problémů díky pravidelným kontrolám.

 

K dárcovství krve se snažíte motivovat i mladé lidi, například prostřednictvím soutěže škol. Můžete podrobněji vysvětlit, jak tato soutěž funguje, o co konkrétně jde?

Soutěž jsme pojmenovali Krevní challenge a je určená pro studenty středních škol, kterým je již 18 let. Školy mezi sebou soutěží o hlavní cenu – pomaturitní večírek v Junior klubu. Akci pořádáme společně s městem Příbram. I když je nyní přihlašování uzavřené, plánujeme soutěž spustit opět v září, takže se mohou zájemci těšit na další kolo.

 

Mohu pravidelně darovat krev i v případě, že mi je například šedesát let? Jaké věkové a zdravotní limity musí dárce splňovat, aby byl k odběru připuštěn, a existují situace, kdy je darování krve vyloučeno?

Dárcem krve může být zdravý člověk od 18 do 65 let s váhou minimálně 50 kilogramů. Pro prvodárce doporučujeme věkovou hranici do 60 let. Konkrétní zdravotní limity jsou uvedeny v takzvaném Poučení pro dárce krve na webu nemocnice a další zdravotní aspekty vyhodnotí lékař při kontrole před odběrem. Každý odběr je pečlivě monitorován, aby byl bezpečný pro dárce.

 

V závislosti na příslušnosti ke zdravotní pojišťovně bývají i dobrovolní dárci různým způsobem odměňováni. Jaké jsou benefity ze strany nemocnice, pojišťoven i daňového systému?

Za každý odběr si dárce může snížit základ daně o tři tisíce korun. Pojišťovny často nabízejí zajímavé benefity, například příspěvky na zdravotní služby nebo volnočasové aktivity. Naše nemocnice navíc připravila dárkové předměty a jména dárců od 10. odběru se objevují na takzvané Zdi slávy. Dárci se také mohou zúčastnit Díky!Festu, což je hudební akce na oslavu jejich přínosu.

 

Kdy a kde se letos uskuteční Díky!Fest? Můžete prozradit, kteří interpreti vystoupí a na co konkrétního se návštěvníci mohou těšit?

Díky!Fest se uskuteční 13. června letošního roku v letním kině. Akci pořádáme na počest Světového dne dárců krve, který připadá na 14. června. Letos se mohou návštěvníci těšit na pestrý program. Vystoupí například raper Raego, písničkář Michal Horák, příbramská kapela Jazz Faces, oblíbená skupina UDG a zpěvačka Anna K. Výběr interpretů reflektuje naši snahu oslovit široké publikum a současně ocenit nejen jejich hudební talent, ale i jejich přínos společnosti.

Díky!Fest je skvělou příležitostí, jak spojit propagaci dárcovství krve s kulturním zážitkem. Předminulý rok jsme poprvé překonali hranici šest tisíc odběrů a vloni to bylo 6305 odběrů. Věříme, že i díky této akci se nám podaří motivovat další dárce.

Stanislav D. Břeň

 

Ivana Haintzová

V Oblastní nemocnici Příbram pracuje od roku 1996 – nejprve na interním oddělení. Hematologii a transfuzní medicíně se věnuje od roku 2008, primářkou se stala v červnu 2023. Vystudovala 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor všeobecné a preventivní lékařství.

 

 

Kdo může darovat krev

Bezpříspěvkovým dárcem krve se může stát každý občan ve věku 18–65 let. Poprvé dárcem krve ve věku nad 60 let je možno se stát jen se souhlasem lékaře transfuzního oddělení. U cizinců je nutno doložit potvrzení o trvalém pobytu v ČR a je nutná dobrá komunikace v českém jazyce. O způsobilosti dárce rozhoduje lékař, který se řídí platnými směrnicemi a doporučenými postupy České společnosti pro transfuzní lékařství. Minimální odstup mezi odběry plné krve činí 10 týdnů, ale doporučeny jsou u mužů čtyři odběry do roka a u žen tři odběry plné krve do roka.

zdroj: nemocnicepribram.cz

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne