Slider

Čtenáři ohodnotili Kahan

Názory | Únor 2025

Kahan vychází 11x ročně a přináší občanům informace z města: Foto: Pavel Kučera

Od začátku listopadu do konce prosince loňského roku se mohli zájemci vyjádřit v anketě o zpravodaji Kahan.

Dotazník s otázkami vyšel v listopadovém vydání a odpovědi bylo možné vyplnit v listinné podobě nebo v elektronickém formuláři. Na celkem jedenáct otázek reagovalo až 355 respondentů, převážná většina odpovědí byla online. Z ankety vyplývá, že Kahan nejvíce čtou lidé ve věku 31–50 let (48 %) a 51–70 let (27 %).

Na následujících řádcích přinášíme zestručnělou podobu výsledků ankety ke zpravodaji Kahan. Kompletní přehled si lze prohlédnout na adrese  https://kahan.pribram.eu/data/31.pdf nebo po naskenování QR kódu. Výsledky se zabývá redakce i redakční rada publikace.

 

Číst celý, prolistovat, nečíst

První otázka zněla „Čtete městský zpravodaj Kahan?“. Z výsledků vyplývá, že 62 % respondentů přečte nadpoloviční většinu zpravodaje. Celý jej čte 30 % respondentů, více než dvě třetiny 21 % čtenářů, více než polovina obsahu zaujme 11 % odpovídajících a několik článků si přečte pětina. Číslo prolistuje 6 % a nečte jej 12 % respondentů. 

Ti, kteří jej nečtou, uvedli také konkrétní důvody. Např.: „Zpravodaj nereflektuje otázky občanů města na to, co je trápí. Je hezké, že si tam radní politici dělají agitku za peníze občanů, ale zpravodaj samotný postrádá i kritickou část vůči radnici – radní nemusí obhajovat svá rozhodnutí a občas nedostává prostor se vyjádřit k danému tématu. Pokud už tam něco takového naleznu, tak naprosto v minimální formě. Tudíž pro mě postrádá smysl to číst.“ Další kritická reakce zněla: „Protože to vnímám jako neekologický počin a nevyžádanou poštu do schránky – nehodlám to podporovat.“

 

Cílená versus plošná distribuce

Redakční rada zpravodaje Kahan dlouhodobě zvažuje, jak učinit Kahan ekologičtější, snížit náklady na tisk a distribuci a také nedoručovat zpravodaj občanům, kteří o něj nemají zájem. Proto část otázek směřovala k formám distribuce. Na otázku „V jaké formě je pro vás Kahan nejdostupnější?“ odpovědělo 84 % dotázaných, že v papírové, na elektronickou podobu připadlo 14 %, 2 % jsou pro audio verzi. Kahan je dostupný ve všech zmiňovaných formátech (poštovní schránky, kahan.pribram.eu nebo kahan.pribram.eu/audionahrávky). 

Město Příbram platí dodavateli za plošnou distribuci. Proto další otázka směřovala k periodicitě doručení. Na otázku „Dostáváte zpravodaj pravidelně, tedy měsíčně s výjimkou letního dvouměsíčníku?“ odvětilo 68 % dotázaných „určitě ano“, 22 % „spíše ano“. Desetina všech odpovědí připadla na varianty „spíše ne“ a „určitě ne“. Čtenáři mohou nedodané výtisky reklamovat na e-mailu kahan@pribram.eu.  

Někteří respondenti uvedli návrhy, jak při distribuci postupovat efektivněji: „Distribuce do registrovaných adres plus distribuční stojany na frekventovaných místech, například nádraží, nemocnice, nákupní centra.“; „Možnost vyzvednout si Kahan na poště. A kalendář akcí k dispozici na vývěskách společně s kinem.“; „Samostatné články i audio.“ Periodicita vydání – nyní jedenáctkrát ročně – čtenářům v převážné většině (84 %) vyhovuje. 

Vzhledem k výše řečenému ohledně distribuce byla důležitá otázka „Byl/a byste pro změnu distribuce Kahanu?“. Odpovědi pro plošnou a cílenou distribuci mají prakticky stejnou četnost (více v koláčovém grafu).

 

Lepší dvojka

Část otázek směřovala k obsahu publikace. Na škále 1–5 (školní známkování) mohli čtenáři hodnotit, jak si Kahan stojí z různých hledisek – srozumitelnost sdělení, informační hodnota, tematická rozmanitost, grafická podoba, distribuce, množství reklam či kvalita fotografií. Celková průměrná známka je „lepší dvojka“ (1,9). Podrobnosti jsou v pruhovém grafu. Celkem 84 % („určitě ano“ a „spíše ano“) respondentů by doporučilo Kahan k přečtení svým přátelům.

 

Tipy čtenářů

Redakce také zjišťovala, jaká témata čtenářům chybějí. Přišlo několik desítek návrhů, na následujících řádcích přinášíme vybrané, komplet je v elektronické verzi.

„Např. zde pravidelně zveřejnit přehled různých organizací dle zájmu – např. vše pro seniory, vše pro zdravotně postižené, vše pro mimoškolní činnost, vše pro sport... Na internetu je spousta informací, ale často chybí ucelený přehled. Velmi šikovná je např. část věnovaná zápisům do škol a školek – to máte vždy velmi dobře zpracované. Navíc i v této technické době nemají všichni zkušenosti s aktivním vyhledáváním informací z relevantních zdrojů. Chválím rozhovory se zajímavými osobnostmi z Příbramska (p. Chvalník) – kvalitních rozhovorů i s možná méně známými, o to zajímavějšími lidmi, je málo. Zkuste např. téma příbramští obchodníci – p. Říha, Volák...“

„Názor občanů a místních k danému tématu, která se jich týkají. Nulový prostor, kdy se mohou vyjadřovat i zaměstnanci radnice – např. co je trápí, co naopak mají na své práci rádi, jejich názor k tématu, pokud je relevantní k jejich pozici.“

„Parkování v Příbrami 1, přeplněné parkoviště u Uranu a prázdný parkovací dům, rezidenti nemají kde parkovat, přestože si platí parkovací karty, chybí zóna pro rezidenty.“

„Zajímavá místa, která navštívit s dětmi.“

„Časopis by mohly zpestřit krátké rozhovory s náhodnými občany. Například tematicky zaměřené rozhovory – rodič dítěte, řidič autobusu, důchodce, pracovník úřadu, asistentka pedagoga, pejskař atd.“

„Historie Příbrami 20. století, sport, soudničky současné i minulé, veselé historky práce MP a Okresního soudu. Víc info o práci TS včetně popelářů a o práci úředníků MÚ, ÚP a OSPOD Příbram.“

„Ne, že by úplně chyběl, ale mohlo by tam být více prostoru pro opozici. Pokud tedy bude mít nějaká zajímavá témata...“

„Uvítala bych více tipů na cestování (turistiku pěší / na kole) po okolí. A nebyly by špatné třeba další články o přírodě (více odborné, o rostlinách a zvířatech na Příbramsku) a třeba by se v Kahanu mohl objevit i nějaký recept či něco navíc ke křížovce, sudoku ap.“

„Uvítala bych např. představení a vize osadních výborů, případně vedení města – o rozvoji místních částí Příbrami. O Jerusalému, Jesenici či Zavržicích se téměř nic nikde nepíše.“

„Podněty k řešení v oblasti ochrany české přírody. Tipy, jak může každý z nás chránit přírodu.“

„Policie, jak pracuje, co se kde děje, informace o protiprávním jednáním, kdy, kde, kdo… Zkrátka větší přehled o práci policie ve městě.“

„Co není ve městě vidět hned na první pohled, ale lidi tady tím žijí a vadí jim: město duchů ve Staráku po 17:00 hod, ubývající obchody v centru, absence malých kulturních klubů, kaváren.“ „Počítačová gramotnost, návody pro starší a pokročilé, jak si v této době pomoci.“

 

Stanislav D. Břeň

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne