Slider

Co dál s Fantovou loukou

Názory | Červenec - srpen 2024

Pohled na Fantovu louku z dronu. Foto: archiv města

V pravidelné rubrice zjišťující názory se obracíme na kluby v příbramském zastupitelstvu a položili jsme jim následující otázku: Co by se podle vás mělo dále dít s Fantovou loukou z hlediska ochrany přírody, možné zástavby (části) území a dalšího využití tohoto prostoru? Publikujeme názory těch klubů, které na otázku odpověděly, a to v alfabetickém pořadí od Z k A.

 

Jiří a Petra Novotných, Monika Petrová, Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Fantova louka v Příbrami se těší zájmu milovníků přírody. Představuje totiž unikátní území zachovalých mokřadních luk s neporušeným vodním režimem, vyhnulo se jí i intenzivní zemědělské hospodaření. Díky tomu zde nalezneme vysokou koncentraci vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů včetně řady druhů chráněných zákonem. Mezi nejvýznamnější druhy patří velká populace kosatce sibiřského, roztroušeně zde roste úpolín evropský nebo orchidej prstnatec májový. V závěru biologického průzkumu z roku 2022 se uvádí, že toto území se stává čím dál vzácnějším a populace jednotlivých ohrožených druhů se úspěšně zvyšuje. 

Příbram může lokalitu Fantovu louku využít jako vědecko – vzdělávací naučnou stezku, kde by vysoké školy mohly zkoumat biodiverzitu rostlin a živočichů. Pro školy a návštěvníky této lokality by bylo vhodné vytvořit naučné cedule s informacemi o zdejší fauně a floře, informovat i o problematice výstavby kolem ekologicky významných lokalit, dále např. informace o tom, jak mokřad vznikl a jiné. 

Vyhlášením lokálního mokřadu se vymezí přesně zastavitelná a nezastavitelná plocha. Předpokládáme totiž, že stavět se bude, ale zároveň pevně doufáme, že budoucí investor bude muset dodržet krajinný ráz – tj. žádné gigantické budovy. V současné době zastáváme názor, jakožto zastupitelé z SPD, výstavbu nepodpořit. 

Aby mokřad zůstal mokřadem, musí se o něj často pečovat, avšak zde existuje předpoklad, že bez zásahu člověka by se mohl tento mokřad přirozeně udržovat sám. Pokud by docházelo k zarůstání vegetace a její degradaci, řeší se tento problém pastvou velkých kopytníků a koní. Tito jedinci umí spásat křoviny a rozdupávají louky, a tímto přístupem udržují mokřad. U tohoto lučního mokřadu je úprava vegetace žádoucí i kosením. Mokřad vyžaduje jiný režim kosení, někde se kosí víckrát do roka, jinde jen jednou za dva roky, aby zde mohli přežít motýli, obojživelníci a jiní. Lze budovat tůně a čerpat finance z různých projektů zejména přes Ministerstvo životního prostředí ČR. 

Do té doby, než nebude vše řádně a právně dořešené, rozhodně nedoporučujeme, aby město jednalo o jakémkoliv odprodeji pozemků v této lokalitě. Tento problém se musí řešit postupně a nechceme, aby investoři využívali různých právních kliček k povolení stavět v této lokalitě. Měla by se zde dodržet ochrana přírody a krajiny na základě určitých opatřeních, která budou stanovena po nabití ekologicky významné lokality typu lokální mokřad. 

 

Markéta Škodová, Spojenci – TOP 09, Starostové a nezávislí, Politické hnutí Hlas, SOS Příbram a nezávislí kandidáti

Část Fantovky se naštěstí stane tzv. významným krajinným prvkem. Toto rozhodnutí samo o sobě již znemožňuje budovat v prostoru obývaném výjimečnými živočichy, rostlinami a vodním systémem velké stavby. Takové stavby prosazoval současný starosta Jan Konvalinka v minulém volebním období, kdy veřejnosti tajil podstatnou část studie, kterou město nechalo zpracovat spolu se soukromými developery. Někteří z nich byli ve vedení Příbrami. Tento záměr naddimenzoval výstavbu v prostoru louky způsobem, který by nejenže zničil unikátní biotop, ale zároveň by významně narušil kvalitu života stávajících obyvatel lokality. 

Právě my jsme na problém začali upozorňovat, studii jsme si nakonec vyžádali a zveřejnili, komunikovali jsme s místními. V tehdejším zastupitelstvu jsme sklidili jen výsměch a urážky od příslušníků koalice, která nicméně s drobnými obměnami vládne dosud. 

Byli jsme to opět my, kteří jsme letos na jaře svolali Výbor pro územní plán, kde jsme navrhli změnu územního plánu s ohledem na cennou lokalitu. Zástupci koalice se postavili proti. Pár týdnů nato přišla rada města se stejným návrhem. Je to sice absurdní, ale my jsme ve výsledku spokojení. 

Důležité je, že se do věci velmi aktivně vložili i místní občané. Nebýt jich a zájmu médií, na Fantově louce by dnes se souhlasem vedení města stály věžáky a chřástal ani kosatce by tam neprospívali. 

Proto děkujeme všem, kterým stejně jako nám nebyl osud lokality lhostejný a kteří stejně jako my věří, že veřejný zájem má při správě města stát nad zájmem soukromníků a slabého, nevyzpytatelného a nekompetentního vedení radnice. 

 

Simona Luftová, Česká pirátská strana

Doufáme, že dnes už většina občanů Příbrami ví, že se na území našeho města nachází unikátní mokřadní biotop s neporušeným vodním režimem, který ovlivňuje prameniště Kocáby a Příbramského potoka. Tento biotop je domovem řady chráněných druhů živočichů a rostlin. 

Od počátku jsme podporovali snahu místních obyvatel zachovat unikátní mokřad na Fantově louce. Je to hlavně díky jejich aktivnímu občanství a tlaku na vedení města, že se ustoupilo od záměru proměnit vzácnou lokalitu v rozsáhlou bytovou zástavbu. Význam této lokality byl potvrzen již několika odbornými posudky. Zadavatelům urbanistické studie z roku 2021, ale i developerům muselo být od začátku jasné, že stavební řízení budou problematická a že tuto studii nebude možné reálně naplnit. Jsme rádi, že si toto uvědomilo i vedení města a výstavbu v této lokalitě již nepodporuje. 

V současné době se mluví o tom, že by bylo možné stavět v severní části louky. Jsme toho názoru, že by se v této lokalitě už nemělo stavět vůbec. Bude-li to ale povoleno, je nutné, aby byl nastaven jasný regulační plán, který by v nejlepším případě povolil jen několik rodinných domů. Jakmile se jednou do dané oblasti zasáhne, bude narušena rovnováha celého území, a to bude mít vždy negativní dopad na celou lokalitu. 

Je důležité, aby celá oblast mokřadu byla vyhlášena a zaregistrována jako významný krajinný prvek. Následně by bylo žádoucí, aby město či zastupitelstvo podalo podnět na změnu územního plánu. Změna charakteru pozemků zjednoduší případné kompenzace a vyrovnání se stávajícími vlastníky pozemků. Fantova louka je jedinečným přírodním pokladem, který si zaslouží maximální ochranu a péči. Je důležité zajistit její zachování pro budoucí generace našeho města. 

 

Jan Konvalinka, ANO 2011

V lokalitě Fantovy louky (FL) se v minulosti úplně normálně stavělo. Stačí se podívat na satelitní snímky a porovnat je s historickými mapami. Jasně uvidíte, že postavit si dům na FL rozhodně dříve nebylo tak kontroverzím fenoménem jako dnes. Oblast FL je jako zastavitelná v územním plánu města označena dlouhé roky, v podstatě desítky let. V určitém období kolem roku 2006 se chvíli jednalo o návrhu změn územního plánu, byly k tomu vytvořeny i odborné posudky. Bohužel to tím skončilo a lokalita zůstala i nadále zastavitelná. Kdo to tehdy zanedbal, nebudu nyní soudit. Toho využila skupina lidí, říkejme jim developeři, kteří si z pochopitelných a legitimních důvodů zde zakoupili pozemky s tím, že na nich rozvinou (developují) novou část města. 

Před asi dvěma lety se z výstavby na FL stalo téma zvedající vlnu aktivity zejména místních lidí. Protože nám nikdy nebyl lhostejný názor veřejnosti, nechali jsme názorové teze aktivistů prověřit prostřednictvím odborných posudků. Bylo dokázáno, že jsou části FL, které by z hlediska biologického a hydrologického skutečně zastavitelné být neměly. Zároveň se ukázalo, že existuje i pásmo pozemků, které zastavit lze, pokud se dodrží určitá pravidla. Jako nadstavba všemu bylo zahájeno řízení o vzniku významného krajinného prvku, coby určitého nástroje k ochraně vzácných lokalit. Řízení probíhá a ještě dlouho probíhat bude. 

Rada města posílá do zářijového zastupitelstva materiál, ve kterém doporučuje zastupitelům, aby schválili pořízení změny územního plánu v lokalitě FL právě s ohledem na fakta zjištěná z odborných posudků. Citlivým úkolem bude stanovení „demarkačních linií“ či hranic nezastavitelnosti. Zcela jistě město narazí na odpor některých vlastníků pozemků, rozhodně očekáváme vzrušenou diskusi. 

Oblast Fantovy louky ze všeho nejvíc potřebuje nalezení rovnováhy. Rovnováhy mezi rozvojem města spojeného s výstavbou a ochranou přírody. Jsem toho názoru, že se takový rovnovážný stav dá nalézt. Chce to jen vůli a schopnost dělat kompromisy. 

Rubriku zpracoval:
Stanislav D. Břeň

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne