Bond: Výstava Lilly Gombos odhaluje temné proměny bytí
Kultura | Červenec a srpen 2025
Záběr z výstavy. Foto: Martin Polák
Galerie Františka Drtikola v Příbrami představuje výstavu Bond slovenské umělkyně Lilly Gombos, která patří k nejmladší nastupující generaci slovenské výtvarné scény. Výstava potrvá do 12. září 2025, kurátorkou je Magda Danel.
Lilla Gombos je výraznou představitelkou současného slovenského malířství a multidisciplinární tvorby. V současnosti dokončuje magisterské studium na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde pracuje pod vedením Rastislava Sedlačíka a Mateje Fabiana v ateliéru 3EAM. Její tvorba zahrnuje média malby, objektu, kresby a site-specific instalace. Často reflektuje myšlenky posthumanismu, mezidruhové symbiózy, alienace a konceptu „weird“ estetiky.
Výstava se zaměřuje na tělesnost, transformaci a přechodové formy života. Autorka často pracuje s motivy, které se pohybují na hraně narativu a fyzické destrukce, inspirovanými subžánrem „body horror“. Tento přístup, populární zejména v kinematografii Davida Cronenberga, se zaměřuje na viscerální (útrobní) transformace, degeneraci a destrukci fyzického těla. Tyto procesy jsou spojovány s narušením běžných představ o tělesné integritě a identitě, což vytváří prostor pro existenci neobvyklých, často groteskních forem života, které vyvolávají pocit odcizení a nejistoty.
Zobrazení světa a procesů v těle matky nese vyjádření hlubších významů týkajících se existence, vývoje a přechodu z jednoho stavu do druhého. Embryo či plod se zde stávají symboly pro nový začátek, nevědomost nebo jiné existenciální motivy, které rezonují s posthumanistickými tématy rozkladu tělesnosti a metamorfózy bytí.
Ve své práci se tak Lilla Gombos zaměřuje na fyzickou a symbolickou transformaci, která překračuje hranice lidského těla a identity. Tento přístup reflektuje širší otázky lidské existence, evoluce a ekologických krizí, které definují současnou éru antropocénu. V souladu s posthumanistickou filosofií, která odmítá tradiční humanistické představy o člověku jako výlučném středu světa, zkoumá autorka vztahy mezi druhy, hybridní identity a otázky mezidruhové symbiózy.
Výstava představuje součást cyklu výstav s názvem Dítě, jehož ústředním motivem je dítě či dětství. Do tohoto konceptu zapadá také souběžná výstava Dědičná zvířena Libuše Niklové a Petra Nikla.
Magda Danel
Galerie Františka Drtikola Příbram