Slider

Běh pro republiku, po stopách naší historie

Sport | Prosinec 2022

Nejrychlejší běžkyní byla Michaela Luňáčková, běžcům kraloval Matěj Černý. Foto: Volunteer Team Příbram

Od roku 2018 si Běh pro republiku připomíná osudy lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických lágrech.

Okruh zavedl v neděli 23. října běžce od Památníku Vojna na cesty a do lesů v okolí Žežic a Lešetic. Trať běhu o délce pět kilometrů nejrychleji zdolaly v ženách Michaela Luňáčková, Anna Perglerová a Martina Jeníková. V kategorii mužů zvítězil Matěj Černý, následován Lukášem Perglerem a Tomášem Hájkem.

Více než padesát účastníků měl i nesoutěžní běh pro děti a procházka na pět kilometrů, na kterou se mnozí vydali s kočárkem nebo v doprovodu psa. Mnozí spojili návštěvu Památníku Vojna (pobočka Hornického muzea Příbram) i s komentovanou prohlídkou expozic.

Organizátoři se snaží také myslet na přírodu a i letos proběhlo třídění odpadu. Nápoje byly podávány ve vratných kelímcích pro opakované použití a bylo nabízeno regionální ovoce.

Patronem 5. ročníku byl katolický básník, prozaik a literární historik Zdeněk Rotrekl (1920–2013), který prošel mimořádně těžkými životními zkouškami. Tento básník zažil odsouzení k trestu smrti, poté na doživotí. V různých vězeních strávil 13 let, pracoval v uranových dolech. Na 40 roků mu bylo zakázáno publikovat. Proti stávajícímu režimu bojoval až do roku 1989 jako disident.

Neblahé osudy nespravedlivě perzekvovaných osob si mohou zájemci připomenout v průběhu celého roku, a to díky naučné stezce s názvem Po stopách politických vězňů. Na její trase je rozmístěno sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů. Prostřednictvím těchto příběhů stezka propojuje Památník Vojna, Lešetice, Žežice, Brod, vlakové nádraží v Příbrami a Svatou Horu.

Josef Hovorka
Volunteer Team Příbram

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne