Slider

Svatá Hora zve na adventní koncerty, výstavu betlémů i zpívání u jesliček

Kultura | Prosinec 2024

Svatá Hora připravuje hodně adventních a vánočních akcí. Foto: SH

V předvánočním čase nabídne Svatá Hora bohatý kulturní program, který zahrnuje adventní koncerty, tradiční rorátní mše i oblíbenou výstavu betlémů. Místní i návštěvníci se mohou těšit na zpívání u jesliček, slavnostní přinesení Betlémského světla a mnoho dalších příležitostí k setkání. Advent a vánoční svátky na Svaté Hoře budou plné hudby, duchovních tradic a sdílené radosti.

 

Adventní program na Svaté Hoře začíná žehnáním adventních věnců, které se uskuteční v neděli 1. prosince při všech mších. A jaká bude další kulturní nabídka?

 

Adventní Advent

V rámci již třetího ročníku cyklu Adventní Advent se o letošních třech adventních středách (4., 11. a 18. prosince vždy v 19.00) uskuteční koncerty, při nichž vystoupí Ensemble Inégal s adventní hudbou v barokním refektáři, Vepřekův smíšený sbor a Kateřina Falcníková s Ave Maria ve zhudebnění různých autorů a Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy a Consortium musicum vedené Vítem Aschenbrennerem s programem Rorate coeli II, při němž zazní i výběr adventních skladeb nově objevených během letošních archivačních prací. Jednotné vstupné činí 120 korun.

 

Ranní rorátní mše

Zaprš! Tak by bylo možné přeložit první slovo, které by v latině zaznělo při rorátní mši. Ale naši předkové v době renesance a baroku přeložili texty rorátních chorálních zpěvů do češtiny a doplnili je množstvím radostných písní o zvěstování andělem Gabrielem Panně Marii. A tak od 16. století zpíval v Čechách ráno před svítáním celý kostel česky. Přivstaňte si i vy na mši se staročeskými rorátními zpěvy (soboty 7., 14., 21. a 24. prosince vždy v 6.00), které pomohly přežití a rozvíjení češtiny v dobách, kdy se kolem hovořilo německy a latinsky.

 

Výstava betlémů

Tradiční výstava betlémů v mníšecké kapli se uskuteční pod taktovkou zasloužilého předsedy spolku Příbramských betlémářů Jána Chvalníka i letos. Otevřeno je pak ve dnech 21. prosince až 5. ledna o svátcích v časech 10.00–16.00 a v ostatní dny v 10.00–12.00 a 14.00–16.00. Vernisáž se uskuteční 20. prosince v 16.00.

 

Přinesení betlémského světla

Olympijský oheň není jedinou štafetou svého druhu. Při dobývání Jeruzaléma se ve 12. století podle legendy jeden mladý rytíř zapřísahal, že pokud se vrátí domů z křížové výpravy, tak do svého rodného města Florencie přinese plamínek ohně z betlémské baziliky, což se mu – jako jedinému ve středověku – povedlo. Tato tradice byla obnovena Adou Brandstetterovou, která si v dětství z kostela odnášela zapálenou svíci jako symbol míru. Plamínek odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě, tedy v místě narození Ježíška, v centrální části Palestiny, představuje symbol míru, lásky, naděje a přátelství. Rozvoz světla zajišťují skauti a skautky z celého světa. Do České republiky ho od roku 1990 z Rakouska dovážejí brněnští skauti. Betlémské světlo bude přineseno 22. prosince v 17.00 a k dispozici je v Pražské kapli až do konce roku.

 

Předvánoční zpívání ve sklepení

V neděli 22. prosince v 19.00 vystoupí ve sklepeních členové skupiny Náhodná sešlost.

 

„Půlnoční“ mše

Židovský den začíná východem prvních tří hvězd. Proto i velké křesťanské slavnosti – a Vánoce mezi ně patří – začínají slavit již v předvečer. Tak snad proto je možné, že se svatohorská „Půlnoční“ na Štědrý den, který jinak v církevním prostředí až do soumraku patří ještě Adventu, koná už pozdě odpoledne, tedy na Štědrý den v 16.00. Vždyť slunce zapadá opravdu jen pár minut po jejím začátku. A na východ oněch tří hvězd můžete při ní čekat za zvuku mše sice z pera Jakuba Jana Ryby, avšak ne oné známé „rybovky“, ale jiné z jeho mší, komponované na liturgický text v latině.

 

Zpívání u jesliček

Spojení koledy, tedy obchůzky těch nejchudších ve snaze si o dovolených příležitostech alespoň trochu přilepšit (všichni to známe z filmu Anděl Páně II), se nám dnes už asi s melodiemi koled příliš nespojuje. Vánoční písně a koledy pro nás dnes představují spíše lyrický doplněk vánoční atmosféry vzájemné lásky. Hodinu ve společnosti jejich melodií, kdy si je společně s námi můžete zazpívat, vám poskytuje Zpívání u jesliček, které se koná každé Vánoce hned třikrát po sobě, konkrétně 25. a 26. prosince a na Nový rok, vždy ve 14.00.

 

Vánoční koncert Matice Svatohorské

Na SRPŠ mí rodiče nechodívali nijak rádi, protože se vždy dozvěděli o nějaké další mé vylomenině. Ale Svatá Hora si své sdružení přátel – spolek Matici Svatohorskou hýčká. Bez ní by nebylo nových varhan a mnohého dalšího. Ani připravovaný vánoční koncert, na němž v podání Vepřekova sboru, Kateřiny Falcníkové a Pavla Šmolíka zazní výběr vánočních skladeb věnovaných přímo Svaté Hoře od autorů Karla Břízy, Stanislava Jelínka, Radka Rejška a dalších. Koncert se koná 26. prosince v 18.00, vstupné je dobrovolné.

 

Silvestr trochu jinak

Mše na závěr občanského roku, prezentace dění a ohňostroj s přípitkem. To je program akce nazvané Silvestr trochu jinak, který se koná poslední den v roce od 22.30.

 

Tříkrálový koncert Matice Svatohorské

Již v lednu 2024 zazněla na jinak tradičním Tříkrálovém koncertě nová hudba – dvě propria (hudba k liturgii na texty konkrétního církevního svátku) z pera svatohorského regenschoriho Pavla Šmolíka. V premiérách budeme pokračovat i v roce 2025: po boku obvyklých tříkrálových kompozic famózních mistrů české chrámové hudby 18. století otce Šimona a syna Františka Xavera Brixi zazní pro svatohorský kůr čerstvě pořízené kompozice: zbrusu nová třívětá Tříkrálová sonáta a dvojjazyčná árie Magi viderunt stellam (Mudrci uzřeli hvězdu). Vepřekův smíšený sbor vystoupí v neděli 5. ledna od 17.00. Koncerty Matice Svatohorské se konají za finanční podpory města Příbram.

 

Pavel Šmolík
Svatá Hora

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne