Slider

Kalendárium

Historie | Červenec - srpen 2024

Výňatky z příbramské historie.

 

  1. července 1884

Správu železniční dráhy převzal stát a zavedl rovnoprávnost tak, že všichni její zřízenci museli ovládat i český jazyk. Této rovnoprávnosti odpovídaly i tiskopisy pro veřejnost a korespondence.

 

  1. července 1624

Do Příbrami přišel z Březnice jezuitský misionář Adalbert (Vojtěch) Chanovský z Dlouhé Vsi. Na náměstí před hospodou nechal svolat obyvatele města a nabádal je k návratu ke katolické víře. Své vystoupení zakončil odvedením lidu na Svatou Horu. Jeho návštěvy Příbrami se opakovaly.

 

  1. července 1854

Sbor příbramských ostrostřelců byl pro vnitřní nejednotu na neurčitý čas podkrajským úřadem rozpuštěn a bylo mu zakázáno zúčastnit se Svatojakubské pouti. Purkmistr František Koller společně s radním Josefem Wimmerem a Karlem Hailem se obrátili na místodržitelství s žádostí o opětovné povolení sboru a uspěli. V roce 1855 byli ostrostřelci znovu aktivní.

 

  1. července 1904

Báňská akademie prošla statutárními a organizačními změnami a získala nový název Vysoká škola báňská v Příbrami.

 

4. a 5. srpna 1894

V Příbrami byl zahájen sjezd cyklistů. V neděli 5. srpna se odbýval hlavní program sjezdu. Dopoledne si účastníci prohlédli národopisnou výstavu a prošli se po Březových Horách. Odpoledne se konaly slavnostní otevření cvičiště pro cyklistický klub a první slavnostní projížďka doprovázená hudbou.

 

  1. srpna 1944

Podle nařízení státního ministra pro Čechy a Moravu Karla Hermanna Franka byla uzavřena všechna muzea v protektorátu a exponáty příbramského muzea byly přemístěny do dvou místností v budově spořitelny.

 

21.–22. srpna 2004

Na náměstí T. G. Masaryka byl vybudován nový kruhový objezd. Uprostřed křižovatky vznikl kruh z plastových dílů vyplněný drtí a mulčovací kůrou. Společně se stavbou objezdu byla snížena šířka silnice, aby se zvýšila bezpečnost chodců.

 

  1. srpna 1884

Na pozemcích nad Sebastopolem byla zahájena pětidenní hospodářská výstava, kterou uspořádal Hospodářský spolek okresu příbramského pod záštitou Zemědělské rady Království českého. Příbramskou těžbu stříbra představoval hornický pavilon. Proti bráně měl svůj pavilon sládek Šebestián Klička, který po výstavě daroval městu.

 

Tereza Pruchová
Státní oblastní archiv v Praze – Státní okresní archiv Příbram

Líbil se vám tento článek?

ANO Ne