Kalendárium

Historie | Červen 2023

Střípky z příbramské historie pro vás vyhledala Tereza Pruchová ze SOA v Praze – Státního okresního archivu Příbram

1. června 1983

Proběhlo slavnostní zahájení Rallye Příbram, součásti mistrovství ČSSR. Soutěž pořádal Autoklub Svazarmu Příbram. Trať měla délku 450 km. Soutěž končila 5. června. Součástí programu byla výstava závodních motorových vozidel s exponáty zapůjčenými z muzea v Mladé Boleslavi na otevřené ploše zimního stadionu. Na trať vyjelo 93 posádek. Vítězem se stal příbramský jezdec Václav Blahna.

1. června 1913

Na mimořádné valné hromadě příbramského odboru Klubu českých turistů byl čestným členem jmenován dvorní rada Dr. Josef Hrabák.

1. června 1833

V Milostíně u Rakovníka se narodil příbramský děkan Antonín Vojáček.

1. června 1893

Na Svatou Horu zavítala rakouská arcivévodkyně Marie Josefa Saská, matka posledního rakouského císaře Karla I. Po vykonání pobožnosti si prohlédla svatohorské památky.

1. června 1933

V noci na 15. června došlo ve Zdaboři k vyloupení statku. Neznámí pachatelé odnesli peřiny, šatstvo a pánské jízdní kolo. Členové četnického sboru nasadili na pátrání služebního psa, který je vedl od statku lesem k polní pěšině. Zastavil se u nenápadného cikánského (výraz používaný v dobovém tisku) znamení dvou smrkových větviček zatěžkaných kamenem. Větvičky ukazovaly k žitnému poli, kde četnictvo objevilo odcizené kolo v hodnotě 800 korun.

20.-23. června 1963

V Příbrami se konala II. olympiáda mládeže. Kolem 1200 účastníků z celého okresu soutěžilo v košíkové, vybíjené, odbíjené, házené, kopané či lehké atletice.

25.června 1863

Novým starostou města Příbram byl zvolen kupec a poštmistr Karel Hail.

1. června 1883

V kostele svatého Jakuba Většího byl odstraněn kámen, před mřížkou uprostřed lodi, zakrývající vchod do krypty pod kostelem. Místo něho měly být položeny dlaždice, aby podlaha získala jednotný vzhled. Při té příležitosti proběhla obhlídka prostor krypty a stavu rakví v ní uložených.